Vybíjí vám Služby Google Play příliš baterie? Poradíme, jak problém opravit

sluzby google play baterie

Služby Google Play a nadměrné vybíjení baterie telefonu. Tohle slovní spojení můžeme vídat již o Androidu 4.4 Kitkat a i když novější verze Androidů opravují mnohé problémy s nadměrným vybíjením baterie, tak i v Android 8 Oreo můžeme nalézt občas problém s tím, že aplikace služeb Google Play si bere příliš mnoho energie. V dnešním článku se podíváme na to, jak problém opravit.

Služby Google Play jsou důležitou součástí systému Android

A to je zároveň i největším mínusem. Nadměrné vybíjení telefonu přes Služby Google Play tak může způsobovat hned několik možných nastavení a aplikací. Služby Google Play jsou například důležité k propojení telefonu s Google účty, zajišťují nastavení polohy pro aplikace, synchronizaci, upravují reklamy v aplikacích atd. Zkrátka jde o jednu z klíčových věcí, pokud chcete mít v telefonu Google účet.

vydrz baterie android sluzby google playProblémy s výdrží baterie a Službami Google Play už se táhnou dlouhé roky

Baterie telefonů se časem zhoršují, pokud se vám ale z ničeho nic vybije telefon během několika hodin, doporučujeme se podívat do nastavení výdrže a zkontrolovat, jestli se telefon nevybil kvůli nějaké aplikaci. Může jít třeba o Facebook Messenger, Snapchat apod. Jedním z nejčastějších důvodů jsou Služby Google Play. Pokud se vám to děje, můžeme přistoupit k dalším bodům. Jak už jsme psali výše, může jít o mnoho různých individuálních problémů a nedá se jednoznačně určit jediný viník, který způsobil to, že Služby Google Play najednou z ničeho nic začaly vybíjet telefon.

Co jsou Služby Google Play?

Služby Google Play propojují aplikace s dalšími službami Google, jako je přihlašování přes Google nebo Mapy Google. Služby Google Play nejsou to samé jako aplikace Obchod Google Play – jedná se o součást systému Android.

K dispozici tak máme seznam těch nejčastějších problémů se službami Google Play, které mají za následek nadměrné vybíjení. Ještě než začneme s detailnějším popisem, doporučujeme nejdříve restartovat telefon, aktualizovat systém na nejnovější dostupnou verzi a rovněž i aplikace aktualizovat na poslední verzi. Může se stát, že jednoduchá aktualizace a restart, vyřeší vaše problémy.

Postup kontroly dostupnosti a instalace aktualizací systému:

 1. Otevřete v zařízení aplikaci Nastavení .
 2. V dolní části klepněte na Systém – Pokročilé – Aktualizace systému. (V případě potřeby klepněte na Informace o telefonu)
 3. Zobrazí se stav aktualizace. Postupujte podle pokynů na obrazovce.

Postup kontroly dostupnosti a instalace aktualizací aplikací:

 1. Spusťte v zařízení aplikaci Obchod Play .
 2. Klepněte na nabídku – Moje aplikace a hry.
 3. Aplikace s dostupnými aktualizacemi mají označení „Aktualizace“.
 4. Pokud je nějaká aktualizace k dispozici, klepněte na Aktualizovat.
 5. Pokud je k dispozici více aktualizací, klepněte na Aktualizovat vše.

Zkontrolujte si, jestli máte poslední verzi Služby Google Play

Mírně jsme to naťukli již v předchozím odstavci. Jako první byste si měli zkontrolovat, jestli máte poslední dostupnou verzi aplikace Služby Google Play. Naštěstí je přímo v obchodě Google Play, takže ji nemusíte nějak složitě hledat. Stačí kliknout v telefonu na widget pod tímto odstavcem, který vás rovnou přesměruje do obchodu Google Play. Zde si můžete zkontrolovat, jestli máte poslední aktualizace nainstalované.

Google Play services
Google Play services

Vymažte mezipaměť a data Služeb Google Play

Jedno z dalších jednoduchých řešení je vymazání mezipaměti a dat Služeb Google Play. Vymazáním těchto věcí v podstatě restartujete služby. Pro vymazání postupujte následovně:

 1. Na telefonu nebo tabletu Android otevřete aplikaci Nastavení.
 2. Klepněte na Aplikace a oznámení – Zobrazit všechny aplikace.
 3. Přejděte dolů a klepněte na Služby Google Play.
 4. Klepněte na Úložiště – Vymazat mezipaměť.
 5. Klepněte na Správa paměti – Vymazat všechna data.
 6. Otevřete aplikaci Obchod Google Play.
 7. Počkejte 5 minut a znovu zkuste aplikaci stáhnout.

Zkontrolujte si počet Google účtů v telefonu

Jeden z hlavních úkolů služeb Google Play je udržovat a synchronizovat věci a účty na pozadí. A to jsou třeba emaily, notifikace k aplikacím, kontrola lokace atd. Problém může být v tom, že máte v telefonu přihlášených několik Google účtů a tím, jak se neustále synchronizují, tak se může vybíjet nadměrně baterie. Odstranit účty můžete následovně:

 1. V zařízení otevřete aplikaci Nastavení.
 2. Klepněte na Uživatelé a účty.
 3. Klepněte na účet, který chcete odstranit – Odebrat účet.

Chyba se může vyskytovat v synchronizaci účtů

Chyby synchronizace se stávají například když se Google snaží synchronizovat data, ale nemůže se připojit k určitému serveru. A díky tomu, že se nemůže připojit, tak to bude neustále zkoušet znovu a znovu. A tím se samozřejmě začne telefon více vybíjet. Zkuste účet Google synchronizovat ručně, případně odstraňte všechny Google účty z telefonu a následně je opět přidejte.

 1. V zařízení spusťte aplikaci Nastavení.
 2. Klepněte na Uživatelé a účty.
 3. Klepněte na účet.
 4. Klepněte na Synchronizace účtu.
 5. Klepněte na ikonu možností – Synchronizovat.

GPS a lokace může být jedním z viníků

Pokud aplikace potřebuje získat vaší polohu, požádá Služby Google Play, které získají polohu z GPS. A právě využívání GPS je velký žrout baterie a pokud se využívá u aplikací často, může se stávat, že jde o jeden z hlavních problémů. V nastavení lokace si můžete přepnout na méně přesný režim. A to v Nastavení – Zabezpečení a poloha – Poloha. Zde si vyberete méně přesnější úsporný režim, v případě, že vám nebude vyhovovat, můžete si vždy vrátit zpátky na přesnější režim GPS.

Emoji ikona v názvu kontaktu způsobí chyby

Na úplný závěr máme jeden podivnější případ. Nicméně tohle opravdu může ovlivnit výdrž baterie. Z nějakého důvodu se některým uživatelům stávalo to, že když měli u některého kontaktu v názvu emoji ikonu, tak se služby Google Play doslova zbláznily a začaly se vyskytovat chyby v synchronizaci, o kterých jsme psali výše. Doporučujeme si tedy zkontrolovat, jak jsou na tom názvy vašich kontaktů.

Měli jste někdy problém s vybíjením baterie u Služeb Google Play? Jak jste jej vyřešili?

Zdroje: support.google.com, androidpit.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)