TOPlist

Skrytý trik, kterým zrychlíte vašeho Androida

rychlejsi_android

Pokud váš telefon či tablet s Androidem má za sebou nějaký ten pátek ve službě, pravděpodobně jste již zaznamenali, že jeho odezva a rychlost je ve srovnání s nově pořízeným zařízením více či méně horší. Příčin může být více – kromě aktualizací na novější verze systému ovlivňuje celkovou rychlost systému také množství aplikací a služeb běžících na pozadí, stav interního úložiště a další faktory. Najít příčinu postupného zpomalování nemusí být vždy jednoduché a leckdy ani provedení restartu do továrního nastavení nevrátí telefonu/tabletu jeho živost, jakou měl po rozbalení z krabice.

Přesto existuje jeden skrytý trik, který zlepší odezvu zařízení, respektive, abychom byli zcela přesní, zrychlí vizuální stránku uživatelského prostředí. Předem ale musíme upozornit, že níže uvedený postup nebude mít pozitivní vliv například na pomalu se načítající aplikace.

Celý proces je relativně jednoduchý a jeho absolvování nebude trvat ani méně zkušenému uživateli více než dvě minuty. Skrytý trik bude fungovat na zařízeních s Androidem 2.3 Gingerbread a vyšším.

Odkrýváme skrytý trik

Prvním krokem, který na cestě za rychlejším Androidem musíte učinit, je povolení možností pro vývojáře v systémovém nastavení. To provedete následovně:

  1. Otevřete systémové nastavení.
  2. Přejděte do sekce Informace o telefonu/tabletu.
  3. Vyhledejte položku Číslo sestavení, situovanou zcela dole, a sedmkrát za sebou na ni klepněte.
  4. Během tohoto procesu se zobrazí hláška Ještě x klepnutí a bude z vás vývojář. Po posledním, tedy sedmém klepnutí, se ukáže hláška Voilá! Stal se z vás vývojář! V praxi to znamená, že v systémovém nastavení přibyla položka Pro vývojáře.

Druhým krokem je změna rychlosti animací – onen slibovaný skrytý trik. Pokud se obáváte výsledku, snad vás uklidní zpráva, že provedené nastavení lze kdykoli vrátit.

  1. Otevřete systémové nastavení.
  2. Přejděte do sekce Pro vývojáře.
  3. Vyhledejte položku Měřítko animace okna a změňte hodnotu z 1x na 0,5x nebo Animace je vypnuta.
  4. Vyhledejte položku Měřítko animace přeměny a změňte hodnotu z 1x na 0,5x nebo Animace je vypnuta.
  5. Vyhledejte položku Měřítko délky animace a změňte hodnotu z 1x na 0,5x nebo Animace je vypnuta.

Restartujte telefon či tablet a po novém spuštění byste měli cítit o něco rychlejší odezvu prostředí. Proč? Jednoduše proto, že jste uvedeným nastavením zrychlili animace, kterých jsou poslední verze Androidu doslova plné. Ušetřili jste tak zlomky sekund, které při reálném používání patrně pocítíte jako „rychlejší odezvu.“ Ostatně porovnejte si sami situaci na následujících dvou animacích.

Rozdíl je malý, ale jistě uvidíte, že otevření Chrome s výchozím nastavením je pomalejší... Rozdíl je malý, ale jistě uvidíte, že otevření Chrome s výchozím nastavením je pomalejší…

 

...ve srovnání s otevřením aplikace Chrome poté, co vyzkoušíte skrytý trik. …ve srovnání s otevřením aplikace Chrome poté, co vyzkoušíte skrytý trik.

Další tipy, triky a položky z nastavení Pro vývojáře najdete v našem starším článku 50 užitečných věcí, které najdete v nastaveních pro vývojáře.

Zdroj: BGR, Business Insider.

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo mobile master-04

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)