Šetřete nervy na cestách – MojeDopravní.info vám pomůže

Moje dopravní.info cover

Jezdíte křížem krážem po republice? Otravují vás kolony a uzavírky nebo byste se rádi vyhnuli čerstvé bouračce? Pak byste měli zbystřit. MojeDopravní.info slibuje komplexní dopravní zpravodajství, které ocení každodenní i sváteční řidič. Do aplikace si uložíte své oblíbené trasy a pak už budete vždy vědět, co se na nich právě děje. Díky flotile 50 tisíc aut je k dispozici opravdu hromada aktuálních informací.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.50.59

Funkce a vlastnosti v bodech:

  • Sledování hustoty provozu
  • Ukládání oblíbených tras
  • Upozornění na mimořádné události
  • Výpočet dojezdového času a zdržení
  • Aktuální info o nehodách
  • Přehled uzavírek a omezení
  • Upozornění na počasí a nebezpečné jevy

Princip

Služba je dostupná ve dvou variantách – Traffic Basic a Traffic Pro. Jak už název napovídá, Basic varianta je levnější a oproti dražší verzi nabídne méně funkcí. Data si bere ze systému JSDI (Jednotný systém dopravních informací), což je komplexní, státem podporovaný, zdroj informací o dopravních uzavírkách, nehodách, náledí a podobně. Druhá varianta je o výrazný krok dál díky sběru dat z flotily 50 tisíc vozidel (alespoň podle provozovatelů). Kromě všech služeb Trafficu Basic nabízí výpočet cestovní doby či zdržení u jednotlivých událostí.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.52.13

MojeDopravní.info není jenom aplikací pro chytré telefony. Můžete jej využívat i prostřednictvím webového rozhraní či si nechat zasílat zprávy SMS. Nás ale samozřejmě nejvíce zajímá zmíněná aplikace.

Vzhled a funkčnost

Jestli aplikace něčím rozhodně nezaujme, tak je to design. Ten nepatří mezi nejpovedenější a zasloužil by si vylepšení. Na druhou stranu je aplikace dostatečně přehledná a intuitivní, aby ji mohl ovládat každý. Po krátkém načítání se otevře obrazovka s vašimi uloženými trasami. Těch můžete vytvořit libovolný počet, abyste jejich parametry pokaždé nemuseli vyplňovat znovu. Jakmile trasu pojmenujete a nastavíte, aplikace začne sledovat její současný stav. Dozvíte se tak, zda po cestě očekávat uzavírky, omezení, čerstvé bouračky či jiné nepříjemnosti, jako jsou náledí nebo silný déšť. U každé trasy a jednotlivých událostí je zobrazen předpokládaný čas zdržení. Například vznikla bouračka a vytvořila se několika kilometrová kolona, aplikace spočítá kolik vás to bude stát času. Události, které jsou bez zdržení (zúžení do jednoho pruhu při nízkém provozu) jsou zobrazeny zeleně, všechny ostatně červeně.

Mojedopravni.info7

 

Pokud jezdíte na některé trase pravidelně, stačí si nastavit čas a dny v týdnu, kdy se na ni pohybujete a aplikace vám všechny upozornění a komplikace zašle e-mailem, SMS, MMS či skrz samotný program. Ideální pro všechny pravidelné řidiče.

Praxe

Zatím jsme si popsali, co všechno aplikace umí, ale jaké je její využití v praxi? Velmi dobré. Informací je habaděj a mají dobrou vypovídající hodnotu. Pravděpodobně největším přínosem aplikace je výpočet dojezdových časů a zdržení. Oboje funguje překvapivě přesně a na trase o délce 220 km jsem odhadovanou dobu předjel jenom o 13 minut. Při cestě nazpátek jsem naopak o 17 minut zaostal. To myslím, je solidní výsledek. Během cest jsem se již několikrát vyhnul (objel) bouračkám, které se po čas jízdy objevily.

Mojedopravni.info8

Všechny trasy si samozřejmě můžete zobrazit v mapě, ze které snadno vyčtete polohu událostí nebo hustotu provozu. Plynulost vyčtete ze čtyř různých barev – zelená (nejplynulejší), oranžová, červená, vínová (ucpáno).

Mojedopravni.info6

Je důležité si uvědomit, že aplikace neslouží jako navigace ani to není jejím účelem. Aplikace vám tak nenajde náhradní trasu či neumožní vypustit jízdu přes dálnice, na to musíte použít jiný program. I přesto lze trasu do značné míry přizpůsobit stanovením průjezdových bodů. Pokud tedy na hory z Prahy jezdíte raději po “mladoboleslavské” než po “hradecké”, stačí zadat Mladou Boleslav či třeba Jičín jako průjezdový bod a zobrazí se vámi požadovaná trasa.

Basic nebo Pro? Tak těžké to rozhodování není

Stručně řečeno, moc důvodů proč zůstat u Basicu není. Přijdete o největší výhodu celé služby a zároveň na tom ani moc neušetříte. Traffic Basic vás vyjde ročně na 199 Kč, zatímco Traffic Pro na 249 Kč. To je dle mého názoru rozdíl tak marginální, že se určitě vyplatí připlatit za lepší verzi. U obou verzí zároveň platíte za každou odeslanou dopravní informaci ve formě SMS a to 1 Kč, což není závratná částka, ale v případě, že vám jich denně přijde 5, rázem si můžete za měsíc připočítat dalších 150 Kč.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.38.15

Vzhledem k tomu, že žádná varianta používání není na trvalo zdarma, existuje 14 denní zkušební lhůta, během které se můžete se službou sžít a zjistit, zda ji potřebujete nebo nikoli.

Shrnutí

Mojedopravní.info nabídne všem řidičům komplexní, snadno přístupné a přehledné informace o tom, co je na cestě čeká. Přestože se neřadím mezi řidiče najíždějící každodenně desítky až stovky kilometrů, aplikaci při svých cestách hojně využívám. Cenová politika se mi zdá velmi rozumná a 249 Kč ročně nepovažuji za částku, která by mě měla od nákupu odradit. Po několika praktických zkušenostech musím konstatovat, že výpočet dojezdových časů a zdržení je překvapivě přesný a odpovídá realitě. Služba je stále ve vývoji a tak se můžeme těšit na spoustu dalších funkcí. Pro tuto chvíli by autoři mohli vylepšit grafickou stránku věci a zrychlit načítání jednotlivých částí. 14 denní období zdarma jistě každému na důkladné vyzkoušení postačí.

MojeDopravní.info
MojeDopravní.info

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)