Menu

Set-top box Xiaomi s Androidem za 64 dolarů

Android už dávno není operačním systémem vyhrazeným pouze pro mobilní telefony – kromě tabletů ho najdeme také v multimediálních centrech, nebo v tzv. “mini PC”. Dalším segmentem, kde se Androidu může zadařit, je trh set-top boxů. To pochopila i čínská společnost Xiaomi, stojící například za jednou z nejpopulárnějších alternativních ROMek MIUI, která pracuje na set-top boxu, jež by měl stát 399 čínských juanů (tj. v přepočtu 64 amerických dolarů neboli cca 1 300 Kč).

Xiaomi Box

Xiaomi Box

 

Xiaomi Box se vejde do dlaně

Xiaomi Box se vejde do dlaně

Zařízení s jednoduchým názvem Xiaomi Box bude dodáváno s operačním systémem Android 4.0 Ice Cream Sandwich s grafickou nadstavbou MIUI čtvrté generace. Krabička, vyrobená z polykarbonátu, bude mít v průměru 10,5 centimetrů a na výšku 2,1 cm.

Xiaomi Box

Xiaomi Box

 

Xiaomi Box

Xiaomi Box

Hardwarová výbava vypadá poměrně solidně – posuďte sami:

 • Procesor: Cortex-A9 800 MHz
 • Operační paměť: 1 GB DDR3
 • Wi-Fi: 802.11b/g/n
 • Porty: micro-USB, HDMI (standardu 1.3), LAN RJ-45 (10/100 Mbps)
 • Video výstup: 720p nebo 1080p
 • Podporované kodeky videa: H.264, VC-1, WMV-HD, MPEG 1/2/4 (až do rozlišení 1080p při 30 fps) a Real7/8/9 (až do 720p při 30 fps).
 • Podporované zvukové kodeky: MP3 (64 kbps až 320 kbps), WMA (64 kbps až 320 kbps) a APE / FLAC (do 1500 kbps).
 • Podporované formáty obrázků: JPG, BMP, GIF, PNG
 • Kompatibilní s přenosovými standardy: DLNA, Miracast a Apple AirPlay.
 • Napájení: přes adaptér – vstup 5V, 2A
 • Další součásti balení: adaptér, dálkové ovládání, HDMI kabel.
Xiaomi Box

Xiaomi Box

 

Xiaomi Box

Xiaomi Box

V tuto chvíli probíhá testování na malém vzorku uživatelů, teprve poté bude – nejspíše v prosinci – následovat zahájení prodejů široké veřejnosti.

Dálkové ovládání ke Xiaomi Box

Dálkové ovládání ke Xiaomi Box

 

Xiaomi Box nápadně připomíná Apple TV

Xiaomi Box nápadně připomíná Apple TV

Server Engadget dostal k testu testovací kousek a zkušenosti popisuje následovně: “Software nebyl v době našeho testování ve finální verzi, i tak ale stačil k představě o tom, co zařízení umí: můžete procházet obsah podle doporučení, kategorií, žebříčků, vámi odebíraných pořadů a oblíbených položek. K dispozici je také speciální stránka pro aplikace, ale tam jsou zatím jen různé video a audio portály (např. PPTV, Sohu, Tencent a Phoenix), stejně jako v sekci PopCap najdete pouze několik málo her. Vzhledem k tomu, že testované zařízení bylo určeno výhradně pro čínský trh, nebyl v nabídce Obchod Play, a protože jsme nenašli způsob, jak instalovat další aplikace, pravděpodobně to znamená, že Xiaomi bude mít plnou kontrolu nad tím, co může být do Boxu nahráno. Dobrou zprávou je výběr multimediálního obsahu, a to jak místního, tak i zahraničního – Sohu tak například bylo možné najít a přehrát dokonce i seriály Dexter, Big Bang Theory a Mad Men ve kvalitě 720p zdarma.”

Konektory na zadní straně Xiaomi Box

Konektory na zadní straně Xiaomi Box

 

Xiaomi Box

Xiaomi Box

“Je ještě příliš brzy na to, abychom hodnotili, co vlastně uživatel dostane z této krabičky, ale pokud bude schopen pracovat s některými z nejlepších čínských poskytovatelů obsahu a zároveň nabídne streamování přes lokální síť, stejně jako přislíbené týdenní aktualizace softwaru, pak při ceně 64 dolarů vypadá jako atraktivní nabídka. Možná, že se jednoho dne dočkáme podobné nabídky, cílené na jiné regiony, ale v těchto okamžicích můžeme jen snít.”

Xiaomi Box

Xiaomi Box

Zdroje: Android Headlines, Engadget a oficiální stránka produktu na webu Xiaomi.

 

Komentáře

dejv

dejv

15.11.2012 8:56

ačkoli jsem zapřísáhlý androjďák, tak jedno zařízení s Androidem už doma mám od Evolve – Twncorder HD ( Media center) a děkuji pěkně. Už nikdy víc. Ještě že má vlastní systém, protože Android v něm je nepoužitelný.

sumerian

sumerian

15.11.2012 9:26

set top box nemusí mít zdířku na anténu?

spermosh

spermosh

15.11.2012 9:26

pro Android uz mas XBMC, samotny system te tedy nemusi moc trapit…
jinak krabicka pekna, ale jeste to neni to prave (chybi slot na karty/malo pameti, sit alespon gigova, slaby procesor, novejsi Android, AOSP)

Kovboj

Kovboj

15.11.2012 9:47

Já jsem si minulý týden z číny objednal ATV-108 Android 4.0 AMLOGIC Cortex A9 1GB DDR3 4G ROM a stojí to 95 dolarů, sám jsem zvědavý jestli to nejsou vyhozené peníze.

Dusan

Dusan

15.11.2012 9:53

sumerian: jestli ono to nefunguje jako pokojovka tzn, že to má anténu v sobě. Ale nevím, jen doměnka.

Mario

Mario

15.11.2012 9:56

Dobrý HW? To myslíte vážně? Na přehrávání videí ve vysokém rozlišení pouhé jednojádro a ještě jenom 800MHz, jako z nějakého LowEndu? To bude dobře fungovat jedině ve formátech plně podporovaných grafickým čipem. Jakmile bude potřeba cokoli, kde nějakou práci oddře procesor, tak bude naprosto mimo. Dneska, když mají i levné čínské tablety i dvoujádra na 1,2GHz, tak tohle nebyl u tohoto zařízení dobrý krok. Bude to stejně jako u RaspberryPI. To bylo pořád využití jako domácí mediální centrum, jenže pak uživatelé tvrdě narazili, protože přehrát cokoli většího, co nemá plnou podporu v grafickém čipu nejde.

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

15.11.2012 10:29

To: Mario
Nenapsal jsem “dobrý HW”, ale “poměrně solidní”.

Atnarfus

Atnarfus

15.11.2012 10:35

Proč by set-top-box měl mít zdířku pro anténu? Je to prostě nějaká škatule připojitelná v tomto případě k počítačovému monitoru, nebo televizi, která umí něco, co samotné zobrazovací zařízení neumí. Zde umí přehrávat multimédia po síti a pravděpodobně obsahuje i internetový prohlížeč a nějaký e-mailový klient. Když by to byl například DVB-T set-top-box, tak ten by zdířku pro anténu mít musel.

Mario

Mario

15.11.2012 10:55

Karel Kilián: Ale to je jen slovíčkaření, vyznění je stejné. Na mediální centrum je tohle poměrně málo, takže bych to nenazýval ani solidním. Ono je rozdíl, když je zařízení postaveno na chipu, který je přímo navržen pro mediální přehrávače, a mezi zařízením, které je vlastně běžná deska pro mobilní telefon. Ano, má to celkem dost paměti RAM, ale ta zrovna není pro přehrávání tím rizikovým místem. Osobně se mi tato krabička líbí designově, ale já bych šel přímo do nějakého X-Treameru či obdobného zařízení, které je na to navrženo a ověřeno uživateli. Tyto věci postavené na univerzálních deskách často končí zklamáním uživatelů.

Atnarfus: Protože pojem set-top-box označuje zařízení, které slouží k převodu digitální TELEVIZNÍHO signálu. Tohle není set-top-box, ale mediální přehrávač.

http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/set-top-box.html

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

15.11.2012 11:00

To: Mario
Přesně tak – je to slovíčkaření :)
Samozřejmě máte pravdu v tom, že pokud by byl procesor čip s HW akcelerací videa, bylo by to ideální. IMHO to ale 720p utáhne, čili proto jsem to označil jako “solidní HW” :)
Jinak jako set-top box to označuje například Engadget, odkud jsem čerpal.
Fakticky ale máte v tomto směru pravdu, že ve významu, v jakém slovo set-top box používáme v Česku, je to vlastně “multimediální centrum”.

uni

uni

15.11.2012 11:02

Chtěl jsem se podívat u Google, jak se “vzorová” krabička jmenuje u autora Androidu a co nevidím, po Nexus Q ani vidu, jen 4,7,10. No to hodně rychle a tiše ukončili tento zřejmě “úspěšný” projekt.
No nicméně Wiki hovoří o “media-streaming entertainment device”, zatímco o set-top boxu se hovoří prakticky jen ve spojení s modulací TV signálu z různých zdrojů.
Asi by mohlo být přesné rozdělení, set-top box zpracovávač streamovaného signálu, věc zpracovávající signál s voleným obsahem on-demand jsou ty ostatní názvy. Pojem set-top box ve spojení s touto krabičkou je tak asi opravdu nepřesné.
Ale je to jako diskuse, co je PDA a co už tablet nebo smartphone nebo tablet s cellular modulem (jako že 5″ je ještě PDA, ale 6″ už je najednou tablet), apod….

Michal

Michal

15.11.2012 11:12

To: Mario

Set top box nebo medialni prehravac? Dost medialnich prehravacu jsou set top boxy zaroven a naopak. Pokud ma medialni prehravac internet a navic jako zde moznost nainstalovat “aplikaci” tak to samozrejme muze byt televizni prijimac (iptv). Takze obe oznaceni jsou dobre. Bohuzel chyba je v tom, ze v cesku se pojmem set top box rozumi krabicka co prijima na starou antenu nove digitalni televizni vysilani a pripoji se ke stare televizce ktera to neumi. To jsme si zase neco hezky prevzali po nasem, po cesku, a uplne jinak nez je to jinde ve svete.

Mimochodem o procesour, je to jako raspeberry-pi, univerzalni deska s hw podporou prehravani ruznych kodeku audio/video. jako pocitac to stoji za starou backoru, ale jako prehravac/settopbox je to super zarizeni. V tomto smeru vypada tento set top box dobre a vubec bych se nebal ho pouzit doma.

Mario

Mario

15.11.2012 12:04

Michal: Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů s RaspPI je zklamáno využitím jako MMC (viděno v diskuzích na rootu), tak bych ve využití moc neočekával. A jelikož vy tu mluvíte o HW podpoře různých kodeků (a že jich RPI zrovna velkou škálu nemá, protože vím, že si uživatelé právě na chybějící významné kodeky stěžovali – přesně které nevím, tak detailně to nesleduji), tak pochybuji o Vašem názoru.

A za druhé, set-top box je jako zařízení mající televizní tuner označen i na anglické Wikipedeii, takže i řeči o českém “zneužití” slova jsou naprosto mylné. Toto NENÍ set-top box, ani u nás, ani v cizině. A jak hledám tak hledám, tak takto špatné označení pro toto zařízení jsem našel jen tady a na C-Net, nikde jinde, a všude co jsem hledal je set-top box charakterizován jako receiver. Tohle není receiver, nemá to přijímač televizního (či rádiového) signálu. Je to mediální přehrávač, jedinej, kdo tu patlá termíny a naprosto zbytečně obhajuje chybné označení jste vy.

jonny.net

jonny.net

15.11.2012 15:57

Na přehrávání videí není třeba výkonný procesor ale čip s podporou HW akcelerace… mám doma MK802 a ta je upřímně HW (pominuli konektory) velmi podobná této krabičce, má grafický čip Mali 400 a zvládne pustit cokoliv, protože na to ten procesor byl navržený. Tahle krabička je o to sympatičtější svým provedením a hlavně ovladačem. Jako náhrada HTPC ideální, jako herní konzole už ne… je to myslím kompromis který je celkem přívětivý a určitě lepší než kupovat televizi s proprietárním systémem který jen tak nevyměníte až zastará.

Mario

Mario

15.11.2012 16:37

jonny.net: Já to ale píšu, jenže jakmile je to něco bez HW podpory, je tahle věc v háji. Kdyby tam byl silnější procesor, dokázalo by to přehrát i soubory mimo oficiální specifikaci HW grafického čipu. Případně plynuleji.

X-Treamera koupím tady oficiálně od 1200,- Kč i s daní, a tam je čip navržený přímo pro přehrávání videa, v tomhle Androidu je prostě “mobil”. Já mám Androida rád, ale nedal bych tomu přednost jen kvůli tomu, že je v tom Android. Ne vždy jsou taková univerzální řešení vhodná.

Kdyby to mělo lepší procesor, šlo by to užít i jako solidní herní konzolka. Ale pro přehrávání videa bych raději užil věc pro to navrženou. Jinak design je parádní.

zipiik

zipiik

15.11.2012 16:37

Narazil jsem na tuhle krabicku (http://www.shop-021.de/jwele-p259h56s57-MINIX-NEO-X5-Android.html) a ta vypada rozumne, dualcore A9 + Mali400, 1GB RAM, 16GB flash + SD karta, JB 4.1.1. Kdyby se na to hodil jeste XBMC.

Mario

Mario

15.11.2012 16:39

zipiik: Tak tohle už vypadá mnohem lépe :-)

zipiik

zipiik

15.11.2012 16:59

Chce to hledat, mozna pockat, az cinani budou bouchat quadcore A15 s Mali6xx :c) Starsi modely s 1xCPU jsou spis ukazkou pro geeky na hrani, ikdyz zkousel jsem 720p video na MK802II v MX Playeru s HW dekodovanim bylo prehravani bez problemu. Jestli zrealizuju doma NASku, tak nejaky naslednik Minixe urcite Popcorna C-200 nahradi.

ic

ic

15.11.2012 18:54

Pěkná věcička… ale už to tu mělo být, alespoň do vánoc, kdyby to stihli… to by jim hodně pomohlo k prodeji.

Tom

Tom

15.11.2012 22:04

Problém NEO X5 je stejný jako ostatních hraček s Rockchipem, mají prozatím zablokované zobrazení nad 720p, což docela zamrzí u zařízení, kde by člověk očekával 1080i. Ale snad se to vyřeší, pak bych o něm uvažoval.

RSS (komentáře k článku)