Set-top box Xiaomi s Androidem za 64 dolarů

xiaomi_box_ico

Android už dávno není operačním systémem vyhrazeným pouze pro mobilní telefony – kromě tabletů ho najdeme také v multimediálních centrech, nebo v tzv. “mini PC”. Dalším segmentem, kde se Androidu může zadařit, je trh set-top boxů. To pochopila i čínská společnost Xiaomi, stojící například za jednou z nejpopulárnějších alternativních ROMek MIUI, která pracuje na set-top boxu, jež by měl stát 399 čínských juanů (tj. v přepočtu 64 amerických dolarů neboli cca 1 300 Kč).

 

Zařízení s jednoduchým názvem Xiaomi Box bude dodáváno s operačním systémem Android 4.0 Ice Cream Sandwich s grafickou nadstavbou MIUI čtvrté generace. Krabička, vyrobená z polykarbonátu, bude mít v průměru 10,5 centimetrů a na výšku 2,1 cm.

 

Hardwarová výbava vypadá poměrně solidně – posuďte sami:

 • Procesor: Cortex-A9 800 MHz
 • Operační paměť: 1 GB DDR3
 • Wi-Fi: 802.11b/g/n
 • Porty: micro-USB, HDMI (standardu 1.3), LAN RJ-45 (10/100 Mbps)
 • Video výstup: 720p nebo 1080p
 • Podporované kodeky videa: H.264, VC-1, WMV-HD, MPEG 1/2/4 (až do rozlišení 1080p při 30 fps) a Real7/8/9 (až do 720p při 30 fps).
 • Podporované zvukové kodeky: MP3 (64 kbps až 320 kbps), WMA (64 kbps až 320 kbps) a APE / FLAC (do 1500 kbps).
 • Podporované formáty obrázků: JPG, BMP, GIF, PNG
 • Kompatibilní s přenosovými standardy: DLNA, Miracast a Apple AirPlay.
 • Napájení: přes adaptér – vstup 5V, 2A
 • Další součásti balení: adaptér, dálkové ovládání, HDMI kabel.

 

V tuto chvíli probíhá testování na malém vzorku uživatelů, teprve poté bude – nejspíše v prosinci – následovat zahájení prodejů široké veřejnosti.

Dálkové ovládání ke Xiaomi Box Dálkové ovládání ke Xiaomi Box

 

Xiaomi Box nápadně připomíná Apple TV Xiaomi Box nápadně připomíná Apple TV

Server Engadget dostal k testu testovací kousek a zkušenosti popisuje následovně: “Software nebyl v době našeho testování ve finální verzi, i tak ale stačil k představě o tom, co zařízení umí: můžete procházet obsah podle doporučení, kategorií, žebříčků, vámi odebíraných pořadů a oblíbených položek. K dispozici je také speciální stránka pro aplikace, ale tam jsou zatím jen různé video a audio portály (např. PPTV, Sohu, Tencent a Phoenix), stejně jako v sekci PopCap najdete pouze několik málo her. Vzhledem k tomu, že testované zařízení bylo určeno výhradně pro čínský trh, nebyl v nabídce Obchod Play, a protože jsme nenašli způsob, jak instalovat další aplikace, pravděpodobně to znamená, že Xiaomi bude mít plnou kontrolu nad tím, co může být do Boxu nahráno. Dobrou zprávou je výběr multimediálního obsahu, a to jak místního, tak i zahraničního – Sohu tak například bylo možné najít a přehrát dokonce i seriály Dexter, Big Bang Theory a Mad Men ve kvalitě 720p zdarma.”

Konektory na zadní straně Xiaomi Box Konektory na zadní straně Xiaomi Box

 

“Je ještě příliš brzy na to, abychom hodnotili, co vlastně uživatel dostane z této krabičky, ale pokud bude schopen pracovat s některými z nejlepších čínských poskytovatelů obsahu a zároveň nabídne streamování přes lokální síť, stejně jako přislíbené týdenní aktualizace softwaru, pak při ceně 64 dolarů vypadá jako atraktivní nabídka. Možná, že se jednoho dne dočkáme podobné nabídky, cílené na jiné regiony, ale v těchto okamžicích můžeme jen snít.”

Zdroje: Android Headlines, Engadget a oficiální stránka produktu na webu Xiaomi.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)