TOPlist

Nizozemské město zkouší semafory pro chodce zahleděné do mobilu

semafory-chodce-zahledene-mobilu-ico

Určitě i vám se někdy stalo, že jste v zahledění do mobilu přestali vnímat svět kolem sebe. Zabrat se do dění na obrazovce není nic neobvyklého – někteří se tímto způsobem dostali až do televizního vysílání, jak můžete vidět na videu níže. Nebezpečí je výrazně větší, pokud se s očima upřenýma na displej pohybujete po ulici. Nizozemské město Bodegraven se rozhodlo problém lidí, vykazujících znaky chůze zombies, upravenými respektive doplněnými semafory.

Woman Falls in Mall Fountain While Texting

Woman Falls in Mall Fountain While Texting

Semafory pro „zombie chodce“

Řešení je ve své podstatě jednoduché – informace o možnosti přejít ulici je promítána do zorného pole soustředěných uživatelů chytrých telefonů – tedy na zem. Pruh, složený z LED, svítí stejnou barvou, jako semafor – tedy červeně, nebo zeleně. Chodec tedy zaregistruje, že se blíží k přechodu řízenému semaforem, a aniž by musel zvednout hlavu. Kromě toho bude vědět, zda může či nesmí přejít.

Semafory pro chodce zahleděné do mobilu Semafory pro chodce zahleděné do mobilu

Systém pojmenovaný +Lichtlijn („světelná řada“) je synchronizován s běžnými semafory pro chodce. Od 14. února je ve zkušebním provozu instalován na jedné křižovatce. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet v praxi, budete muset navštívit nizozemské město Bodegraven a v něm najít křižovatku ulic Goudseweg a Vrije Nesse.

Nové semafory se ale nesetkávají jen s kladným přijetím a zájmem médií. Nizozemské sdružení pro bezpečnost silničního provozu VVN z nich není nadšené s poukazem, že podporují špatné chování. Městští úředníci však mají jiný pohled a konstatují, že stávající trend „zombie chodců“ je těžké zvrátit, takže je vhodné alespoň předcházet možným problémům a snažit se je eliminovat. Pokud bude testování úspěšné, hodlá firma HIG Traffic Systems nabídnout toto řešení také dalším nizozemským městům.

Koncept není zcela nový: německé město Augsburg testuje podobný koncept na kříženích přechodů a tramvají. V Austrálii městští projektanti testují podobný systém na frekventovaných přechodech v Sydney. V Bodegraven je použito trochu odlišné řešení v podobě tenkého proužku LED v chodníku, zajišťujícího maximální viditelnost během dne i v noci.

Co říkáte na takto vylepšené semafory? Je to dobrý nápad?

Zdroje: androidpolice.com, dutchnews.nl, bodegraven-reeuwijk.nl, engadget.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)