Šéf OnePlus ukázal, jak dobře budou jejich nové telefony vylepšovat videa

OnePlus MEMC ukázka

Čínská společnost OnePlus nedávno představila své nové 120Hz displeje a s nimi i vlastní řešení v oblasti MEMC. Jde o zkratku pro techniku Motion Estimation, Motion Compensation. Nemá asi smysl tento pojem doslovně překládat. Ve zkratce jde o technologii, která dokáže do videí vkládat nové snímky na základě odhadu, jak by asi mohla prázdná místa vypadat. Je tak možné poskládat plynulejší video i ze starého a méně kvalitního záznamu.

120Hz displej OnePlus

Firma během představení displeje uvedla, že bude jejich nový čip schopný doplnit videa s 30 snímky za sekundu (FPS) tak, aby měl výsledek 120 FPS. Samozřejmě z toho důvodu, aby byl využitý potenciál nového displeje. Na podobném principu funguje takzvané prokládání u televizí. Hodnota 30 FPS je dodnes považována za standard, i když je teď ve světě telefonů brána za úplně spodní hranici. I telefony dnes běžně zvládnou 60, 120 a někdy i 240 FPS. Samozřejmě ale záleží i na rozlišení. V kvalitě s třiceti snímky za sekundu nicméně asi najdete většinu videí na světě.

Snímkovací frekvence u filmů

Jestli to náhodou nevíte, tak běžně používaná snímkovací frekvence u filmů v kině je dokonce ještě nižší. Je to jen 24 FPS. I tady se dělají pokroky a i na filmy je možné aplikovat MEMC. Někteří fanoušci ale tvrdí, že tím filmy ztrácejí kouzlo.

Sám šéf společnosti OnePlus Pete Lau, který je v propagaci pokroků a novinek velmi aktivní, ukázal na Twitteru příklad, jak by mohl výsledek jejich MEMC převodu z 30 na 120 FPS vypadat. Na porovnávacím videu se skateboardistou je demonstrováno, jak dobře jejich technika přidává mezi originální snímky ty nové, simulované. Na jeden původní snímek připadají tři uměle vytvořené. Co zavedení této novinky znamená? Pokud si pořídíte telefon se 120Hz displejem a MEMC, můžete si výhody nové obrazovky užít nejen při sledování nativních 120 FPS videí. Mnohem plynuleji a kvalitněji by mělo vypadat i starší, které mělo původně třeba i jen 30 FPS.

Už jste někdy porovnávali video s 30 a 120 FPS?

Zdroj: Pete Lau na Twitteru

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)