Pod pokličkou Map Google: chystá se sdílení polohy a jiné zajímavé funkce

mapy-google-sdileni-polohy_ico

Mapy Google jsou takřka jistě jednou z nejpoužívanějších aplikací pro Android. I proto jim vývojáři věnují náležitou pozornost, která se promítá do řady nových funkcí. Interní testovací verze aplikace odhalila řadu novinek. Například to, že by se uživatelé mohli dočkat sdílení polohy s přáteli.

Sdílení polohy s přáteli

Informaci přinesl server AusDroid, který publikoval snímky obrazovek, na kterých se v postranní nabídce objevuje nová položka Friends (“přátelé”). Po klepnutí na tuto položku se zobrazí seznam přátel, se kterými sdílíte svou polohu. Samozřejmě je možné na seznam přidávat nové přátele, stejně jako je z něj odebírat. Funkce do značné míry připomíná starší a dnes již neexistující Google Latitude a vzdáleně také nedávno představenou aplikaci Trusted Contacts. Na rozdíl od sdílení polohy přes Trusted Contacts, které funguje jen v rámci aplikace, je tato funkce v Mapách Google dostupná prakticky všem. V testovací verzi však zatím sdílení polohy nefungovalo, proto nelze zcela přesně říci, jak bude vypadat v praxi.

Uvedená funkce by mohla být šikovná nejen pro okamžité zjištění pozice někoho blízkého, ale zajímavé možnosti nabízí případné propojení s Asistentem Google. Zkuste si například představit, že byste se prostě zeptali svého telefonu: “Kde je mamka?” a on by vám nějakým smysluplným způsobem odpověděl. Nebo třeba příkaz “Upozorni mě, až šéf přijde do práce!” – určitě nemusíme vysvětlovat, k čemu všemu by mohl být užitečný.

Další odhalené novinky

Další novinka byla odhalena v sekci Navigation Settings (“nastavení navigace”), kde přibyl nový přepínač Navigation sharing (“sdílení navigace”). Co konkrétního však tato volba přinese, zatím není zřejmé.

I třetí novinka přijde vhod řidičům – jmenuje se Hands-free faster routes a popisek naznačuje, že v případě, kdy navigace najde rychlejší trasu a nabídne ji uživateli, bude očekávat odpověď “ano” nebo “ne” hlasem. To je dobré zejména z hlediska bezpečnosti, neboť odpadá nutnost podívat se na displej a stisknout nějakou odpověď v dialogovém okně.

Google také pracuje na vylepšeném ukládání vyhledávání a informací o směrech do offline režimu, což by mělo umožnit rychlejší fungování aplikace.

Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že veškeré informace uvedené výše vycházejí z interního testovacího sestavení aplikace. Některé novinky se tak mohou ve veřejně dostupné stabilní verzi objevit až za dlouhou dobu, případně vůbec, pokud se Google rozhodně je nepublikovat. Každopádně celkově vzato se určitě jedná o funkce, které by uvítali nejen řidiči, ale i chodci, cyklisté a další uživatelé.

Mapy Google patří k nejrychleji se rozvíjejícím produktům Google. Na světě jsou už jedenáct let a jsou jen o deset měsíců mladší než Gmail. V uplynulých letech v nich například přibyly satelitní snímky, integrovaný pohled StreetView, offline mapy, navigace či dopravní informace aktualizované v reálném čase.

Která z uvedených novinek vám připadá nejzajímavější? Je to sdílení polohy s přáteli? Nebo snad sdílení navigace? Využijete možnost odpovědět na změnu trasy hlasem? Podělte se o své dojmy a názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidauthority.com, ausdroid.net, phonearena.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)