Návod: Jak přes mobil vyplnit sčítání lidu, domů a bytů 2021?

Sčítání 2021 přes mobil

Přesně v sobotu 27. března odstartuje online část letošního sčítání lidu, domů a bytů aneb Sčítání 2021. Opět po deseti letech se skrze něj Český statistický úřad postará o shromáždění a následnou interpretaci důležitých údajů o fyzických osobách, domácnostech, bytovém a domovním fondu na území celé ČR. Sběr dat přes internet, což je nejrychlejší a nejjednodušší možnost i díky našeptávání formuláře, proběhne od 27. března do 9. dubna. Pokud občané tuto příležitost propásnou, budou muset vepsat údaje do papírových vzorů. V rámci online Sčítání 2021 existují také možnosti, jak požadované údaje vyplnit přes mobil. Pojďme se na jednotlivé postupy podívat…

Sčítání21
Sčítání21

Jak vyplnit Sčítání 2021 přes mobil?

Pokud vlastníte chytrý telefon či tablet a hodláte ho využít, máte dvě možnosti vyplnění. Tou první je stáhnutí speciální mobilní aplikace pro Android či iOS a údaje zadat do ní. V den spuštění online sčítání, tedy v sobotu 27. března, se v ní objeví formulář. Ten bude identický s tím, který bude běžně dostupný i na stránce www.scitani.cz.

Oficiální web letošního sčítání je zároveň druhou variantou, která se dá z mobilního zařízení využít. Je vyladěný i pro menší displeje (tzv. responzivní) a Český statistický úřad jej dokonce přímo doporučuje. Pokud se vydáte formulář do aplikace či na web hned teď hledat, tak upozorníme, že před spuštěním online sčítání se v nich ještě nenachází.

Aplikace vyžaduje Služby Google Play

Android verze aplikace Sčítání 2021 vyžaduje balíček Google Mobile Services, který není k dispozici například v některých novějších Huawei či Honor telefonech. V nich je tedy nutné použít formulář v prohlížeči.

Co dalšího byste měli o sčítání vědět?

  • Oficiální nápověda: K elektronickému formuláři existuje uživatelská příručka, která občany provede jednotlivými položkami. Je velmi podrobná a obsahuje 69 stran. Pokud si nebudete vědět rady, nebo si chcete být u vyplňování skutečně jistí správností a formáty jednotlivých údajů, rozhodně doporučujeme ji využít.

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

  • Důvod sčítání: Sčítání 2021 je zdrojem unikátních informací o životě v naší zemi. Získaná data mohou pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe, například při řešení nedostatku volných bytů, nabídky vzdělávání v místech, kde chybějí potřebné profese, nebo zavedení vlakových a autobusových spojů. Pomáhají při zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při tvorbě protipovodňových opatření i hasičům při jejich zásazích. Jaké jsou přesně přínosy?
průběh sčítání
  • Je to povinné: Sečíst se musí každý občan a cizinec, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů. Formulář musíte vyplnit i v případě, že vám byl udělen azyl nebo jste na našem území pobývali o půlnoci z 26. na 27. března. Za nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, jej může vyplnit jiný dospělý člen domácnosti. Sčítání se netýká cizinců, kteří jsou zde na dobu kratší než 90 dnů (například turisté), a zahraničních diplomatů. Jaké jsou další výjimky a povinnosti?

Další informace o Sčítání 2021 nejen přes mobil hledejte na webu www.scitani.cz.

Jakou formu sčítání využijete?

Za dodání exkluzivních podkladů a informací děkujeme Českému statistickému úřadu.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V kapse stále nosí starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)