TOPlist

Samsung čelí bezprecedentnímu problému. Stávkují mu zaměstnanci

samsung stávka
  • Samsung platí v Jižní Koreji za inovativní společnost i co se přístupu k zaměstnancům týče
  • Je také nejvýznamnější jihokorejskou společností
  • Přesto poprvé v 55leté historii čelí hrozbě stávky

Je to úplně poprvé v historii, kdy se zaměstnanci Samsungu odhodlali ke stávce. Žádají zvýšení mezd, den dovolené navíc a transparentní bonusy závislé na ziscích společnosti.

Abychom pochopili závažnost situace, musíme si uvědomit, že v Koreji platí úplně jiná pravidla, než u nás. Zaměstnanec nastoupí do společnosti a po 50 letech ho odnesou nohama napřed. Předpokládá se absolutní loajalita k zaměstnavateli a nadřízeným. Když jsem byl v Koreji, slyšel jsem příběh o společnosti, kde se šéf pohádal s manželkou a 3 dny přespával v práci. Celý tým tam zůstal s ním, protože přece není možné, aby zaměstnanec odešel domů dřív, než nadřízený.

Samsung Town Samsung Town

Samsung se navíc staví do role reformátora a prohlašuje, že dává rovné příležitosti a celkově je na poměry korejské kultury velice inovativní. V kontrastu k těmto proklamacím vyznívá prapodivně tvrzení pana Son Woo-Mok, prezidenta NSEU, že Samsung jim už 10 let  tvrdí, že čelí krizi. Zajímavostí také je, že Samsung se až v roce 2020 zavázal, že ukončí své praktiky odrazování od členství v odborech. Reakcí byl nárust počtu členů v odborových organizacích.

Samsung showroom Samsung showroom

Abychom nebyli přehnaně kritičtí, Samsung se o své zaměstnance opravdu stará a i na poměry české kotliny jsem tam zažil nebývalé podmínky, srovnatelné snad jen s Avastem. Například jídelnu mohou Samsungu závidět naprosto všichni, stejně tak systém svozu zaměstnanců do areálu. Těžko tedy soudit, na čí straně je pravda.

Odbory a stávka

Odborová organizace National Samsung Electronics Union, která má asi 28 000 členů (víc než pětina všech zaměstnanců), oznámila stávku na 7. června. Jedná se o zvláštní formu, kdy zaměstnanci požádali o den placeného volna. Jednalo by  se o první stávku v 55leté historii společnosti. Zaměstnanci podle vlastních slov neočekávají, že by stávka reálně narušila výrobu. V posledních týdnech probíhaly protesty před kancelářemi společnosti v hlavním městě Soulu a také před závodem na výrobu čipů v Hwaseongu jižně od Soulu.

Analytici uvedli, že nárůst členství v odborech odráží frustraci zaměstnanců z nedávného propadu konkurenceschopnosti Samsungu v oblastech, jako jsou čipy HBM (High Bandwidth Memory), a kvůli právním problémům, kterým technologický gigant čelí. Akcie společnosti Samsung Electronics ve středu uzavřely se ztrátou 3,1 % ve srovnání s 1,7% poklesem benchmarku KOSPI.

Překvapilo vás, že Samsungu hrozí stávka?

Zdroj: Reuters

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)