Hodinky Samsung Gear Live – Android Wear na vašem zápěstí (recenze)

Samsung Gear Live ico

Chytré hodinky jsou stále populárnějším příslušenstvím k chytrým zařízením v dnešní době. O velikém zájmu svědčí také představení systému Android Wear od společnosti Google, který je určen pro chytré příslušenství. Nám se nyní do redakce dostaly chytré hodinky od společnosti Samsung – Samsung Gear Live. Zajímá vás, jak tyto hodinky dopadly v našem redakčním testu?

Samsung Gear Live 1

Obsah recenze

Obsah balení

Pokud si chytré hodinky Samsung Gear Live pořídíte, tak vám přijdou ve staré známé „dřevěné“ krabičce. Uvnitř naleznete přesně to, co byste mohli očekávat i od jiných hodinek – zcela základní příslušenství. V krabičce se tak nachází kromě samotných hodinek také nabíjecí kolébka, nabíjecí kabel a sada různých manuálů.

Samsung Gear Live obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Chytré hodinky Samsung Gear Live působí oproti ostatním verzím „Gearů“ kompaktnějším dojmem. Jsou totiž o několik málo milimetrů menší ve všech směrech. Vrchní část těla hodinek je vytvořena z kovu, což velmi přidává na celkovém vzhledu. V kovovém rámečku je usazen displej, který má velikost 1,63 palce a rozlišení 320 x 320 pixelů.

Samsung Gear Live přední strana

Na pravé straně je umístěno vypínací/zapínací tlačítko, mikrofon a první ze dvojice úchytek pro nabíjecí kolébku.

Samsung Gear Live pravá strana

Na levé straně se usídlila pouze druhá úchytka pro nabíjecí kolébku.

Samsung Gear Live levá strana

Ze zadní strany je umístěn senzor pro měření srdečního tepu a několik konektorů pro připnutí nabíjecí kolébky.

Samsung Gear Live zadní strana

Stejně jako ostatní hodinky od Samsungu, i Gear Live mají silikonový pásek, který je z vnitřní strany vroubkovaný. Hrubý povrch byl zvolen kvůli tomu, aby se ruka pod hodinkami nepotila a zařízení tak lépe drželo. Pásek je vyměnitelný.

Samsung Gear Live pásek

Oproti ostatním hodinkám se změnil systém zapínání. Samsung v tomto případě upustil od staré známé zapínací spony a do Gear Live umístil nacvakávací zapínání, které se nachází například na Gear Fit.

Samsung Gear Live pásek a zapínání 2

Hodinky Samsung Gear Live se nabíjejí pomocí speciální kolébky, která se připíná na zadní stranu.

Samsung Gear Live nabíjecí kolébka 1

Pohodlí při nošení

Hodinky na první pohled působí velmi kompaktním a příjemným dojmem. Stejné je to také při nošení. Hodinky mají po stranách zaoblené rohy, takže na ruce sedí bez jediného problému. Samsung zapracoval také na celkových rozměrech a hodinky tak nejsou monstrózní, jako tomu bylo u některých dřívějších modelů. Za komfort při nošení Samsung velmi chválíme a musíme konstatovat, že je oproti konkurenčním LG G Watch zcela někde jinde.

Samsung Gear Live ukázka na ruce 1

Hardware a displej

Chytré hodinky Samsung Gear Live disponují 1,63palcovým Super AMOLED displejem, který má rozlišení 320 x 320 pixelů. Uvnitř se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na frekvenci 1,2 GHz, 512 MB paměti RAM a vnitřní úložiště s kapacitou 4 GB. O dostatečnou výdrž by se měla postarat 300mAh baterie. Velikost hodinek činí 37,9 x 56,4 x 8,9 mm a váha 59 gramů. Kromě toho by hodinky měly být vodotěsné, jelikož disponují certifikací IP67.

Hodinky pohání operační systém Android Wear od společnosti Google.

Samsung Gear Live render

Specifikace v bodech

displej – 1,63palcový Super AMOLED, rozlišení 320 x 320 pixelů
procesor – Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na frekvenci 1,2 GHz
RAM – 512 MB
vnitřní úložiště – 4 GB
baterie – 300 mAh
rozměry – 37,9 x 56,4 x 8,9 mm
váha – 59 gramů
OS – Android Wear

[katalog post_id=“266415″ type=“badge“]

Displej

V hodinkách Samsung Gear Live je umístěn 1,63palcový Super AMOLED displej s rozlišením 320 x 320 pixelů. Rozlišení je vzhledem k velikosti displeje přiměřené a tvoří příjemných 278 ppi. Barvy jsou díky Super AMOLED displeji velmi živé a pozorovací úhly naprosto výborné. Čitelnost displeje uvnitř je výborná, bohužel tomu tak ale není venku. Pokud budete na přímém slunci, tak se může stát, že na hodinkách neuvidíte vůbec nic. Proto je potřeba zvýšit jas na samotné maximum, což se velmi nepříjemně promítne na celkové výdrži zařízení.

Samsung Gear Live viditelnost na slunci maximální jas 1

Stejně tak lze hodinkám vytknout velmi vysoký jas v noci i při minimální možné hladině. Pokud na ně budete koukat za tmy, tak vás budou oslňovat.

Konektivita a připojení k telefonu

Hodinky Samsung Gear Live se připojují k mobilnímu telefonu pomocí Bluetooth 4.0. Bohužel ne všechny telefony, které touto verzí Bluetooth disponují, dokážou hodinky nalézt a spojit se s nimi. K bezproblémovému párování je potřeba vlastnit mobilní telefon, který funguje alespoň na systému Android 4.3 Jelly Bean a vyšším.

Samsung Gear Live a Nexus 5

Aplikace Android Wear

Pokud podporovaný telefon vlastníte, tak je potřeba stáhnout speciální aplikaci Android Wear z obchodu Google Play. Po zapnutí této aplikace budete vyzváni ke spárování hodinek a k potvrzení spojení na obou zařízeních.

Samsung Gear Live aplikace Android Wear 4

Po úspěšném spárování se objeví základní obrazovka aplikace, na které se nachází seznam akcí, které hodinky umí. U každé z nich si můžete zvolit službu, která bude k dané činnosti využita. Na vrchní straně je umístěna trojice ikonek. První slouží pro připojení/odpojení hodinek od telefonu, druhá zastupuje nastavení a třetí další možnosti.

Samsung Gear Live aplikace Android Wear 1

V nastavení si budete moci zvolit následující:

  • aplikace se ztlumenými notifikacemi
  • neustále zapnutý displej
  • zobrazení karet na ztlumeném displeji
  • ztlumení notifikací na připojeném telefonu a zobrazení pouze na hodinkách
  • zobrazení kalendáře
  • debugging
  • synchronizace aplikací

Samsung Gear Live aplikace Android Wear 3

Wear OS by Google Smartwatch
Wear OS by Google Smartwatch

Baterie a výdrž

V hodinkách Samsung Gear Live je umístěna baterie s kapacitou 300 mAh. To se na první pohled může zdát velmi málo a bohužel tomu také tak je. Při normálním používání, tedy při čtení notifikací a občasném rozsvícení hodinek za účelem zjištění času, jsme se dostali k výdrži okolo jednoho dne. Někdy byla výdrž i kratší, a to proto, že jsme si s hodinkami více hráli, zkoumali prostředí, využívali je k navigaci, apod. V tomto případě se výdrž pohybovala přibližně na úrovni 3/4 dne.

Hodinky se ze 20 procent baterie dokázaly nabít na 100 procent přibližně za hodinu a půl. Nejoptimálnější je hodinky každý večer před spaním vložit do nabíjecí kolébky, tím si zajistíte bezproblémovou využitelnost na další den.

Samsung Gear Live baterie

Uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí a operační systém Android Wear jsou jistě jedním z hlavních lákadel pro koupi těchto hodinek. V této kapitole se krátce podíváme na ovládání prostředí systému pro chytré příslušenství od společnosti Google.

Samsung Gear Live boot animation

Prostředí Android Wear a jeho ovládání

Mobilní operační systém Android Wear je vytvořen ve velmi jednoduchém stylu. K jeho ovládání je ale potřeba získat některé specifické návyky. Pokud si v nastavení zvolíte, že chcete mít stále zapnutý displej, tak se zobrazí pouze černé pozadí s aktuálním časem. Jedná se o jakýsi úsporný režim, který nepracuje s plným výkonem a šetří tak baterii.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 1

Hodinky lze probrat pomocí zapínacího tlačítka na pravém boku, nebo pouhým poklepáním na displej. Po zapnutí se hodinky rozsvítí a ukážou zvolený ciferník v plné parádě. Kromě času ukazují ve spodní části základní obrazovky také poslední notifikaci.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 2

V prostředí se lze pohybovat několika směry. Směrem odspodu nahoru můžete listovat všemi notifikacemi a připnutými obrazovkami. Na obrazovce dané notifikace uvidíte vždy základní informace k dané činnosti. Pokud se chcete dozvědět více, tak se budete muset z dané obrazovky přesunout tahem zprava doleva. Pokud budete listovat tímto směrem, tak se vždy dozvíte detailnější informace dané notifikaci. U počasí tak uvidíte předpověď na několik dnů dopředu, u hangoutů celou předchozí konverzaci, u emailů předchozí zprávy, atd. Vždy se zde také nachází možnost otevřít danou obrazovku na mobilním telefonu, odpovědět a další. Pokud naopak budete táhnout směrem zleva doprava, tak danou notifikaci „odstřelíte“ pryč.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 3

Z domovské obrazovky je možné táhnout také nahoru. Tím hodinky buďto utlumíte, nebo naopak zapnete vibrace a notifikace. Pokud nechcete být nikým obtěžováni, tak se jedná o velmi efektivní vypnutí veškerých notifikací. V „notifikační liště“ kromě utlumení uvidíte také datum a stav baterie.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 7

Na úvodní obrazovce je možné říci hlasový povel „OK, Google“ a následně na hodinky mluvit stejně jako na telefon. Pokud nechcete funkci hlasového vyhledávání aktivovat pomocí tohoto příkazu, tak je možné na úvodní obrazovce kliknout na pravý horní roh. Tím docílíte stejného efektu. Bohužel musíte pro zadávání hlasových povelů zvolit anglický jazyk. K jednotlivým povelům se lze také proklikat pomocí speciálního menu. Koncový příkaz musíte ale vždy dokončit pomocí hlasu.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 8

Na spodní straně seznamu hlasových povelů se nachází možnost Start, která po rozkliknutí ukáže celý seznam všech dostupných aplikací.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 14

My jsme ale nainstalovali aplikaci Wear Mini Launcher, která zobrazení seznamu aplikací velmi usnadnila. Pokud budete táhnout prstem zleva doprava ve vrchní části jakékoliv obrazovky, tak se zobrazí seznam všech aplikací. Pokud tuto akci zopakujete, tak se objeví zrychlené nastavení, ve kterém se nachází ovládání jasu hodinek a některých dalších funkcí na telefonu.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 17

Pokud podržíte déle vypínací tlačítko, tak se dostanete do nastavení hodinek. V něm lze nalézt ovládání jasu, možnost změnit si ciferník, resetovat zařízení, vypnout ho či pouze restartovat. Pokud chcete změnit ciferník, tak si můžete vybrat z několika předpřipravených. Ciferníky od jiných vývojářů budou dostupné v průběhu času. I přesto je výběr v tuto chvíli dostačující.

Samsung Gear Live prostředí Android Wear 20

Prostředí působí velmi jednoduše, je ale potřeba si na něj zvyknout. To nám však nepůsobilo žádné potíže.

Ukázka prostředí Android Wear video

Samsung Gear Live ukázka prostředí

Samsung Gear Live ukázka prostředí

 

Softwarová výbava

Chytré hodinky Samsung Gear Live mají v základní výbavě několik různých aplikací, které vám pomůžou při některých každodenních činnostech. Kromě toho byla nedávno představena speciální sekce obchodu Play, ve které se nacházejí aplikace právě jen pro chytré příslušenství. V této kapitole si krátce představíme nejen aplikace nainstalované v chytrých hodinkách, ale ukážeme si i dostupné aplikace v obchodu Play.

Dostupné aplikace v obchodu Play

Instalace aplikací z obchodu Play probíhá velmi jednoduše a spočívá ve stažení dané aplikace do mobilního telefonu. Ta se poté automaticky přehraje do vašich hodinek a vy se tak nemusíte o nic starat. Na hodinkách se zapne buďto pomocí speciálního Wear Mini Launcheru, nebo prostřednictvím nabídky Start u hlasového vyhledávání.

Google Play dostupné aplikace pro Android Wear

Seznam aplikací výše bohužel není kompletní. Většina aplikací pro Android Wear se nachází volně v obchodu Play bez bližšího přiřazení k této platformě.

Aplikace předinstalované na hodinkách Samsung Gear Live

Pokud chytré hodinky Samsung Gear Live poprvé zapnete, tak již budou disponovat několika různými předinstalovanými aplikacemi. Pojďme se na ně krátce podívat.

Kompas

Po zapnutí této aplikace budete vyzváni ke krátké kalibraci vašeho zařízení. Po úspěšné kalibraci se zobrazí velmi jednoduchý kompas.

Samsung Gear Live aplikace Kompas 1

Fit

Tato aplikace bude monitorovat vaši aktivitu a každý den vám bude měřit počet kroků. Kromě toho zde budete moci sledovat také historii, budete moci nastavit váš denní cíl či si měřit srdeční tep.

Samsung Gear Live aplikace Fit 1

Google Keep

V této aplikaci si budete moci prohlížet vaše uložené poznámky, budete je moci archivovat či otevírat v telefonu.

Samsung Gear Live aplikace Keep 1

Stopky

Aplikace Stopky plní přesně to, k čemu je určena. Budete si pomocí ní moci velmi jednoduše změřit čas.

Samsung Gear Live aplikace Stopky 1

Mapy

K mapám se lze dostat několika různými způsoby. První z nich je pomocí karty z Google Now, kde lze zvolit navigaci na oblíbené místo. Druhý způsob je zapnutí navigace na mobilním telefonu a třetí zapnutí navigace pomocí hlasového ovládání na hodinkách. Chytré hodinky vám vždy ukážou nejbližší odbočku a statický obrázek, který ji ilustruje. Pokud se posunete zprava doleva, tak se navíc dozvíte i informace o vaší cestě. Plnohodnotnou navigaci bohužel nečekejte.

Samsung Gear Live apliakce Mapy 1

Některé další zajímavé aplikace

Wear Mini Launcher

Tato aplikace plní funkci jednoduchého launcheru, díky kterému se dostanete velmi rychle ke všem nainstalovaným aplikacím a zrychlenému nastavení. Do seznamu aplikací se lze dostat přejetím prstu zleva doprava ve vrchní části jakékoliv obrazovky. Pokud tuto akci zopakujete znovu, dostanete se do zrychleného nastavení, kde budete moci ovládat jas a vibrace hodinek a také zapnutí či vypnutí Wi-Fi a zvuků na vašem telefonu.

Samsung Gear Live apliakce Wear Mini Launcher 1

Wear Mini Launcher
Wear Mini Launcher

Minuum Keyboard

Tato aplikace je prvním náznakem funkční klávesnice na systému Android Wear. Bohužel je prozatím pouze ve fázi beta a neobsahuje český jazyk. I přesto jsme ji shledali použitelnou, byť jen v režimu celé klávesnice. Prozatím ji nelze využít v žádné aplikaci, podpora jistě ale přijde velmi brzy.

Samsung Gear Live apliakce Minuum Keyboard 1

Mini Maps

Tato aplikace slouží pro jednoduché zobrazení mapy a vaší pozice. Jedná se o alfa verzi a ukázku toho, co Android Wear dokáže. Pro rychlé zjištění vaší aktuální polohy se jedná o velmi zajímavé řešení.

Samsung Gear Live aplikace Mini Maps 1

Calendar

Díky aplikaci Kalendář se budete moci podívat na aktuální dny. Verze zdarma bohužel nepodporuje přidávání a upozornění událostí. Pro tuto funkčnost budete muset zaplatit přibližně 40 Kč.

Samsung Gear Live aplikace Calendar 1

Calendar for Wear OS
Calendar for Wear OS

Wear Aware – Phone Finder

Tato aplikace bude velmi užitečná, pokud neustále někde zapomínáte svůj mobilní telefon. Funkčnost je velmi jednoduchá – pokud se od telefonu vzdálíte a hodinky se odpojí, tak vám třikrát zavibrují. Samozřejmostí je také funkce, díky které si budete moci pomocí hodinek telefon rozezvučet a najít ho tak.

Samsung Gear Live apliakce Wear Aware 1

Wear Aware - Phone Finder
Wear Aware - Phone Finder

Používání v praxi

Hodinky dokážou zobrazit notifikaci jakéhokoliv druhu

Pro sledování notifikací jsou hodinky více než dostačující. Výhodu vidíme v možnosti naprostého utlumení mobilního telefonu a v přijímání notifikací pouze na vašem zápěstí. Hodinky podporují notifikace jakéhokoliv druhu, takže určitě o nic nepřijdete. Na displeji dostanete dokonce i oznámení o telefonním hovoru, který lze také přijmout. Bohužel se ale přijme pouze na mobilním telefonu, nikoli na hodinkách. Ty totiž nedisponují reproduktorem.

Samsung Gear Live hodinky 2

Vodotěsnost

Hodinky Samsung Gear Live disponují certifikací IP67, která by měla zaručit určitou vodotěsnost a odolnost proti prachu. Odolnost proti vodě můžeme potvrdit, protože jsme ji v redakci podrobili důkladnému testu. Pokud zařízení ponoříte pod vodní hladinu, tak se displej automaticky vypne. Hodinky totiž disponují speciálním gestem, pomocí kterého je můžete vypnout – stačí položit dlaň na displej. Voda toto gestu věrně simuluje, a tak se nemusíte bát, že se s nimi něco v průběhu koupele stane.

Samsung Gear Live vodotěsnost

Aplikací přijde více s postupem času

Pokud se podíváte do obchodu Play, tak si jistě všimnete velmi nízkého počtu dostupných aplikací pro platformu Android Wear. Počet se bude jistě zvyšovat s postupem času a hodinky se tak stanou ještě více využitelné.

Android Wear panáček

Buďto hlasové příkazy v angličtině, nebo diktování textu v češtině

Hodinky mají dva různé způsoby hlasového zadávání. Buďto jim můžete zadávat hlasové povely, nebo jim můžete diktovat text. Ne vše funguje v českém jazyce. Hodinky se řídí jazykem, který máte nastavený na mobilním telefonu. Pokud zvolíte jako jazyk angličtinu, tak hodinkám budete moci nejen zadávat hlasové příkazy, ale i diktovat text. Vše samozřejmě v angličtině. Pokud jako jazyk zvolíte češtinu, tak budou hlasové povely nedostupné, budete ale moci diktovat text v češtině. Pokud tak chcete rychle odpovědět na zprávu, jedná se o velmi dobré řešení.

Google Search hlasové povely

Kdy, kde a za kolik?

Chytré hodinky Samsung Gear Live jsou v tuto chvíli v České republice nedostupné. Prodej v tuto chvíli probíhá zejména prostřednictvím zahraničního obchodu zařízení Google Play. Hodinky jsme ale viděli dostupné také v některých německých obchodech s elektronikou.

Cena Samsung Gear Live byla stanovena na 200 USD, což je v přepočtu 4 088 Kč.

Resumé

Chytré hodinky Samsung Gear Live se systémem Android Wear nás v redakci velmi příjemně překvapily. Je vidět, že toto příslušenství již prošlo nějakým stádiem vývoje a lze ho tak nyní považovat za použitelné.

Samsung si dal velmi záležet na celkovém vzhledu. Hodinky jsou znatelně menší než jejich konkurenční bratříčci z řady Gear 2. Kromě toho disponují také kovovým rámečkem, vše při zachování minimální váhy. Hodinky mají po stranách zaoblené hrany, aby lépe seděly na vašem zápěstí. Pokud porovnáme pohodlí při nošení s konkurenčními LG G Watch, musíme konstatovat, že je komfort o mnoho vyšší. Samsung Gear Live bohužel nepůsobí tak elegantním dojmem jako Moto 360.

Na vrchní straně se nachází Super AMOLED displej, který zajistí o něco vyšší výdrž v pohotovostním režimu. Oproti IPS displeji také zobrazuje barvy o mnoho živěji. Záleží tak na každém, jestli se mu toto barevné podání líbí, nebo ne. Čitelnost displeje uvnitř je výborná i při nejmenším jasu, to samé bohužel nejde říci o venkovním použití. Pro dobrý vizuální požitek na přímém slunci je potřeba zvýšit jas na maximum, což se velmi nemile promítne na celkové výdrži baterie. I přesto ale není čitelnost venku nikterak závratně dobrá. Výdrž na jedno nabití se pohybuje přibližně okolo jednoho dne.

Operační systém Android Wear nás také velmi mile překvapil. Vše působí čistě, jednoduše a použitelně. Tento systém dokáže zobrazit notifikace jakéhokoliv druhu, nemusíte se tak bát, že by vám něco uniklo. Na každou notifikaci máte vždy možnost také reagovat, nejčastěji pomocí hlasového diktování textu. Ten lze diktovat i v českém jazyce, v tomto případě bohužel ztratíte možnost zadávat hlasové povely (OK, Google – What time is it?, atd.). Pokud zvolíte angličtinu, budou dostupné obě dvě funkce. Prostředí na nás působilo velmi plynulým dojmem a během testování jsme se nesetkali s jediným zpomalením.

Kapitolou sama pro sebe jsou dostupné aplikace. Je vidět, že je systém Android Wear v tomto ohledu stále ve vývoji. Každým dnem ale přibývají další a další aplikace. Je tedy zcela jisté, že bude výběr za několik měsíců o mnoho lepší než dnes.

Hodinky jsou kompletně vodotěsné, nemusíte se tak obávat poničení při koupeli. Displej se automaticky deaktivuje při ponoření pod vodní hladinou, hodinky tedy nebudou samy psát zprávy všem vašim kontaktům.

V počátku nás trochu mrzela absence reproduktoru pro uskutečnění telefonních hovorů. Přiznejme si ale, kolikrát bychom volali z chytrých hodinek? V tomto případě raději vždy z kapsy vytáhneme mobilní telefon.

Klady

+ Prémiový vzhled a kovová konstrukce
+ Super AMOLED displej s živými barvami
+ Systém Android Wear (plynulý, čistý, přehledný)
+ Možnost přijímat notifikace pouze na vašem zápěstí a utlumení telefonu
+ Vize mnoha aplikací pro systém Android Wear

Zápory

– Velmi nízká výdrž baterie
– Absence reproduktoru
– Nepůsobí elegantním dojmem jako Moto 360
– Nelze využít češtinu pro ovládání hodinek
– Špatná čitelnost displeje na slunci

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)