Samsung Gear 2 Neo – napodruhé lépe než napoprvé (recenze)

Samsung Gear 2 Neo vodotěsnost

Trh s mobilním příslušenstvím v poslední době zažívá ten pravý boom po celém světě. V oblibě jsou zejména chytré hodinky. Na jedny takové se podíváme právě dnes v této recenzi. Zajímá vás, jak si obstojí chytré hodinky Samsung Gear 2 Neo mezi velmi silnou konkurencí? Pokud ano, tak čtěte dále.

Samsung Gear 2 Neo

Obsah recenze

Obsah balení

Samotné balení se drží velmi podobného stylu jako u ostatních mobilních zařízení od Samsungu z poslední doby. Krabička tak věrně imituje dřevo. Po otevření naleznete přesně to, co byste mohli očekávat. V balení se nachází kromě samotných chytrých hodinek také nabíjecí kolébka, kabel pro nabíjení a krátký manuál, který ladí k dřevěné krabičce.

Samsung Gear 2 Neo obsah balení

Specifikace v bodech

 • Displej – 1,63palcový Super AMOLED s rozlišením 320 x 320 pixelů.
 • RAM – 512 MB.
 • Vnitřní úložiště – 4 GB.
 • Procesor – dvoujádrový, taktovaný na frekvenci 1 GHz.
 • Infračervená dioda.

[katalog post_id=”220295″ type=”badge”]

Vzhled a dílenské zpracování

Oproti dražšímu modelu Samsung Gear 2 nemají Gear 2 Neo kovový rámeček. Ten je vytvořen z plastu, který je navíc pogumovaný, aby na něm nezůstávaly otisky prstů a působil lépe na dotek. V redakci jsme byli velmi příjemně překvapeni kvalitou zpracování, vše sedí, nic nevrže a hodinky vypadají velmi pěkně.

Samsung Gear 2 Neo vzhled 1

Na samotných hodinkách se nachází Super AMOLED displej, který má v tomto případě velikost 1,63 palce a rozlišení 320 x 320 pixelů. Rozlišení zajistí příjemných 278 ppi, což je pro pohodlné čtení displeje více než dost.

Samsung Gear 2 Neo displej

Pod displejem se nachází domovské tlačítko, které plní stejnou funkci jako na mobilních telefonech. Po zmáčknutí vás vždy vrátí na domovskou obrazovku. Kromě toho s ním lze hodinky i zapnout, nebo vypnout.

Samsung Gear 2 Neo domovské tlačítko

Nad displejem je umístěna infračervená dioda, která slouží k ovládání televizorů.

Samsung Gear 2 Neo Ir port

Na levém boku se usídlil reproduktor, který slouží pro přehrávání zvuků. Uplatnění nalezne zejména při telefonních hovorech. Jeho kvalita je však na dnešní poměry naprosto tragická.

Samsung Gear 2 Neo reproduktor

Ve spodní části Samsung umístil měřič tepu, který byste mohli také nalézt na nejnovějším mobilním telefonu Samsung Galaxy S5. Vedle měřiče tepu si můžete dále všimnout několika konektorů, které slouží k nabíjení hodinek. To se provádí pomocí speciální kolébky.

Samsung Gear 2 Neo měřič tepu

Samotný pásek hodinek je nově vytvořen z měkkého materiálu, to je oproti předchozímu modelu opravdu veliký posun. Starší Galaxy Gear se potýkaly se značnými problémy s komfortem, právě kvůli velmi tvrdému a neohebnému pásku. To je již ale dávná minulost a tento pásek padne snad každému. Na vnější stranu Samsung umístil velmi hezký vzor a na vnitřní stranu jakési zářezy, které slouží pro lepší komfort.

Samsung Gear 2 Neo pásek 3

Spona pro zapínání je velmi podobná té z předchozího modelu Galaxy Gear. Podle dosavadních zkušeností můžeme ale říci, že se již sama nerozepíná.

Samsung Gear 2 Neo zapínání

Na ruce působí hodinky velmi příjemně a pohodlně. Oproti předchozímu modelu se i mírně zmenšily.

Samsung Gear 2 Neo na ruce 1

Uživatelské prostředí

Chytré hodinky Samsung Gear 2 Neo nově fungují na operačním systému Tizen. To ale běžný uživatel nemá šanci prakticky poznat, celý systém jako by z oka vypadl upravené verzi Androidu. Po zapnutí hodinek se objeví domovská obrazovka s časem a datem, což je asi ta nejdůležitější funkce hodinek. Samsung nám přidal mnoho možností pro vlastní úpravu vzhledu prostředí. Na výběr je tak mnoho různých ciferníků, digitálních hodin a samozřejmostí je také zvolení vlastní tapety.

Samsung Gear 2 Neo prostředí 2

Uživatelským prostředím se lze pohybovat zprava doleva či naopak. Na jednotlivých obrazovkách jsou umístěny zástupci používaných aplikací. Zbytek aplikací, které nejsou přímo na hlavní obrazovce, se nachází ve složce Apps. Pro pohodlné ovládání hodinek Samsung připravil gesto zpět, které lze provést, stejně jako u staršího modelu, přejetím prstu odshora dolů. Kromě toho lze nově také využít speciální domovské tlačítko, které plní velmi podobnou funkci. Jak jsme zvyklí již delší dobu od Samsungu, celé prostředí je velmi barevné. Musíme ale konstatovat, že je na hodinkách velmi přehledné a vše potřebné je umístěno přesně tam, kde byste to mohli očekávat.

Galerie:

Samsung Gear 2 Neo prostředí galerie 22

Funkce a aplikace

Dialer, Contacts, Logs

Tyto tři aplikace slouží přesně k tomu, k čemu byly vytvořeny. Pomocí aplikace Dialer budete moci vytočit požadované telefonní číslo, aplikace Contacts obsahuje veškeré telefonní kontakty, které máte umístěné ve vašem mobilním telefonu, a nakonec v aplikaci Logs se budete moci podívat do vašeho seznamu hovorů.

Samsung Gear 2 Neo prostředí galerie 6

Watch ON Remote

Tato aplikace slouží k ovládání televizorů a set-top boxů, možnosti jsou však velmi omezené. Budete tak moci využít přepínání programů, změnu hlasitosti, ztlumení, vypnutí, zapnutí a nakonec změnu zdroje. Více možností bohužel přítomných není.

Samsung Gear 2 Neo Watch ON Remote

Voice Memo

Pomocí této aplikace si budete moci nahrát až pětiminutový hlasový záznam.

Samsung Gear 2 Neo Voice Memo

Pedometr

I když se to na první pohled nezdá, tak Pedometr slouží k měření vaší denní aktivity. Na úvod si zvolíte denní cíl v krocích. Po nastavení se vám zobrazí kroky, které jste v daný den ušli, celková vzdálenost a spálené kalorie.

Samsung Gear 2 Neo Pedometr

Heart Rate

Aplikace Heart Rate slouží k měření vašeho tepu na zápěstí. Hodinky je potřeba mít na zápěstí, nehýbat se a nemluvit.

Samsung Gear 2 Neo Heart Rate

Sleep

Zde si budete moci změřit délku a kvalitu vašeho spánku. Před usnutím je potřeba aktivovat speciální mód, který se zase po probuzení musí manuálně deaktivovat. To je troch zdlouhavé řešení a například konkurenční Fitbit je v tomto ohledu o mnoho snazší.

Samsung Gear 2 Neo Sleep

Další aplikace: 

 • Galerie
 • Email
 • Find My device
 • Music Player
 • Media Controller
 • Kalendář
 • Časovač
 • Stopky
 • Počasí

Další aplikace, které nejsou přímo nainstalovány v paměti hodinek, lze stáhnout ze speciálního obchodu Samsungu – Samsung Apps.

Samsung Gear 2 Neo Find My Device

Cvičení

Hodinky obsahují speciální mód, který vám bude dobrým společníkem při sportu. Po otevření aplikace Cvičení (Exercise) vás hodinky vyzvou k vytvoření nového profilu, který se skládá ze zadání pohlaví, hmotnosti a výšky. Profil je potřeba vytvořit kvůli lepším výpočtům srdečního tepu a spálených kalorií.

Samsung Gear 2 Neo cvičení 1

Po zadání profilu vám hodinky nabídnou možnost výběru jednoho ze čtyř módů – chůze, běh, turistika a cyklistika. Po zvolení daného módu se spustí nepřetržité snímání vašeho srdečního tepu. To sice není tak přesné jako specializované příslušenství, odchylka však není tak veliká, aby to běžnému uživateli nestačilo. V průběhu cvičení vám hodinky měří celkovou vzdálenost, průměrnou rychlost, průměrný a aktuální srdeční tep a samozřejmě také spálené kalorie. Pro běžného uživatele jsou hodinky ke sportu více než dostačujícím společníkem, sportovci ale jistě zvolí lepší specializované příslušenství.

Aplikace Gear Manager v telefonu

Hodinky Gear 2 Neo je možné spárovat s podporovanými mobilními telefony Samsung. Podle různých informací však fungují i s jinými značkami, některé funkce však nelze použít. Pro správnou funkčnost je potřeba z obchodu Samsung Apps stáhnout aplikaci Gear Manager, pomocí které se dají hodinky spárovat s telefonem a nastavit.

V samotné aplikaci Gear Manager jsou dostupné následující funkce:

 • Změna tapety a ciferníku na hodinkách
 • Informace o vaší fitness aktivitě a spánku
 • Možnost přizpůsobení notifikací dle vašich představ
 • Správa nainstalovaných aplikací
 • Možnost stažení nových aplikací z obchodu Samsung Apps
 • Funkce vyhledání hodinek
 • Nastavení

Samsung Gear 2 Neo Manager 1

V nastavení je dále možné zvolit následující:

 • Akce při dvojitém poklepání na domovské tlačítko
 • Možnost probudit Gear 2 pouhým otočením zápěstí
 • Zapnutí či vypnutí hlasového ovládání hovorů
 • Záloha či obnova

Samsung Gear 2 Neo Manager 10

Baterie a nabíjení

Baterie má u nových Gear 2 Neo kapacitu 300 mAh. To by se mohlo zdát jako zhoršení oproti staršímu modelu Galaxy Gear (315 mAh), není tomu ale tak. Baterie pro nás byla v redakci velmi příjemným překvapením. Během testování jsme hodinky používali k telefonním hovorům, notifikacím, ovládání televizoru, počítání kroků, měření spánku a k občasnému měření srdečního tepu. Výdrž hodinek se v reálném využití pohybovala v rozmezí 3 až 5 dnů. Při velmi vysoké zátěži, kdy hodinky měřily neustále srdeční tep, velmi často se z nich telefonovalo a displej byl zapnutý téměř pořád, se výdrž pohybovala na úrovni jednoho dne. Druhý test však není příkladem reálného využití v praxi. Výdrž je na poměry chytrých hodinek velmi dobrá.

Nabíjení probíhá pomocí speciální kolébky, kterou je potřeba připnout ke konektorům na spodní straně. V tomto ohledu jsme se však setkali se značnými problémy, nabíjecí kolébku je totiž potřeba připnout přesně na místo s konektory, což se nemusí vždy povést na první pokus. Nabíjecí doba se pohybovala okolo dvou hodin.

Samsung Gear 2 Neo nabíjení 1

Zvýšená odolnost

Samsung k novým hodinkám přibalil také zvýšenou odolnost proti vodě a prachu, přesněji certifikaci IP 67. Ta by měla zajistit odolnost proti vodě na půl hodiny do jednoho metru pod hladinou. Během testování jsme hodinky využívali při mytí rukou, ve sprše, v bazénu či při velmi silném dešti a můžeme tak konstatovat, že Samsung v tomto ohledu odvedl velmi dobrou práci. Hodinky jsou, co se týče vody a prachu, prakticky nezničitelné.

Samsung Gear 2 Neo vodotěsnost

Kdy, kde a za kolik?

Chytré hodinky Samsung Gear 2 Neo jdou sehnat ve většině eshopů v České republice, průměrná cena se v době psaní recenze pohybovala okolo 5 500 Kč. Ve větších eshopech je lze však sehnat i za 4 990 Kč. Oproti konkurenci je cena stále o hodně vyšší.

Resumé

Z chytrých hodinek Samsung Gear 2 Neo máme velmi rozporuplný pocit. Oproti konkurenci nenabízejí prakticky žádnou reálně využitelnou přidanou hodnotu a cena je přitom o mnoho vyšší. Co nás ale překvapilo je samotný vzhled a komfort zařízení při nošení. Hodinky jsou vytvořeny z plastu, který je na vrchní straně pogumovaný, materiál tak působí na dotek velmi příjemně. Pásek je nově ohebný a lépe sedí na ruce, již se tak nebudete muset potýkat se zpocenou rukou pod páskem či s nepohodlným nošením. Eliminován byl také problém se samovolným rozepínáním zapínací spony.

Velmi také vítáme certifikaci IP 67, která zaručí funkčnost i pod vodní hladinou. Samsung v tomto ohledu odvedl velmi dobrou práci. Překvapením byla také výdrž baterie, která v reálném využití vydržela v rozmezí 3 až 5 dnů. Při velmi vysokém vytížení se poté výdrž pohybovala na úrovni jednoho dne, nejedná se ale o obraz reálného praktického využití.

Reproduktor, který slouží zejména pro telefonní hovory, je bohužel prakticky nepoužitelný. Je namířen směrem dolů, tedy do ruky. Díky tomu mu i přes maximální zesílení není prakticky vůbec rozumět. Kapitolou sama pro sebe je jeho kvalita, která není nikterak závratná. Reproduktor velmi šumí a při maximálním zesílení i hrčí.

Praktické využití jsme nenašli ani u měřiče tepu, který je spíše demonstrací dnešních technologií než praktickým společníkem v životě. Do jisté míry ho ale jistě ocení sportovci, kteří si díky němu budou moci měřit tep v průběhu cvičení. To samé platí i o infračervené diodě pro ovládání televize. Aplikace pro ovládání má bohužel jen velmi málo funkcí, a tak jsme vždy raději použili ovladač. Pro základní ovládání hodinky ale poslouží více než dobře.

Hodinky ale odvádí velmi dobrou práci v oblasti notifikací. Podporovány jsou všechny aplikace, které jsou nainstalovány v mobilním telefonu. Ty lze jednotlivě vytřídit a do hodinek si tak pustit jen ty notifikace, které opravdu chcete.

Pokud od těchto hodinek očekáváte funkce prodloužené ruky mobilního telefonu, tak jistě zklamáni nebudete. Zobrazení notifikací a do jisté míry i fitness průvodce zvládají hodinky více než dobře. Pokud ale očekáváte kvalitní telefonní hovory, otevírání textových poznámek či prohlížení webových stránek, tak budete nejspíše zklamáni.

+ Kvalitní a dobře čitelný displej
+ Výdrž baterie
+ Design hodinek
+ Kvalitní pásek
+ Měřič tepu, infračervená dioda
+ Možnost nastavení notifikací dle vlastní libosti
+ Vodotěsnost
+ Fitness průvodce
+ Přehledné uživatelské prostředí
+ 4GB vnitřní úložiště

– Nemožnost otevřít textové poznámky
– Velmi nekvalitní reproduktor
– Vysoká cena
– Omezená kompatibilita

Nevíte, jestli si hodinky pořídit? Přijďte si Gear 2 Neo vyzkoušet na Android RoadShow 2014!

registraceHome

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)