Samsung Galaxy S4: Jakou používá PenTile matici v displeji?

samsung_super_amoled

Společnost Samsung vybavila své vlajkové mobilní telefony displeji s technologií SuperAMOLED, kterou spousta uživatelů miluje. Některé přístroje ovšem obsahují SuperAMOLED Plus, některé pouze SuperAMOLED. Co to znamená? Označení Plus říká, že je displej vybaven RGB maticí – každý pixel se skládá ze tří subpixelů. Tento koncept obsahují LCD displeje v jiných telefonech. Tam, kde Plus není a je použita jen technologie SuperAMOLED, nás Samsung trochu šidí a používá tzv. PenTile matici či RGBG. V praxi to znamená, že se střídají subpixely v pořadí červená, zelená, modrá a opět zelená. Skvěle to vysvětlí obrázek, kde se na levé straně nachází standardní RGB matice a vpravo RGBG.

rgb-vs-pentile-amoled1

Co k tomu Samsung vede? Opotřebení organických diod, které jsou základem SuperAMOLED  technologie. Červené a modré diody se totiž vypalují (nenávratně ztrácí svůj jas stářím) daleko dříve než zelené. Tímto uspořádáním se až polovina modrých a červených OLED ušetří oproti zelené barvě, takže by stárnutí displeje nemělo být tak patrné.

Dva stejně staré přístroje Galaxy S II se SuperAMOLED Plus. Každý dislej má přitom trochu jiné barvy = následek vypalování Dva stejně staré přístroje Galaxy S II se SuperAMOLED Plus. Každý dislej má přitom trochu jiné barvy = následek vypalování

 

Lidské oko by vliv PenTile matice bez bližšího zkoumání poznat nemělo, přesto může být občas nějaký detail obrazu kvůli ošizenému pixelu mírně rozmazán. Tento problém by měla u přístroje Galaxy S4 vyřešit nová matice, která zmenší mezery mezi jednotlivými subpixely. Galaxy S4 má navíc pixelů díky Full HD rozlišení daleko více než předchůdce, takže by měl být nyní obraz skoro tak jemný, jako nabízí konkurence s LCD displeji. Lidské oko nemá šanci při běžném používání rozdíly odhalit.

Samsung_Diamond_Pixels_2

zdroj: androidheadlines.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)