TOPlist

Samsung uvedl nový 200Mpx foto snímač. „Vidí“ lépe ve tmě

Samsung 200MPx foto snímač ISOCELL HP2 představení

Společnost Samsung oficiálně představila novou verzi svého 200Mpx foto snímače ISOCELL pro mobilní zařízení. Ke starší verzi HP1, kterou má ve svém těle například telefon Xiaomi 12T Pro, se nyní přidává ISOCELL HP2. Mezi nejdůležitější vylepšení patří lepší snímání v horších světelných podmínkách. Týká se to jak výsledného zachycení scény, tak i jejího zaostřování.

„Obsahuje 200 milionů pixelů o velikosti 0,6 mikrometru (μm) v optickém formátu 1/1,3″, což je velikost snímače, jaká se běžně používá u hlavních fotoaparátů smartphonů s rozlišením 108 Mpx. Uživatelé se tak mohou těšit z ještě vyššího rozlišení, aniž by bylo zapotřebí zvětšit velikost vyčnívajícího ostrůvku fotoaparátů. Díky pokročilé technologii sdružování pixelů Samsung Tetra2pixel dodává snímač HP2 fotoaparátu větší všestrannost, protože simuluje různé velikosti pixelů pro přizpůsobení různým úrovním osvětlení,“ uvádí výrobce technickou novinku.

Při slabém osvětlením se snímač transformuje na 1,2μm/50Mpx nebo 2,4μm/12,5Mpx obrazový snímač tím, že spojí 4 až 16 sousedících pixelů. Při snímání plnohodnotného videa v rozlišení 8K, což je přibližně 33 Mpx, se snímač HP2 přepne do režimu 1,2μm/50Mpx, aby se minimalizoval ořez obrazu a zachytila se větší část scény. Vybledlé nekontrastní snímky kvůli příliš jasně osvětlenému prostředí lze s HP2 výrazně omezit zase díky nové technologii Samsung Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG).

nový 200MPx snímač Samsung ISOCELL HP2

Automatické zaostřování fotoaparátu při slabém osvětlení je u HP2 vylepšeno technologií Super QPD. „Umožňuje snímači využít jako zaostřovací prvky všech 200 milionů pixelů. Pro účely zaostřování jsou sousedící pixely seskupeny do čtveřic a provádí se rozpoznávání horizontálních i vertikálních změn vzoru, což přináší rychlejší a přesnější automatické zaostřování. Díky využití bohatých vzorových dat spolu s ohromným počtem referenčních bodů je nový snímač schopen rychlého automatického zaostřování, a to i ve slabě osvětleném prostředí,“ pokračuje Samsung.

Pro maximální funkčnost technologie HDR, která zajišťuje vysoký dynamický rozsah obrazu, zavádí společnost Samsung funkci DSG v režimu 50Mpx , která na analogový signál přijímaný na úrovni pixelů aplikuje dva samostatné koeficienty převodu. Další podporu pro HDR zajišťuje funkce Smart-ISO Pro, která zpracovává jednotlivé snímky s různými nastaveními hodnoty ISO a slučuje je dohromady, což umožňuje pořizovat v režimu HDR 12,5Mpx fotografie nebo video v rozlišení 4K při 60 fps.

Samsung uvádí, že se nový 200Mpx snímač ISOCELL HP2 začal již sériově vyrábět. Jeho oficiální uvedení v těchto dnech bude s největší pravděpodobností souviset s brzkým příchodem řady vlajkových mobilů Galaxy S23. Novým snímačem bude nejspíš disponovat model Ultra.

Jak dobře využíváte „velikost“ foťáku ve vašém mobilu?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)