Chtěli byste rychlejší a bezpečnější Internet? Jednoduchá aplikace funguje skvěle

1-1-1-1 aplikace rychlejsi internet dns

Kdo by nechtěl rychlejší a bezpečnější internetové připojení? Americká společnost Cloudflare přišla počátkem listopadu s aplikací 1.1.1.1: Faster & Safer Internet. Jak naznačuje samotný název, jejím cílem je právě zvýšení rychlosti a bezpečnosti. Je to podfuk, nebo to opravdu funguje? I na to odpovíme v rámci naší krátké recenze.

Obsah článku o aplikaci 1.1.1.1: Faster & Safer Internet

Co aplikace 1.1.1.1: Faster & Safer Internet slibuje?

Aplikace poskytuje rychlé a bezpečné řešení DNS pomocí služby poskytované firmou Cloudflare. Využívá technologie DNS-over-TLS/DNS-over-HTTPS, což je skvělá volba, pokud chcete využít službu, která je často rychlejší než DNS nabízené poskytovatelem vašeho internetového připojení.

Jediným potenciálním nedostatkem je, že tato aplikace využívá svůj VPN server, na což by měli dát pozor ti, kdož používají nějaké alternativní řešení virtuální privátní sítě. Pokud si ničeho takového nejste vědomi, pak vám to s největší pravděpodobností vadit nebude.

Jako hlavní výhody používání 1.1.1.1: Faster & Safer Internet autoři jmenují:

  • Větší soukromí: nikdo nebude moci sledovat, jaké DNS dotazy váš telefon posílá, a tedy které stránky navštěvujete.
  • Rychlejší odezva: v průměru je o 28 % rychlejší než druhý nejrychlejší veřejný resolver (kterým je patrně míněn Google).
  • Snadné použití: nastavení jedním klepnutím. Stačí nainstalovat a spustit.

Jak to funguje v praxi?

Podívejme se nejprve na to, kterou fázi připojení aplikace 1.1.1.1: Faster & Safer Internet vlastně zrychluje. Pokud zadáte v prohlížeči adresu webové stránky, nebo otevřete odkaz (například www.svetandroida.cz), pak první operací, kterou je nutné provést, je převod jména na IP adresu (v našem případě 93.185.102.156). Teprve poté je navázána komunikace s webovým serverem a zahájen přenos dat (tj. webových stránek).

Porovnání rychlosti DNS serverůPorovnání rychlosti DNS serverů

Převod či překlad doménového názvu na IP adresu provádí DNS server, a tím se vlastně dostáváme k jádru pudla. Pokud použijete DNS s IP adresou 1.1.1.1, měla by být odpověď zpracována rychleji než při použití jiného DNS serveru. Následný přenos dat mezi cílovým serverem a mobilním telefonem však DNS server již žádným způsobem neovlivňuje.

Otázkou je, nakolik se zrychlení převodu jména na IP adresu promítne do celkové rychlosti. Podle uživatelů, kteří v Obchodě Play aplikaci hodnotili, je rozdíl patrný. Jeden například píše: „Po vyzkoušení nechávám v telefonu, protože webové stránky se opravdu rychleji otevírají. Doporučuji aspoň vyzkoušet …“. Další uvádí: „Opravdu výrazné zrychlení načtení stránky.“

Aplikace po prvním spuštění seznámí uživatele s faktem, že šifruje DNS požadavky tak, že se k nim nedostane poskytovatel internetového připojení. Jako další následuje instalace VPN profilu, který je nezbytný pro správné fungování.

Po úvodním nastavení se už dostanete do prostého rozhraní, sestávajícího pouze z přepínače, kterým můžete zapínat a vypínat využívání služeb DNS serveru 1.1.1.1. V nastavení aplikace se pak neskrývá nic podstatného – pouze informace o aplikaci, odeslání zpětné vazby či odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Po aktivaci můžete program opustit a užívat si výhod, které připojení přes alternativní DNS server přináší. Pokud potřebujete nastavení vrátit, stačí aplikaci znovu spustit a přepnout přepínač do pozice Off.

Resumé

Aplikace je skutečně velmi jednoduchá a princip jejího fungování je jasný, stejně jako skutečnost, kterou část připojení může ovlivnit. Je jasné, že výsledky nebudou vysloveně radikální, nicméně vyšší bezpečnost a pro někoho i fakt, že nebude muset používat DNS servery operátora či Googlu, budou dostatečným argumentem v prospěch tohoto programu.

1.1.1.1: Faster & Safer Internet je v Obchodě Play symbolicky od 11. listopadu a od té doby si ho stáhlo více než sto tisíc uživatelů, jejichž spokojenost dokresluje známka 4,5. Instalační balíček velký 7,8 MB můžete používat na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

1.1.1.1: Faster & Safer Internet
1.1.1.1: Faster & Safer Internet

Vyzkoušíte změnit DNS server na 1.1.1.1?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)