Menu

Rychlejší Android emulátor s hardwarovou akcelerací

Android emulátor je klíčový nástroj pro všechny vývojáře aplikací. S tím, jak rostla rozmanitost jednotlivých zařízení a přibývalo funkčností v nových verzích systému, snižovala se rychlost emulátoru někdy až na samotnou hranici použitelnosti. Kdo si zkusil byť na velmi výkonném PC pustit např. emulátor systému Honeycomb, byl velmi nemile překvapen. Příčin neutěšeného stavu bylo několik. Tou základní je nutnost emulovat instrukční sadu procesorů ARM, což je výpočetně náročné a předchozí verze emulátoru přitom uměla využít jen jedno jádro procesoru počítače. Dalším aspektem je zvyšující se jemnost a rozlišení displejů (zejména u tabletů), kdy softwarové vykreslování dostávalo opravdu zabrat a testovat např. 3D hru v emulátoru nebylo reálné.

To vše se má od dnešního dne změnit – Google představil nový emulátor, který obsahuje několik zásadních vylepšení.

Přidána podpora GPU

Android 4.0 Ice Cream Sandwich používá GPU pro zlepšení celkové výkonnosti. To samé nyní umožňuje i emulátor. Díky podpoře OpenGL ES 2.0 je možné testovat hry přímo v emulátoru a není potřeba mít k dispozici koncové zařízení.

Na následujícím videu můžete vidět rozdíl v emulaci bez a s hardwarovou akcelerací.

 

Zlepšení výkonu procesoru

Nativní přístup k CPU nabízí lepší výkon procesoru. Ve videu můžete vidět ukázku virtualizace:

 

Podpora hardwarových funkcí

Zatím emulátor zvládal simulovat pouze vstupy z fotoaparátu. Od dnešního dne podporuje také vstupy ze senzorů a multitouch. Google dále pracuje na zakomponování Bluetooth a podpory NFC.

Máte-li zájem si emulátor vyzkoušet na vlastní kůži, můžete jej stahovat přímo zde.

Zdroj: www.phandroid.com, android-developers.blogspot.com

 

Komentáře

Arcao

Arcao

11.4.2012 10:51

Jen pár poznámek…

GPU akceleraci si musíte samozřejmě zapnout. Jak na to, naleznete třeba na https://plus.google.com/108967384991768947849/posts/DSi3oAuNnS7. Problém je, že GPU akcelerace nebude fungovat všem. Zdá se, že zatím mají smůlu majitelé AMD (ATI) a nVidia grafických karet.

Na zlepšení výkonu procesoru (resp. emulatoru) je potřeba nainstalovat Intel HAXM, který naleznete v extras/intel adresáři po instalaci Extras Intel Hardware Accelerated Execution Manager. Samozřejmě, pokud nemáte procesor s podporou virtualizace, můžete na to rovnou zapomenout. A také pro uplatnění virtualizace potřebujete v emulátoru použít x86 image Androidu, což je zatím jen pro Android 2.3.3 (Intel Atom x86 System Image).

ic

ic

11.4.2012 11:11

@Arcao jestli mají smůlu majitelé ATI i nVidia, tak kdo má potom tedy štěstí?

cvak

cvak

11.4.2012 11:59

@arcao: diky za info, doplnim ze na AMD 5570 gpu akcelerace nejede. jen doplnim :
Pro GPU emulaci : Start the AVD Manager and create a new AVD with the Target value of Android 4.0.3 (API Level 15), revision 3 or higher.

Tady je to lepe popsane http://developer.android.com/guide/developing/devices/emulator.html

Mem

Roman Nepšinský 0

11.4.2012 13:50

Arcao: díky za upřesnění
ic: dost rozšířené jsou integrované grafiky od Intelu (HD), tak třeba ty by mohly

JtS

JtS

11.4.2012 14:48

Není mi příliš jasný, jakto že jim to tak dlouho trvá, o HW akceleraci jsem viděl nějaký google prezentační video už více jak před rokem a teď se objeví tento “paskvil”, který si nevím kdo pustí, když to není pro ati/nvidii. Nehledě na to, že se omezit na vývoj pro verze >=ICS je v tuto chvili poněkud odvážné, když je ICS verze stále minoritní.

Ten emulátor byl těžko použitelnej při HVGA rozlišení snad od začátku. Neumím si představit, že by někdo něco trochu náročnějšího jako hry mohl dělat pouze s emulátorem.

Pokud by někdo nevěděl tak existuje ICS image do VMBoxu, která funguje poměrně obstojně i na vývoj, takže na tabletový testování je to super.

Honza77

Honza77

12.4.2012 1:57

Něco jde také testovat na BlueStacks, který je poměrně rychlý a dobře propojený s Windows (poklepe se *.apk a hned to nainstaluje). Ale funguje tam jen něco, nelze tam měnit parametry prostředí, verze Androidu apod.

Nicméně zatím testuji prakticky jen na HW a to je problém, protože málokdo má rozsáhlou sbírku HW, aby na tom mohl aplikaci odladit tak, že bude dobře použitelná téměř na čemkoli. Na emulátoru je to ale tak pomalé, že jej používám jen ve výjimečných případech.

RSS (komentáře k článku)