Nejnovější aplikace z Google Play #174: vyplatí se vám rychlá jízda?

nejnovejsi-aplikace-174-rychla-jizda-ico

Jezdíte autem rychleji, než se smí? A počítali jste někdy, zda se vám rychlá jízda vyplatí? Na to vám odpoví poslední aplikace dnešního výběru. Dále vám představíme program, který vám usnadní orientaci v pražském metru. Ukážeme vám šikovný nástroj na měření rychlosti internetového připojení a aplikaci, jež dokáže změnit navigační lištu do stylu telefonů Google Pixel. Konec dlouhých řečí – jdeme se podívat na nejnovější aplikace z Obchodu Play!

Kde vystoupit – ušetřete čas v pražském metru

Naši výzvu na podávání tipů na zajímavé nové aplikace v diskuzi pod článkem zareagoval Jan Vepřek – autor programu Kde vystoupit, který napsal: “Nevím, zda to stojí za zmínku, ale nedávno jsem vydal svoji první aplikaci (pro cestování metrem), dnes jsem do ní přidal Mapy Google.” Protože na nové české programy upozorňujeme obzvláště rádi, nemohli jsme zmiňovanou aplikaci nechat bez povšimnutí.

Popisek v Obchodě Play je v tomto případě sice stručný, ale dostatečně výstižný: “Tato aplikace slouží k lepší orientaci v pražském metru. Najdete v ní vyznačené stanice s výstupy (nyní i s mapami), díky ní ušetříte několik drahocenných vteřin při cestování metrem, protože budete vždy vědět, na které straně máte z metra vystoupit.”

Pokud si tedy umíte představit lepší trávení času, než procházením po nástupištích pražského metra, určitě byste tento program měli vyzkoušet. Po necelých třech týdnech v Obchodě Play má sice jen něco mezi 10 a 50 staženími, ale může se chlubit pěknou průměrnou známkou 5,0. 6 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0 a novějším.

Prague Subway Companion
Prague Subway Companion

Meteor Test & Grade Your Speed – změřte si rychlost Internetu

Velkou pozornost zahraničních médií přitáhla v uplynulém týdnu aplikace na měření rychlosti internetového připojení Meteor, za kterou stojí OpenSignal.com. Nástrojů pro měření přenosových rychlostí je v Obchodě Play nespočet, Meteor se proto snaží konkurovat nejen suchými čísly, ale také grafickým provedením. Aplikace je sice zatím ve fázi beta verze, nicméně svůj smysl naplňuje bez výhrad.

Stačí spustit program, zahájit měření a pokochat se plynulými animacemi. Výsledky jsou pak prezentovány nejen jako čísla, ale také formou slovního hodnocení (bohužel zatím jen v angličtině). Autoři se touto cestou snaží vysvětlit, co vlastně naměřená čísla znamenají v praktickém použití. Měřeny jsou nejdůležitější hodnoty, jako je rychlost stahování, nahrávání a čas odezvy (ping).

Rozhraní aplikace se skládá ze tří částí – Speed ​​Test, Dashboard, a History. Testy rychlosti se spouští na první záložce, předchozí výsledky si můžete prohlížet na kartě History. Seznam měření lze řadit nejen chronologicky, ale také v mapových podkladech podle místa. Díky tomu například můžete zjistit, zda se situace v daném místě zlepšila, či naopak. Aplikaci můžete být použity pro testování rychlosti připojení přes Wi-Fi i mobilního data, jeden testu trvá přibližně 10 až 15 sekund.

Meteor – App Speed Test

Meteor – App Speed Test

Program je v Obchodě Play necelý týden a za tu dobu si ho stáhlo přes 500 uživatelů. Průměrná známka 4,6 přitom svědčí o jejich značné spokojenosti. 3 MB velký instalační soubor lze použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Meteor Speed Test 4G, 5G, WiFi
Meteor Speed Test 4G, 5G, WiFi

Pixbar – navigační lišta ve stylu Google Pixel

Líbí se vám plná navigační tlačítka na telefonech Google Pixel? Pak by vás mohla oslovit tato malá aplikace, která umí vyplnit tato tlačítka na jiných zařízeních s bílými nebo barevnými body. Tím vám poskytne stejný uživatelský zážitek, jaký mají majitelé vlajkových lodí Googlu. Musíme však upozornit na jistá omezení: aplikace funguje pouze na zařízeních s virtuálními/softwarovými tlačítky, a to pouze na systému Android 5.0 Lollipop a vyšším. Pozitivem však je, že ke své činnosti nevyžaduje práva roota.

Aplikace nepřidává vlastní navigační lištu – pouze překrývá tu stávající, takže na mobilech s hardwarovými tlačítky nemůže ze svého principu fungovat. Je to v podstatě jen doplněk stávajících navigačních tlačítek. Podpora pro telefony Sony Xperia, LG a další s mírně odlišným pojetím bude k dispozici v budoucích verzích.

Program má na svém kontě po dvou týdnech více než tisíc instalací, nicméně jeho průměrná známka 3,4 nevypadá příliš přesvědčivě. Na vině je v tomto případě zatím omezená podpora zařízení. 2 MB velký instalační balíček lze použít na telefonech s Androidem 5.0 a vyšším.

Pixbar
Pixbar

Speedr – time saved speeding – vyplatí se vám rychlá jízda?

Řídíte a jezdíte rychle? Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času ušetříte a nakolik se vám rychlá jízda vyplatí? Právě na tuto otázku se zaměřuje program Speedr. Aplikace umí běžet na pozadí, takže ji můžete používat společně s navigací. V praxi funguje tak, že porovnává skutečnou rychlost jízdy podle GPS a nejvyšší povolenou rychlost v daném místě. Data přitom čerpá buď z otevřených map OpenStreetMap, nebo z mapových podkladů Mapy Here. Bohužel v Česku nemá ani jeden z uvedených zdrojů stoprocentní pokrytí, nicméně v případě OSM se můžete sami zapojit do zadávání rychlostních limitů na webu openstreetmap.org.

Pokud má Speedr informace o nejvyšší povolené rychlosti, sleduje skutečnou rychlost a počítá, kolik času vám rychlá jízda ušetřila. Porovnává také předpokládanou dobu jízdy podle limitů se skutečně dosaženým časem, takže můžete porovnat, jak se váš styl jízdy podepisuje na dojezdové době. Je to celkem účinná cesta, jak zjistit, jestli překročení rychlosti opravdu stojí za bezpečnostní rizika, riskování pokuty a zvýšenou spotřebu pohonných hmot. Je pak na vás, abyste posoudili, zda se vám to s ohledem na ušetřený čas vyplatilo.

Aplikace Speedr je v Obchodě Play dva týdny a za tu dobu si ji stáhlo přes tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,5 vypadá prozatím slibně. Necelých 5 MB velký program můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.2 a vyšším.

Speedr - time saved speeding
Speedr - time saved speeding

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play nějaké nové aplikace, které by stály za zmínku v příštím díle tohoto seriálu? Nebo jste přímo autorem nového programu? Pak neváhejte a dejte nám o nich vědět v diskuzi pod článkem!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)