TOPlist

Rudý Android – na co si dát pozor při nákupu čínských telefonů?

china-android

Čína, to je jiný svět. Elektronikou tato země žije a mobilními telefony se tamější krajina přímo hemží. A co víc – ceny přístrojů jsou tak lákavé, že přitahují oči zákazníků z celého světa. Do redakce nám dorazil e-mail od jednoho čtenáře, který má s nakupováním zajímavou zkušenost. Pojďme si říci, na co si dát při nákupu rudých Androidů pozor. Ne všechen Android je správně zelený!

Kupovat z Číny se nemusí vyplatit – zkušenost čtenáře

Jak jsme nakousli v úvodu, tento článek vznikl zejména díky psaní od našeho čtenáře, který se rozhodl podělit se o svou zkušenost také s námi. Za odeslané psaní mu velice děkujeme.

Dobrý den!
Rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti s nákupem telefonu v Číně. Po přečtení článku nazvaného Rudý Android jsem se i já rozhodl pořídit si laciný telefon z Číny. Pro nákup jsem zvolil obchod android-sale.com. Vybral jsem si telefon Hero H7100+ 5.3 Inch. Popis sliboval Dual Core CPU 1.2 GHz, 1GB Ram, dual SIM a další výbavu za příjemnou cenu $178.99. Telefon jsem tedy objednal, zaplatil a s napětím očekával obsah zásilky, která mi měla dorazit. Přesně po třech týdnech byl očekávaný telefon doma. Po rozbalení jsem byl překvapen solidním dílenským zpracováním. Na první pohled telefon vůbec nebudil dojem laciného telefonu. I po zapnutí jsem byl ještě spokojen. Display měl solidní zobrazení a chod systému se zdál celkem svižný. Problémy nastaly až po bližším zkoumání. Místo 1,2 GHz byl v telefonu pouze 1 GHz CPU, nepracovala přední kamera a GPS se nebylo schopno připojit k satelitu ani za použití AGPS. Rozhodl jsem se tedy přístroj reklamovat a ve lhůtě 48 hodin jsem za pomocí emailu kontaktoval prodejce. Po výměně několika emailů jsme se domluvili na výměně zakoupeného zboží. Telefon jsem 12. 2. 2013 odeslal, do Číny byl doručen 6. 3. 2013. Od té doby čekám. Poslal jsem spoustu upomínek, na které mi vždy odpověděli, nezlobte se, za dva dny Vám telefon pošleme. A stále nic. Nyní už přidali můj email do filtru nevyžádané pošty, abych je neotravoval, a po téměř pěti měsících se stále nemají k vyřízení reklamace.
Zkušenost je to opravdu k nezaplacení a od této chvíle nakupuji obdobné zboží opět pouze v Čechách. Tady si člověk alespoň může jít zanadávat přímo k prodejci.

Na co si dát tedy pozor?

Pojďme se na vzniklou situaci podívat. Zmíněný telefon vypadá skutečně dobře a za cenu přibližně 3 500 Kč nabízí skvělou výbavu – 5,3palcový displej, dvoujádrový procesor, 1GB RAM paměť, 8MPx kameru, Android 4.1 a navíc si poradí se dvěma SIM. To je výbava, kterou za podobné peníze u nás prostě neseženeme. Navíc přístroj jakoby z oka vypadl korejskému kolegovi – přístroji Samsung Galaxy Note II.

Tento přístroj až nápadně připomíná Galaxy Note II Tento přístroj až nápadně připomíná Galaxy Note II

A značka? O té se nikde moc nedočtete. A v tom vidíme ten největší problém. Sehnat komponenty, spájet je dohromady a celé to zabalit do nějakého kabátku zvládne v Číně spousta výrobců. Za tuto cenu však nemůžeme počítat s žádnou výstupní kontrolou či podporou zákazníků. A optimalizace systému? Ta bude na velmi špatné úrovni, navíc se aktualizací a oprav případných problémů už nikdy dočkat nemusíme. Peníze na softwarové vývojáře totiž firma, která prodává přístroje tak levně, vynakládat nejspíše nebude.

A na to doplatil také náš čtenář, který si zároveň vyzkoušel, jak se mohou postavit obchody ke svým zákazníkům zády.

Doporučení? Kupujte jen ověřené modely

Možná by si někdo po přečtení předchozího odstavce mohl myslet, že nákup telefonů z Číny nedoporučujeme, ale opak je pravdou. I v Číně se dá vybrat skutečně skvěle a za zlomek ceny získat velmi dobré přístroje. Nesmíme se však nechat nalákat všelijakými modely, o kterých svět předtím nikdy neslyšel, a vybírat pouze osvědčené modely. Mezi kvalitní přístroje patří bezesporu Xiaomi, Lenovo, Oppo či Zopo, ale i další. V jiném případě to většinou bývá loterie a nemůžeme předem vědět, co od přístroje čekat.

A jaký má na to názor člověk nejpovolanější? O kom je řeč? Přeci o našem partnerovi, který čínskými přístroji žije a setkává se s nimi denně. K tomuto tématu nám své zkušenosti pověděl Jirka Opletal z LevneSmartphony.cz.

Doporučujeme při nákupu přímo v Číně velmi pečlivě zvážit tyto tři body – prodejce, model telefonu a způsob platby. Je třeba upozornit, že čínský prodejce nemá na vyřešení reklamace časový limit a většinou se tak zákazník musí spolehnout na obchodníkovu serióznost a ochotu problém řešit.

Vždy doporučujeme zakupovat telefony od originálních čínských výrobců (Xiaomi, OPPO, ZOPO, Umi, JiaYu) a vyvarovat se klonů. Ty poznáte tak, že jsou většinou označeny logem Hero, Caesar či Star. Tito výrobci vědí, že nikdy nebudou moci expandovat za hranice Číny a nesnaží se tak budovat zákaznickou základnu díky kvalitě svých přístrojů – ta je pak většinou velmi mizerná.

Počet čínských obchodů neustále roste, ne všichni jsou však solidní. Je třeba si před nákupem obchodníka prověřit. K tomu poslouží české androidforum.cz, webutation.net či další zahraniční fóra.

Nejdůležitějším bodem při nákupu v Číně je způsob platby. Pokud nakupujete poprvé či nemáte k obchodníkovi již 100% důvěru, doporučujeme zaplatit přes Paypal. V případě, že neobdržíte zboží či obdržíte nefunkční kus, Paypal umožní zákazníkům možnost otevřít spor o vrácení peněz. Můžete tak učinit až do 45 dní po zakoupení. V následujících 20 dnech můžete s obchodníkem dále vyjednávat, pokud se nedohodnete, nastavíte spor jako eskalovaný a Paypal rozhodne o vrácení peněz na váš  účet. Jak otevřít spor se dozvíte zde.

Pokud se chcete vyhnout nečekanému dobrodružství, doporučujeme zakoupit telefon v Číně přes českého prostředníka, který na sebe bere odpovědnost za doručení zboží i reklamace.

Na závěr bychom chtěli poděkovat našemu čtenáři, který nám svou zkušenost zaslal do redakce. Díky němu vznikl tento článek a může poradit dalším čtenářům při nákupu „rudých Androidů“.

A jaké zkušenosti s nákupem čínských telefonů máte vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (81)