Máte málo místa? 1 TB interní paměti v telefonech brzy realitou díky RRAM!

disk_chip

Zeptáte-li se uživatele chytrého mobilního telefonu, co považuje za největší slabinu svého křemíkového miláčka, zpravidla na prvním místě uslyšíte jako odpověď výdrž na jedno nabití. V řadě druhé pak budou následovat výtky, odvíjející se zpravidla od cenové relace, ve které se pohybuje aktuálně používané zařízení. Zejména vlastníci levnějších mobilů budou často žehrat na nedostatečně velkou interní paměť, do které se jim nevejdou všechny hry a aplikace, které by chtěli mít za všech okolností “po ruce”.

Výrobci problém obcházejí podporou paměťových karet formátu microSD, které jsou v současnosti schopné pojmout až 256 GB dat, nicméně Google jim v tomto postupně přihazuje pod nohy jeden klacek za druhým. Situaci komplikují také některé programy, které na kartu nelze přesunout. Představa, že byste do paměti telefonu vměstnali sbírku filmů a seriálů například na celou dovolenou či prázdninový pobyt, hraničí většinou s nesplněnou fantazií.

Čip RRAM je bránou k mobilům s velkou interní pamětí Čip RRAM je bránou k mobilům s velkou interní pamětí

Výzkumníci navrhli hned několik různých technologií a způsobů výroby paměťových čipů s velkou kapacitou, nicméně všechny až dosud často měly jeden, a to poměrně zásadní problém: nebyly vhodné pro nasazení do sériové produkce. Možná je ale na dohled řešení této situace: vědci z Rice University vyvinuli novou technologií výroby rezistivní/odporové paměti RAM (RRAM), která by mohla nahradit stávající flash paměti.

Výroba může probíhat v běžných teplotách za využití moderních technologií a údajně dovoluje výrobcům brzy zahájit sériovou výrobu. Vývoj trval pět let, přičemž základním materiálem pro výrobu tohoto typu paměti je porézní oxid křemičitý, ve kterém mezery vyplňuje kov, jako je zlato nebo platina. Výsledkem by měl být snadno vyrobitelný čip RAM se schopnostmi, které byste běžně očekávali od mnohem většího trvalého úložiště, jako je například SSD. Modul vyrobený tímto způsobem je energeticky úspornější, méně se při práci zahřívá a má velmi vysokou (doslova “až neuvěřitelnou”) hustotu zápisu.

Čip RRAM s kapacitou 1 TB dat má mít rozměry poštovní známky Čip RRAM s kapacitou 1 TB dat má mít rozměry poštovní známky

Čip RRAM s kapacitou 1 TB dat má mít rozměry poštovní známky, přičemž výzkumníci z Rice University se nechali slyšet, že mnozí výrobci se již zajímají o technologii a jsou ochotni poskytnout licenci ke spuštění hromadné výroby. Vedoucí výzkumu James Tour údajně očekává dohodu s nejmenovaným výrobcem v příštích několika týdnech. Informace o přesném datu potenciálního zahájení výroby ani odhadovaném cenovém rozpětí nebyly zatím zveřejněny.

Základním materiálem pro výrobu tohoto typu paměti je porézní oxid křemičitý Základním materiálem pro výrobu tohoto typu paměti je porézní oxid křemičitý

Každopádně jistě nejen my se již dnes těšíme na to, až si budeme moci do telefonu uložit veškeré obrázky, hudební sbírku, oblíbené hry a několik sezón oblíbených televizních seriálů. Už nyní je téměř jisté, že RRAM je ideální pro mobilní zařízení a může znamenat, že u budoucích telefonů a tabletů se na nějakou dobu nebudete muset obávat nedostatku paměti (nicméně, jak praví klasik, každé úložiště začne být jednoho dne malé :) ).

Zdroje: 4PDA, Phone Arena, Engadget, Rice University, Mobil Telefon.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)