Exkluzivní informace ze zákulisí Google I/O – rozhovor s Ivanem Kutilem

appsatori ivan kutil

Velmi dlouho očekávaná akce Google I/O, na které společnost Google představila mnoho zajímavých novinek, je už za námi. Účastníci se pomalu vrací domů a my jsme pro vás přichystali exkluzivní rozhovor s vývojářem Ivanem Kutilem ze společnosti AppSatori. Zajímá vás, jaký byl jeho pohled na celou akci a na zařízení, která měl možnost vyzkoušet?

Google I:O 2

Rozhovor o Google I/O 2014

Rozhovor s Ivanem Kutilem na téma Google I/O 2014

Rozhovor s Ivanem Kutilem na téma Google I/O 2014

Kde jsi sehnal vstupenky na akci Google I/O? Vstup bylo velmi složité sehnat a velmi málo lidí se do USA mohlo jet podívat.

Letos byl výběr uskutečněn poprvé prostřednictvím loterie a já jsem se k lístkům dostal, protože jsem zařazen do Google Developer Expert programu. Google vybral vývojáře z celého světa, kteří nějakým způsobem rozumí technologiím a pořádají přednášky. Já jsem lístky dostal právě v rámci Google Developers Programu jako ocenění za svoji činnost. Bylo to obrovské štěstí, že jsem se mohl podívat tímto způsobem přímo do centra dění.

Lidí na Google I/O muselo být opravdu mnoho, tvořily se fronty při vstupu?

Kamarádi, co byli na akci již minulý rok, mi doporučili, abych přišel dříve. Nakonec jsem přišel o hodinu a půl dříve a již v tu dobu byla na místě fronta. V průběhu čekání se fronta udělala kolem celé budovy ještě jednou. My jsme stáli a najednou jsme viděli druhou frontu, která celou budovu obtočila. Z mého pohledu to muselo být velmi těžké zorganizovat, protože tam bylo 6000 lidí. Google ale vozil ven na speciálních vozíčcích s nápisem “Good morning sunshine” koblihy. Jídlo rozdávali již venku, aby odbavili lidi rychleji a mohli jít rovnou do sálu na přednášku.

Google I:O venku 2

Jak celá akce probíhala?

Nejdříve jsem dostal vstupní badge, jejichž přítomnost kontrolovala speciální ochranka. Po vstupu lidé doslova běhali do sálu, aby sehnali ta nejlepší místa. Já jsem měl badge Developer Expert, takže jsem si mohl sednout na místa více vepředu – ta byla ale již zabraná. Tak jsme si sedli se skupinkou Čechů na volná místa v pravé části sálu. Při zahájení bylo na pódiu odpočítávání, po jehož dokončení se spustil speciální mechanismus. My jsme seděli blízko právě tomuto mechanismu, takže jsme ho mohli sledovat zblízka.

Google I:O odpočítávání

Jaká byla atmosféra při zahajovacím Keynote?

Atmosféra byla velice zajímavá. Paradoxně mi sál nepřišel tak veliký. Nejdříve jsem si říkal, že pro 6000 lidí musí být něco velikého. Sál byl veliký na šířku, nikoli na délku. Nedokázal jsem si však představit, že tam sedí 6000 lidí. Po odpočítávání přišel na pódium Sundar Pichai, který akci uvedl a následně se začaly ukazovat jednotlivé novinky. Po představení se vždy tleskalo, čemuž dávali prostor i samotní přednášející.

Google I:O sál

Během akce prý probíhaly nějaké protesty, o co se jednalo?

Někdy v polovině se objevila paní, která demonstrovala proti vysoce postavenému člověku z Googlu. Ten vlastní nějaké pozemky, ale tomuto incidentu podrobněji nerozumím. Demonstrantka měla nějaký transparent, se kterým prošla uličkou. Následně k ní přišla ochranka a odvedla ji ven ze sálu. Bylo vidět, že to řečníky na pódiu mírně zarazilo. Vždy to ale dokázali velmi vtipně použít ve svůj prospěch. Během akce proběhl i druhý protest, při kterém někdo vstal a začal křičet, že roboti zabíjejí lidi. Z těchto protestů je zřejmé, že čím více se stává Google mocnější firmou, tím více se začínají někteří lidé bát. Většinou se ale jedná o lidi, kteří těmto technologiím hlouběji nerozumí.

Google I:O deonstrace

Co bylo na akci k vidění? Co sis mohl vyzkoušet?

V budově byla dvě patra, v jednom z nich byl zařízený obývák – něco na způsob Google bytu. V obýváku byla chytrá televize se Chromecastem, který si mohli lidé vyzkoušet. Vedle byla Android TV, ke které byl připojen ovladač, aby si mohli lidé zase hrát. Dále se zde nacházely automobily, do kterých si mohli lidé sednout a podívat se, jak vypadá nový systém Android Auto v reálném světě. Kromě toho se zde také nacházel YouTube stánek a také stánky různých partnerů, například Runtastic, který ukazoval aplikaci na Google Glass. Runtastic také pořádal soutěž, ve které lidé dělali dřepy – kdo jich udělal nejvíce, vyhrál Google Glass. Lidé tak dělali v kuse 6 hodin dřepy.

Google I:O Chromecast

Měl si možnost vyzkoušet Android Auto?

Přímo jsem ho nezkoušel, protože zde byl pořadník a dlouhé fronty. Měl jsem ale možnost navštívit Android Wear stánek, kde jsem měl možnost porovnat všechny chytré hodinky. Když jsem viděl design hodinek od Samsungu, tak se mi zdály hezčí než LG. Dále zde byly hodinky Moto 360, které jsem viděl na ruce člověka z Motoroly. Ty ale působily na zápěstí opravdu mohutně. Když jsme si pak hodinky na konci brali (návštěvníci si mohli vybrat LG, nebo Samsung hodinky jako dárek – pozn. redakce), tak jsem si všiml, že většina lidí měla právě krabičky od Samsungu.

Google I:O Moto 360

Jaká je tvoje dosavadní zkušenost se Samsung Gear Live?

Ze začátku byl problém s instalací, ale to bylo způsobeno přetížením sítě. Nakonec jsem hodinky na místě rovnou vyreklamoval a nový model fungoval bez problémů hned. Možná to bylo tím, že už bylo odpoledne a všichni to již měli zaktivované. Nyní je nosím tři dny na ruce, nejvíce si užívám měření kroků a navigaci. Navigace funguje tak, že řekneš mobilu kam chceš jít a následně se ti instrukce zobrazují také na hodinkách. Takže jdeš a na hodinkách vidíš, že za 150 metrů máš odbočit doprava. Hodinky ani není potřeba sledovat, při blížící se odbočce zavibrují. Dokonce to dokáže počítat i v krocích, kde hodinky říkají, že máš za 20 kroků zabočit a opravdu to sedělo.

SAMSUNG CSC

Vidíš přímo živý náhled s pohybující se šipkou?

Ne, hodinky zobrazují pouze statické obrázky a jednoduchý text.

Co tě na Google I/O zaujalo nejvíce?

V počátku jsem měl přehnané očekávání, čekal jsem, že představí samojezdící auta či nějaké roboty. Google se ale držel při zemi a představil věci, které jsou dnes reálně využitelné. Nakonec jsme dostali kus kartonu, který lze poskládat v jednoduché brýle. Po složení se dopředu vloží mobilní telefon a po nainstalování speciální aplikace toto zařízení funguje podobně jako Oculus Rift.

Google Oculus 1

Jak se líbila akce Google I/O 2014 vám? Co vás nejvíce zaujalo?

Nezapomeňte se zaregistrovat na akci Android RoadShow 2014 a vybrat město, ve kterém si budete moci vyzkoušet novinky z oblasti mobilních technologií!

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)