Vysavač Roborock S5 Max recenze: výborný poměr cena/výkon

xiaomi roborock s5 max

Už vás nebaví pravidelné luxování, potažmo vytírání ve vaší domácnosti? Pak zbystřete. Xiaomi Roborock S5 Max bude totiž dost možná brzy vaším nejlepším kamarádem, který prostě jen plní úkoly, které mu zadáte a neptá se na zbytečné otázky. Lze jej ovládat telefonem a dokonce také Google Asistentem, takže mu můžete dát pokyn klidně i z gauče a nemusíte se nikam zvedat. O tom, jaký vysavač je a zde se vyplatí jej pořídit si povíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení Xiaomi Roborock S5 Max


Balení je poměrně velké a obsahuje vše, co k vysavači potřebujeme. Kromě samotného zařízení zde nalezneme dokovací stanici, nástavec na mopování a také čistič, který udrží vysavač v čistotě. Nutno podotknout že i tento vysavač je třeba pravidelně a důkladně čistit, aby vám staré nečistoty neroznášel dále po domácnosti. Za zmínku jistě stojí také manuál, který vám vše vysvětlí a také vás naučí, jak vysavač propojit s telefonem. K balení tedy nemáme žádné připomínky a v podstatě mu není co vytknout. Možná by se hodil hadr na mopování, ovšem to je jen malý detail.

Design a zpracování Xiaomi Roborock S5 Max


Xiaomi Roborock S5 Max se drží stejné designové linie, jako jeho předchůdci. Na první pohled si jej tak můžete snadno splést třeba s řadou S50 či S4. Na vrchní straně vysavače nalezneme dvě tlačítka – Home a Power. To první slouží k návratu vysavače do docku, to druhé pro vypínání/zapínání. Nutno podotknout, že tyto věci můžete dělat i skrz aplikaci a tak jsou na vysavači jen v pro případ, že nevlastníte chytrý telefon. Kromě tlačítek se zde vyskytuje také LiDAR senzor a otvor, po jehož otevření spatříte nádobky na nečistoty, včetně nádobky na vodu.

Co je LiDAR senzor?

Jedná se o metodu dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od objektu. LiDAR senzor je používán pro měření vzdálenosti, mapování terénu či měření různých vlastností. Výsledkem tohoto mapování je pak velké množství bodů, které dokáže převést objekt/prostor do digitální podoby.

Na boční straně se pak nachází nárazník, který chrání domácnost i vysavač. Je vybaven pogumovanou lištou, která by měla zabraňovat k poškození. Vzhledem k přítomnosti LiDAR senzoru jsou však nárazy naprosto minimální.

Klíčové specifikace vysavače

 • Robotický vysavač a mop v jednom zařízení
 • Vysoký sací výkon 2000 Pa
 • Přesná laserová navigace LiDAR
 • Nádobka na prach (460 ml) a vodu (280 ml)
 • Senzory proti pádu ze schodů a nárazu
 • Omyvatelný filtr
 • Hlasitost 60 dB
 • Nastavení zakázaných zón
 • 5200mAh akumulátor s výdrží až 150 minut
 • Dokovací stanice
 • Bezdrátové Wi-Fi rozhraní
 • Ovládání přes mobilní aplikaci Mi Home (Android, iOS)
 • Podpora hlasových asistentů Google Assistant a Amazon Alexa

Vysávání v praxi


Na Roborock S5 Max se nachází spousta různých senzorů. Ty slouží nejen k orientaci v prostoru, ale také předcházejí pádu ze schodů či velkým nárazům. Na spodní straně se kromě jiného nacházejí terénní kolečka. Díky nim vysavač nemá sebemenší problém s přejetím prahu (výrobce avizuje až 2 cm), ale třeba i na vyšší a chlupatý koberec. Pojďme se podívat na samotné vysávání.

Rotační kartáč na spodní straně je věcí přímo k nezaplacení. Veškerý nepořádek totiž žene k samotnému vysávacímu mechanismu a tím máte jistotu, že vysaje opravdu většinu všeho, co mu přijde po ruku. Kromě něj zde nalezneme ještě jeden kartáč, který nahání nečistoty v blízkosti překážek.

Byl jsem až překvapen skvělým sacím výkonem. Xiaomi Roborock S5 Max totiž funguje výborně. Vysaje i to, co byste nečekali. Mluvím zejména o srsti našeho psa, kterou mám problém kolikrát vysát i s normálním ručním vysavačem. Pokud však úkol zadám jemu, za několik minut je výsledek výborný a u nás by se cítil skvěle i ten největší alergik. Výjimkou pak nejsou ani větší prachové částice nebo třeba hlína. Jednou se mi povedlo rozbít květináč na koberec a vysavač neměl sebemenší potíž takovou spoušť uklidit. Jednoduše pokud se bojíte, že vám robotický vysavač neuklidí vaší domácnost dostatečně důkladně, u Roborock S5 Max se rozhodně bát nemusíte.

Při prvním použití jsem se setkal s tím, že se vysavač seknul o kabely u televize a u počítače. Bohužel není schopen rozpoznat, že se jedná o věc, kterou má prostě nechat na pokoji a snaží se ji za každou cenu vysát. To však nelze zařízení vyčítat. Vyřešil jsem to jednoduše. V aplikaci jsem pro tato místa vytvořil no-go zóny a vysávám je ručně. Můžete si samozřejmě kabely dát někam na stranu, ale takhle mi to přijde pohodlnější.

Byl jsem kolikrát až fascinován, jak má Roborock S5 Max přesně zmapovaný terén a přesně ví, kam pojede teď a kam za 5 minut. Celý úklid působí promyšleně a tak se nesetkáte s náhodnými trasami nebo situací, kdy robot nebude vědět, kam má zajet, jako je tomu třeba u levnějších kousků. Úklid jedné větší místnosti mu zabere přibližně 20 – 25 minut (v aplikaci vám napíše, jak dlouho mu úklid potrvá) a pokud nemáte sání nastaveno na nejvyšší hodnotu, ani o něm nevíte. Jedinou nevýhodou může být vystrašený domácí mazlíček, který opravdu nerozumí tomu, co u vás ten vetřelec dělá. Nebojácná kočka si z něj ale může udělat poměrně zábavnou atrakci a může ji sloužit jako autonomní vozidlo.

Mopování Roborock S5 Max


U mopování výsledky tak slavné nejsou. Pokud jste hákliví na jakékoliv nečistoty a od robota chcete, aby vám pouze preventivně vytřel, stačí to. Pro opravdové vytírání však budete stále muset sáhnout po mopu.  Skvrnu, kterou byste normálně utřeli jedním švihem robot utírá nejméně pětkrát, a ani poté nebývá často výsledek uspokojivý. Navíc si do nádobky s vodou nemůžete kápnout žádný přípravek a vytíráte tak pouze vodou. Pokud tak sáhnete po ručním mopu, budete mít práci udělanou za mnohem menší dobu s větší efektivitou a jistotou. Neberte nás špatně, mopování poslouží jako bonus skvěle, ovšem pokud bychom ho měli srovnat se schopností vysávání, jednoduše na něj nestačí.

Introducing the Roborock S5 Max

Introducing the Roborock S5 Max

Výdrž baterie Roborock S5 Max


Dle výrobce má vydržet vysavač 150 minut na jedno nabití. Při testování jsem se však dočkal maximálně dvou hodin, ovšem při nižším výkonu sání si myslím, že je toto číslo poměrně reálné. Výdrž baterie jsem stejně nijak extrémně neřešil. Vysavači jsem zadal pokyn pro úklid, načež se po vykonání své práce vrátil zpět do dokovací stanice a znovu se nabil. Pro úklid většího bytu je baterie více než dostatečná.

Ovládání telefonem


K ovládání Roborock S5 Max jsme používali výhradně aplikace Mi Home. Ta totiž nabízí zcela nové možnosti nastavení a samotného úklidu. Díky LiDAR senzoru vám aplikace poskytne kompletní schéma vaší domácnosti, ve které si následně můžete vybírat již zmiňované no-go zóny, nebo naopak zóny, kde má vysavač uklízet. pokud jste tedy někde udělali nepořádek, můžete robotovi nastavit přesné místo, kde má uklízet.

Můžete si také vybírat různé režimy úklidu a výkon sání. Je zde celkem pět různých režimů – Gentle, Silent, Balanced, Turbo a Max. První dva zmiňované módy jsou určené pro úklid ve večerních hodinách, nebo pokud máte potřebu vysávat během spánku. Roborock S5 Max je v nich velice tichý, ale ne tak efektivní. Balanced je také ještě celkem tichý, ale už dokáže vysát poměrně dost nečistot. Nejvíce jsem však používal režimy Turbo a Max. V nich je sice vysavač hodně slyšet, ale za to je extrémně efektivní.

To stejné se pak týká i mopování, u kterého si lze zvolit několik režimů. Samotné nastavení je velice rychlé a propojení vysavače s telefonem trvá pouze několik desítek sekund. Mezi další skvělé funkce patří možnost naplánovat si úklid na určitou hodinu, což jsem také využíval. Věděl jsem, že během 18 hodiny nebývám doma a tak jsem si nastavil úklid jednou za dva dny právě na tuto hodinu. Aplikace je opravdu skvělá a měl bych pouze dvě připomínky – absence českého jazyka (což mi osobně nevadí) a nedokáže upozornit na plnou nádobu s odpadem.

Cena a dostupnost Roborock S5 Max


Dle Heureky se dá vysavač pořídit již od 11 780 Kč, ovšem u větších e-shopů jako je CZC, Datart nebo Alfa za něj zaplatíte 13 990 Kč, což je i doporučená cena. K dispozici je v bílé (testované) a černé barevné variantě.

roborock s5 max nabijeni

Resumé


Vyplatí se Roborock S5 Max? Pokud máte peníze navíc, tak jednoznačně ano. Jistě se jedná o jeden z nejlepších vysavačů v poměru cena/výkon a kromě toho získáte za svou cenu spoustu různých scénářů, jak jej používat díky skvělé aplikaci Mi Home. Myšlení na vysávání se jednoduše stane minulostí a vy tak budete mít navždy o starost méně. Pokud však nechcete investovat tolik peněz, můžete se podívat po levnějších variantách, které Roborock nabízí.

Klady

+ skvělý sací výkon
+ minimalistický design
+ parádní aplikace Mi Home

+ mnoho režimů
+ LiDAR senzor

Zápory

– absence češtiny v Mi Home
– vytírání není nejefektivnější

Hodnocení redakce: 95 / 100 %

Za zapůjčení vysavače děkujeme e-shopu Gearbest.com

Jak se vám zamlouvá Roborock S5 Max?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)