Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem

retrica_ico

Váš večer ve městě, obrázky z cest a úžasná jídla, která jste měli s vašimi přáteli, budou jistě na fotkách vypadat lépe díky některému z osmdesáti filtrů, jež můžete aplikovat na snímky pomocí aplikace Retrica.

Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem

V Obchodě Play najdete pěkně dlouhou řádku aplikací, jež pomocí filtrů dodají vašim fotografiím retro nádech. Většina z nich se ale orientuje na úpravy již pořízených snímků, zatímco Retrica aplikuje filtry v reálném čase do náhledu pořizované scény. Samozřejmě nemůže chybět možnost sdílení těchto fotek na sociální sítě a skrze další služby.

Co Retrica slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný a na prvním místě zmiňuje možnost pořizování fotografií v retro stylu s osmdesáti exkluzivními filtry. Efekty lze přitom aplikovat ještě předtím, než pořídíte fotografii – již v náhledu pořizované scény uvidíte, jak bude vypadat výsledný snímek.

Podívejme se nyní na seznam hlavních vlastností a funkcí:

 • 80 retro grafických filtrů, zobrazovaných v reálném čase již v náhledu (z toho 25 filtrů je k dispozici až v placené verzi Pro).
 • Vinětace.
 • Rozmazání.
 • Samospoušť.
 • 22 různých koláží.
 • Široký výběr rámečků.
 • 14 log Retrica jako vodoznak s možností vypnutí v nastavení.

Jak Retrica funguje v praxi?

Program Retrica ve verzi 2.1.4 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Aplikace má jednoduché a snadno pochopitelné rozhraní, ve kterém největší prostor zabírá náhled pořizované scény. Ten je, jak jsme říkali již v úvodu, zobrazován s aplikovaným filtrem, takže skutečně na displeji vidíte, jak bude snímek vypadat.

největší prostor zabírá náhled pořizované scény největší prostor zabírá náhled pořizované scény

Po pravé straně jsou dvě nástrojové lišty – blíže k okraji šedá, dále od kraje oranžová. V šedé liště jsou tato tlačítka:

V oranžovém panelu najdete pět tlačítek:

Po levé straně najdeme v rozích dvě tlačítka – horní slouží k přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem telefonu/tabletu, spodní pro vstup do nastavení.

Možnosti nastavení jsou velice prosté – v podstatě v této sekci můžete:

 • upgradovat na verzi Pro, která stojí necelých 40 korun a přidává tři balíčky filtrů, obsahujících celkem 25 efektů, navíc odstraňuje reklamy,
 • zapnout/vypnout zobrazování náhledu po pořízení fotky,
 • zapnout/vypnout ukládání informace o poloze do EXIFu fotografie,
 • zapnout/vypnout vodoznak, případně vybrat jeho vzhled,
 • udělit hodnocení v Obchodě Play, sdílet odkaz na aplikaci, podívat se na facebookové stránky, do sekce nejčastějších dotazů, či poslat e-mail vývojáři.

Po pořízení fotky počítejte s menší prodlevou (na SGS3 asi pět sekund) na zpracování a uložení obrázku.

Ukázkové snímky, pořízené programem Retrica

Resumé

Retrica má několik zajímavých vlastností, pro které stojí za to ji alespoň vyzkoušet. Tou první je široká škála velmi pěkných filtrů (ve verzi zdarma 55, v placené pak 80) s nastavitelnou intenzitou. Druhým lákadlem je aplikování filtru přímo do záběru snímané scény – pro uživatele bude jistě zajímavější a zábavnější pořizovat snímek s promítnutým filtrem, neboť má přímou kontrolu nad tím, jak bude vypadat výsledek.

Můžeme konstatovat, že filtr nijak výrazně nezpomalil rychlost překreslování scény při pohybu. Silnou stránkou je také jednoduchost programu, jdoucí až k opravdu minimalistickému pojetí. Nesporným kladem je dále cena – zdarma dostanete solidní zásobu filtrů a plnou funkčnost aplikace, což je lákavá nabídka.

Retrica je tak ideální aplikací pro příležitostné fotografy, kteří si rádi vyzkoušejí grafické filtry, případně sem tam hodlají vytvářet jednoduché koláže. Pokročilejší možná budou ohrnovat nos, neboť v grafických editorech dokážou dosáhnout stejných či lepších výsledků.

Slabší stránkou je integrovaná galerie, kterou lze ale úspěšně alternovat výchozí systémovou či jinou aplikací. Asi nejzásadnější výtka tak padá na vrub neotáčení obsahu obrazovky v některých sekcích, nicméně zde se může jednat o problém s konkrétní ROMkou či telefonem.

Aplikaci si dosud stáhlo více než padesát milionů uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3 z pěti možných. Instalační balíček velký 16 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.

Retrica - The Original Filter Camera
Retrica - The Original Filter Camera

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)