TOPlist

Remix OS 2.0: další krok Androidu pro počítače – 1. března vyjde beta

remix_os_20_ico

Když v polovině ledna vyšla první testovací verze operačního systému Remix OS 2.0, nepodařilo se ji na mnoha počítačích (včetně několika redakčních) vůbec spustit. Jednalo se o testovací „alfa verzi,“ tudíž se podobné i další potíže daly očekávat.

Vývojáři na svém dítku pracovali dál a počátkem února ohlásili podporu 32bitových procesorů, díky které by Remix OS 2.0 mělo být možné rozjet i na starších zařízeních. Ani tímto krokem se ale vývoj nezastavil a v rámci veletrhu Mobile World Congress (MWC) autoři projektu vydali tiskovou zprávu, podle které Remix OS 2.0 dozrál natolik, aby z fáze alfa přešel do beta verze.

Společnost Jide Technology vyprodukovala již několik zařízení, která by měla přinést zážitek z Androidu do desktopového prostředí. Remix OS 2.0 je zatím asi nejviditelnější snahou, jak dostat systém se zeleným robotem ve znaku na klasická PC a notebooky. První verze vypadala poměrně slibně, leč narazila na mnohá omezení.

Řadu omezení se podařilo překonat a tak je Remix OS 2.0 je připraven přesunout se do fáze beta. Dle oznámení na MWC 2016 bude Remix OS beta k dispozici ke stažení v úterý 1. března a přinese několik důležitých změn včetně velmi důležitých oprav chyb.

S čím přijde Remix OS 2.0 beta?

Komunikovány jsou především následující tři novinky:

  • Majitelé starších počítačů budou moci instalovat tuto novou verzi, protože přidává podporu 32bitového systému. Důvodem tohoto kroku je fakt, že velké množství počítačů stále běží na 32bitových procesorech. Tyto stroje mohou nyní vdechnout nový život díky méně hardwarové náročnému systému Android. Autoři vidí podporu 32 bitů jako zásadní především na rozvíjejících se trzích, kde spotřebitelé obvykle pravidelně neaktualizují svůj hardware.
  • Aktualizován byl také instalační program, který dokáže instalovat systém na pevný disk, přičemž Remix OS bude umět koexistovat s druhým/hlavním operačním systémem a uživatel tak bude moci přepínat tam a zpět dle potřeby. Existovaly sice neoficiální metody, jak realizovat duální zavádění Remix OS a běžného operačního systému, čímž se eliminovaly nevýhody spouštění z pomalejšího flash disku, nicméně nyní půjde o oficiální podporu. Instalační program pomůže nainstalovat Remix jako sekundární systém. Spolu s možností instalace na pevný disk také odpadá požadavek na nutnost spouštění z flash disku USB 3.0 – Remix OS bude samozřejmě možné instalovat i z USB 2.0.
  • Další zásadní novinkou je podpora OTA (Over-The-Air) aktualizací, díky kterým by mělo být možné aktualizovat systém bez ztráty dat. Spoluzakladatel Jide Technology David Ko vysvětluje: „. Díky podpoře a zpětné vazbě od naší velkorysé komunity jsme byli schopni urychlit vývoj beta verze. Nyní přicházíme s podporou aktualizací softwaru skrze OTA, díky které se uživatelé mohou začít spoléhat na Remix OS pro více denních aktivit bez obav, že nové aktualizace smažou jejich data. Tato aktualizace je dalším krokem ke stabilní verzi, jejíž vydání je plánováno ještě tento rok.“ Samozřejmě je otázkou, zda někdo skutečně spoléhal na alfa verzi pro každodenní pracovní využití.

Bohužel se zatím stále nepovedlo získat podporu ze strany Googlu, takže Remix OS nadále neobsahuje služby ani aplikace z dílny tohoto vyhledávacího giganta. To do značné míry omezuje využitelnost v praxi, neboť například Obchod Google Play je největším repozitářem aplikací pro Android. Naštěstí je možné tyto schopnosti doinstalovat, nicméně není to úplně jednoduché – postup (v angličtině) najdete například na serveru Liliputing.com.

Novinky Remix OS 2.0 Beta v bodech:

  • Opraveno přes padesát vážných chyb.
  • Přidána podpora UEFI.
  • Vedle 64bitové verze byla přidána také varianta pro 32 bitů.
  • Instalační program dokáže nainstalovat systém na pevný disk s takzvaným „dual bootem.“
  • Podpora aktualizací skrze OTA.

Podívejte se na oficiální video, ve kterém autoři prezentují zásadní novinky.

Remix OS For PC Beta version: Available on March 1st!

Remix OS For PC Beta version: Available on March 1st!

Co umí Remix OS?

Remix OS pro počítače je možné stáhnout, instalovat a používat zcela zdarma. Cílem tohoto systému je snaha nabídnout nejlepší zážitek pro mobilní zařízení i počítače, přičemž podporovány jsou platformy Intel a AMD. Poprvé si tak na Androidu mohou uživatelé vyzkoušet funkce, jako jsou plovoucí okna, pokročilý správce souborů a plnohodnotná podpora myši a klávesnice.

Remix OS umožňuje uživatelům spouštět aplikace pro Android, jako jsou Clash of Clans, Microsoft Word, Instagram, Facebook nebo třeba naší aplikaci SvetAndroida.cz s přidanou hodnotou v podobě výkonu vašeho stroje.

Novou verzi samozřejmě v redakci otestuje a o výsledcích budeme informovat. V případě, že bude systém využitelný na více strojích, než minulé vydání, můžete se těšit na další zajímavé informace.

Zdroje: Android Police, tisková zpráva Jide Technology, Android Central, The Verge, Android Authority, The Next Web, a Oficiální Youtube kanál.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)