TOPlist

Remix OS 2.0 oficiálně: stahujte Android pro váš počítač

remix_os_20_ico

Chtěli byste na svém počítači nebo notebooku vyzkoušet jako operační systém Android? Dnes se otevírá relativně jednoduchý způsob, jak toho dosáhnout – stačí si stáhnout a nainstalovat Remix OS.

Remix OS jako evoluce počítače s Androidem

Remix OS není prvním pokusem, jak dostat Android na běžné počítače a notebooky, kde jsou dominantním operačním systémem Microsoft Windows. Již několik let parta nezávislých vývojářů pracuje na projektu Android-x86, který si klade za cíl přinést Android open source project (AOSP) na platformu x86.

Remix OS jako evoluce počítače s Androidem Remix OS jako evoluce počítače s Androidem

Právě z těchto základů vychází Remix OS, který dále rozšiřuje možnosti a schopnosti Androidu na počítačích – konkrétně na těch s procesorem Intel, včetně některých Maců. Pokud znáte pravidlo, že starého psa nenaučíte novým kouskům, můžete na něj v případě tohoto systému zapomenout.

Asi nejzásadnější otázka zní: „Proč bych si měl na notebook či počítač instalovat Android?“ Odpověď přitom není složitá – tento operační systém během let vyspěl a je velmi dobře použitelný pro celou řadu nasazení. Jedním z nejsilnějších argumentů je ekosystém a repozitář Obchod Play, obsahující více než 1,6 milionů aplikací.

Remix OS by také ze své podstaty měl být méně náročný na hardware (ve srovnání s Windows), takže i postaršímu „železu“ prý „vdechne nový život.“ Systém vychází z Androidu 5.x Lollipop, který sice není nejžhavější novinkou, měl by ale být zárukou stability a funkčnosti. Android je dnes všude a jistě není žádným překvapením, proč: je to silný, flexibilní a funkční.

Inovativní funkce, které byly implementovány do Remix OS 2.0, byly pečlivě navrženy tak, aby poskytly to nejlepší z obou světů – harmonické spojení mobilního systému a práce s počítačem.

Harmonické spojení mobilního systému a práce s počítačem Harmonické spojení mobilního systému a práce s počítačem

Nesporným pozitivem je nastavená cenová politika: Remix OS pro PC je zdarma ke stažení, zdarma k instalaci a zdarma k použití. Ještě něco? Aha, zapomněli jsme na aktualizace – ty jsou zdarma také.

Přijdete o svá Windows?

Neměli bychom zapomínat, že Android vychází z Linuxu, a ten již řadu let nabízí instalaci vedle stávajícího operačního systému. Při spuštění počítače se tak obvykle zobrazuje nabídka, z níž si uživatel vybere, zdali chce spustit Linux, nebo Windows. V případě Remix OS by to mělo být stejné – autoři přitom doufají, že si uživatelé častěji vyberou právě jejich systém.

V každém případě ale s ohledem na rizikovost celé operace doporučujeme provést v situaci, kdy budete instalovat Remix OS na počítač, který běžně používáte, důkladnou zálohu všech důležitých dat (nejlépe s pomocí nějakého nástroje pro zálohování a obnovení celých diskových oddílů, máte-li ho k dispozici). Spíše se ale kloníme k variantě instalace na zařízení, které bude sloužit (alespoň nějaký čas) pouze pro účely testování.

Co Remix OS přináší?

Jednou z velkých odlišností proti čistému Androidu je plnohodnotná podpora multitaskingu, tedy současného běhu více aplikací. Můžete tak například současně připravovat prezentaci do práce či do školy, dohledávat informace v prohlížeči a během toho přijmout hovor přes Skype. Kromě práce s více okny/aplikacemi nechybí další vychytávky, na které jsme zvyklí z desktopových systémů, jako je změna velikosti okna, maximalizace či minimalizace.

Dalším prvkem, který v normálním Androidu chybí, je hlavní panel, díky kterému je přepínání mezi aplikacemi snadné – stačí se dotknout ikony nebo klepnout tlačítkem myši. Přítomna je i obdoba nabídky „Start,“ jež vám umožní najít a spouštět všechny aplikace z jednoho místa. Z Androidu Remix OS přebírá rychlé nastavení, které je zde situováno do pravé části hlavního panelu.

Kompletního přepracování se dočkal systém oznámení, aby lépe využil potenciálu větších obrazovek.

Přepracovaný systém oznámení Přepracovaný systém oznámení

Jestliže spíše než myš preferujete klávesnici, pak vám jistě udělá radost podpora osvědčených klávesových zkratek, jako jsou například Ctrl+N pro založení nového dokumentu a Ctrl+S pro jeho uložení. Další funkce a možnost pak naleznete v kontextové nabídce, která se schovává pod pravým tlačítkem myši.

Podpora klávesových zkratek Podpora klávesových zkratek

Co Androidu chybí v podstatě už od jeho počátků, je nějaký schopný správce souborů. Autoři Remix OS na toto mysleli a vybavili systém aplikací, která údajně nabídne řadu funkcí, díky kterým se už nikdy nebudete muset starat o to, kde jsou uloženy vaše soubory. Počítat můžete také s podporou externích úložišť.

Především začínající uživatele na čistém Androidu často překvapuje skutečnost, že v základu nepodporuje dokumenty ve formátu MS Office (stejně, jako některé uživatele Windows překvapuje, že v čistém systému nenajdou Word či Excel). Proto většina výrobců mobilních zařízení instaluje do systému nějaký kancelářský balík pro Android a nejinak je tomu i v případě Remix OS.

Remix OS si poradí s dokumenty MS Office Remix OS si poradí s dokumenty MS Office

Výkon? Může být doslova brutální!

Nejnovější čip Qualcomm Snapdragon 820 dosahuje ve výkonnostním testu AnTuTu skóre nad 130 000 a média i čtenáři z toho mají doslova druhé Vánoce. Autoři otestovali výkon na počítači se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 4790 a Remix OS a dosáhli skvělého výsledku 214 218 bodů. Papírově by tedy výkon počítače s tímto derivátem Androidu měl být famózní, ovšem jaká bude praxe, to se ukáže v průběhu následujících dnů a týdnů.

Výsledky v benchmarku Výsledky v benchmarku

I počítačový Android může být mobilní

Remix OS lze doslova a do písmene přenášet – lze ho totiž spouštět z běžného flash disku, který zapojíte do USB. U většiny počítačů s čipy x86 by neměl být žádný problém se spuštěním.

I počítačový Android může být mobilní I počítačový Android může být mobilní

Minimální systémové požadavky

Požadavky na instalaci systému nejsou vysoké:

  • PC s procesorem Intel.
  • Flash disk s podporou FAT32, minimální kapacitou 8 GB a rychlostí zápisu alespoň 20 MB/s.
  • Možnost zavádět systém z USB.

Kde stáhnout Remix OS?

Operační systém lze stáhnout z oficiálního webu. V redakci ho aktuálně instalujeme na několik počítačů a chystáme na toto téma další materiály, včetně návodu k instalaci a dojmů z praktického používání. Pokud vás tedy Remix OS zajímá, zůstaňte naladěni – určitě o něm totiž nepíšeme naposledy!

[button-green url=“http://www.jide.com/en/remixos-for-pc#downloadNow“ target=““ position=“center“]Stáhnout Remix OS[/button-green]

Zdroj: oficiální web.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (62)