[Recenze] Sencor Element 10.1 – Levný tablet s kvalitním IPS displejem!
- Recenze
- Jan Olejník
- 27.1.2015
- 32
Tablet s Androidem, to není jen Nexus 7, ASUS Transformer nebo Samsung Galaxy Tab. Na trhu se vyskytuje i pěkná řádka levných zařízení, které mnohdy za cenu pod pět tisíc zcela spolehlivě uspokojí méně náročné uživatele. Nízká cena ale tlačí na kvalitu komponent a mnoho tabletů, které seženete za tři tisícovky na Aukru, má skutečně žalostné zpracování a otřesný displej. O sporné záruce nemluvě. Kam tedy vlastně nakonec Sencor Element 10.1 zapadne?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Baterie a výdrž tabletu
- Uživatelské prostředí, konektivita
- Zkušenosti z běžného používání
- Fotoaparát a natáčení videa
- Resumé
Obsah balení
Obsahem balení je kromě tabletu také nabíječka, dva USB kabely – jeden klasický datový, druhý pak USB OTG, někdy též nazývaný USB Host. Ten slouží k připojení zařízení se standardním USB portem – nabízí se třeba myš, klávesnice, 3G modem či flashdisk. Nabíječka je bohužel vyřešena poměrně nestandardně, neobsahuje totiž micro/miniUSB koncovku, ale vlastní specifický konektor. Pokud si náhodou zapomenete nabíječku například v práci, tak jste nahraní (a klidně to „h“ můžete i vyměnit za „s“, to je bez debat) – sice tablet lze nabít i přes USB, ale to je skutečně na hodně dlouhou dobu. Druhá výtka směřuje ke kabelům obecně – všechny jsou až podivuhodně krátké. Jestli plánujete připojovat tablet k PC pomocí datového kabelu, raději se rovnou poohlédněte pro prodlužovačce. Posledním artiklem v balení je pak stručný manuál.
- Sencor Element 10.1
- Nabíječka
- USB kabel
- USB host
- Manuál
Vzhled a dílenské zpracování
Přiznáme to bez mučení, Sencor nám prostě vytřel zrak. Kdyby byl tablet jen o trochu tenčí, klidně bychom ho při letmém pohledu zaměnili za Transformer Prime. Rozměrný displej s elegantním černým rámečkem, zaoblené rohy a především hliníková záda. Tablet je subjektivně příjemný na omak a přední strana je krásně designově čistá (pokud nepočítáme titěrnou čočku 0,3Mpix kamerky). To samé se bohužel nedá říct o zadní straně. Tam totiž najdeme velké logo výrobku a výrobce, stručný popis, informaci o typu napájení a místo výroby. Nejprve jsem si myslel, že se jedná jenom o samolepku, ale chyba lávky. Veškerý text je skutečně natištěný přímo na těle přístroje a nic s ním neuděláte. To považuji za poměrně smutný designový kiks, který auru exkluzivity sráží zpět na úroveň velmi levných tabletů, kde se na estetiku příliš nehledí. Velká škoda.
Dále najdeme na zadní straně čočku dvoumegapixelového fotoaparátu a dva reproduktory, které jsou ovšem umístěny hned vedle sebe, takže nepočítejte s tím, že byste si užili opravdové stereo. Po okrajích jsou pak rozesety popisky jednotlivých tlačítek a vstupů. Na horní straně tabletu nalezneme kolébku pro změnu hlasitosti a tlačítko pro vypnutí/zapnutí displeje. Tady se už čínský původ projevuje, protože spínače jsou poměrně hlasité, nepříliš kvalitně zpracované a hlavně jsou velmi blízko u sebe, takže se vám občas stane, že se omylem přehmátnete. Větší rozestup či rozlišení pomocí tvaru by nebylo na škodu. Nejedná se ale o zásadní problém.
Veškeré vstupy a výstupy se nacházejí na pravé straně tabletu. Jmenovitě se jedná o sluchátkový výstup (3,5mm jack), mikrofon, microUSB port, mini HDMI, napájecí konektor, tlačítko reset a finálně slot pro microSD kartu.
Co se týče kvality zpracování, rozhodně je na zařízení v této cenové kategorii silně nadprůměrné. Ano, pokud tablet trochu potrápíte, podaří se vám z něj vyloudit pár vrzavých zvuků, ale rozhodně nic tragického. Displej samotný je relativně měkký, při výraznějším stlačení dojde k vytvoření „skvrn“ na displeji. Opět se ale nejedná o něco, na co byste při běžném užívání narazili. Nutno zdůraznit, že se Sencor předvedl a zařízení osadil displejem typu IPS, což se v této cenové kategorii jen tak nevidí. Pojďme se na něj podívat blíže.
Hardware a displej
V předchozí kapitole jsme nakousli displej a protože nás mamka učila, že se od rozjedeného jídla neodchází, pěkně si na použitý panel posvítíme a na talíři nenecháme ani drobek. Jak už bylo řečeno, obrazovka typu IPS se v tomto segmetu moc často nevidí a její použití velmi chválíme. Navíc rozlišení 1280×800 opravdu potěší a stejně tak je potřeba vyzdvihnout i pozorovací úhly a věrnost barev. Sencor si byl těchto vlastností jistě vědom a proto zvolil i barevně výraznou výchozí tapetu, která díky použité technologii hezky vynikne. Bohužel mi připadá, že tablet zrovna nevyniká jasem. Ve světlé místnosti je vše zcela v pořádku, ale jakmile vystrčíte nos ven, promění se tablet v efektní zrcadlo, na kterém toho krom svého odrazu moc neuvidíte. Nevím, zda jsem natolik zmlsaný Super-IPS panelem z Transformeru Prime, který nabízí i dodatečné „venkovní“ zvýšení jasu, ale po celou dobu testování Sencoru jsem měl pocit, že mám jas nastavený maximálně na 50 %. Navíc podsvícení samotné není zrovna ukázkově zpracované a často jsme se všimnuli jedné výraznější podsvětlovací diody v horní části tabletu. Projevuje se tak, že pokud se například díváte na širokoúhlý film, objevuje se v černém pruhu ve vrchní části obrazu světlejší flek. Rádi ale nad touto drobností přimhouříme oko. Ve využívání tabletu to nijak nepřekáží a vážně nelze očekávat, že displej bude srovnatelný se zařízeními za trojnásobnou cenu. Potěší detekce až pěti současných dotyků prstů.
V hardwarové výbavě pak najdeme dvoujádrový procesor Armlogic AML8726-MX (Cortex A9), kterému sekunduje oblíbená grafická karta Mali-400. Operační paměť má velmi příjemnou kapacitu 1 GB zajišťující svižný chod systému Android 4.0.4. Tablet má 16GB interní úložiště, které lze dále rozšířit microSD kartou. Ve výbavě najdeme samozřejmě i akcelerometr, bez kterého by tablet neměl valného herního využití.
Co se týče konektivity, překvapení se nekoná. Sencor nabízí pouze připojení pomocí WiFi. Pokud jste tedy doufali, že si k tabletu připojíte Bluetooth klávesnici, nepotěšíme vás. A nepotěšíme ani uživatele, kteří by s tabletem chtěli provozovat Geocaching či ho chtěli využít jako obří navigaci, neboť schází i GPS modul. V nastavení si však můžete všimnout podpory pro 3G modem. Osobně jsem bohužel neměl štěstí a můj klasický O2 USB modem vždy během připojování přestal odpovídat. Ach ta karma…
Poslední, o čem se před testy výkonu zmíníme, je zadní reproduktor. Ten je zcela adekvátní ceně zařízení. Zvuk zcela postrádá basy a pokud posunete hlasitost nad 75 %, odmění se vám reproduktory hodně ječivým projevem, který nejen, že zatahá za uši, ale navíc ještě přinutí miniaturní repráčky celkem solidně rezonovat. Celkově je projev plochý s jasným důrazem na výšky. Na druhou stranu, pokud si pustíte film, bude vám hlasitost kolem 60 % zcela jistě stačit a mluvenému slovu bez problémů porozumíte. A jistě nepatříte mezi masochisty, kteří si kupují tablet kvůli hlasitému přehrávání hudby :)
Test výkonu (benchmarky)
Ani Sencor neunikl naší klasické sestavě benchmarků. Testy byly prováděny tak, že po kompletním restartu telefonu jsme několik minut počkali, aby v klidu doběhl proces bootování a nerušily nás zbytečné aplikace běžící na pozadí. Bohužel hned první obvyklý benchmark – Linpack – musíme přeskočit, protože program vytrvale padal a nedařilo se nám získat z tabletu konzistentní výsledky. Stejně tak Neocore odmítal naběhnout kvůli vlastní technologické zastaralosti a oželet jsme museli i SmartBench 2012. Jak vidno, s kompatibilitou aplikací to není valné. Raději se přesouváme rovnou na NenaMark.
Nenamark 1
- Samsung Galaxy Beam – 59,2 fps
- Samsung Galaxy Note II – 58,3 fps
- Samsung Galaxy W – 52,0 fps
- Huawei Honor – 51,7 fps
- Huawei Vision – 42,3 fps
- Sencor Element 10.1 – 35,8 fps
Nenamark 2
- Samsung Galaxy S II – 38,9 fps
- Samsung Galaxy Beam – 35,9 fps
- Sencor Element 10.1 – 32,8 fps
- Samsung Galaxy W – 30,7 fps
- Huawei Honor – 30,1 fps
- HTC EVO 3D – 25,3 fps
Quadrant Stadard Edition
- Nexus 4 – 4796
- HTC One X – 4692
- Sencor Element 10.1 – 3950
- Samsung Galaxy S II – 3326
- Samsung Galaxy Beam – 2832
- Huawei Honor – 2021
- Huawei Vision – 1874
- Samsung Galaxy W – 1473
- Emgeton Meizu M9 – 1368
Antutu Benchmark
- Sony Xperia Z – 11 801
- Asus Eee Pad Transformer Prime – 10 624
- Sencor Element 10.1 – 8644
- Samsung Galaxy S III – 8288
- Samsung Galaxy S II – 5598
- Samsung Galaxy Beam – 5325
- Samsung Galaxy W – 3898
- Huawei Honor – 3865
Herní výkon
Na některých webech se můžete dočíst, že Sencor Element nepodporuje obchod Google Play. To evidentně platilo dříve, námi testovaný kousek spolupracoval s obchodem Play na výbornou. Tedy, s obchodem sice ano, ale značná řada her se ve výpisu vůbec neobjevila, snad z důvodů nekompatibility s hardwarem. Chtěli jsme vyzkoušet naši oblíbenou sestavou počínající hrou GTA 3, ale nakonec jsme byli nuceni náš seznam favoritů přeskládat právě kvůli absenci některých her v obchodě. Na měření snímků za vteřinu nepoužíváme žádný software a popisujeme tedy jen subjektivní dojmy z plynulosti.
Death Rally
Remake oblíbených závodů z devadesátých let od společnosti Remedy (Max Payne, Alan Wake) běžel na Sencoru plynule, ale objevovaly se pravidelné problémy se zvukem. Ten se často zasekával, přeskakoval nebo po chvíli začal vydávat jeden konstantní tón. Občas pomohl restart hry. I zde se objevil častý bug, kdy při zapauzování hry a následném odpauzování přestalo reagovat dotykové ovládání.
Mass Effect Inflitrator
Spin-off známého sci-fi eposu neměl s plynulostí potíže a i zvuk byl v tomto případě v pořádku. Mass Effect Infiltrator nabízí na poměry mobilních her velmi pěknou grafiku, akcí nabitou hratelnost a funkční systém krytí. Tu a tam možná grafická karta lehce zaváhala, ale při běžném hraní žádné zpomalení neuvidíte. V této hře jsme se všimli i zahřívání v pravé části tabletu.
Sonic 4 Episode 1 a 2
Malý modrý ježek od společnosti SEGA je tu s námi už více jak dvacet let, ale stejně jako ostatní herní postavičky má to štěstí, že pokud vývojáři nechtějí, tak mu nepřibude ani jediná vráska či šedivá bodlina. Sonic prostě nestárne. Jestli jsou ovšem natolik nadčasové i super-rychlé skákačky s tímto modrým sympaťákem, to už je jiná otázka. My jsme otestovali jedno ze Sonicových nejnovějších dobrodružství a krom pár náhodných zaškubnutí byla hra v pohodě hratelná a ovladatelná i ve vysokých rychlostech.
Vector
Parkourovou skákaču Vector uvádíme v našem seznamu kvůli poněkud netradičnímu chování aplikace. V této hře coby anonymní člověk, který se vzbouřil diktátorskému režimu, utíkáte před ozbrojenými poskoky zlého führera a to za pomocí prvků známých z disciplín jako je parkour či freerunning. Pokud jste někdy viděli video s mladými kluky, kteří skáčou ze střechy na střechu, víte, o čem je řeč. Na tomto titulu je zajímavé to, že na Sencoru běžel permanentně zpomaleně. Hra se netrhala, ale zkrátka se táhla jako med.
Real Racing 3
Graficky opulentní závody útočící na vizuální kvality konzolových závodních her se staly velkým hitem a na Google Play se počet stažení pohybuje mezi pěti až deseti miliony. Byl jsem dost zvědavý, jak se dostupný hardware popere s náloží polygonů, textur a shaderů a… nepopral se zrovna s grácií. Nevím, zda by nějak pomohlo, pokud bych se zkusil povrtat ve zdrojových souborech hry a zkusil ručně přepsat některé hodnoty, které by hra měla detekovat a nastavit automaticky. Každopádně hraní nebylo plynulé, hra se sekala a pravděpodobně i vlivem toho nefungovalo ovládání pomocí gyroskopu korektně.
Temple Run 2
S pokračováním superúspěšného Temple Run neměl Sencor problémy. Hra běžela bez škubání i ve vysokých rychlostech. Drobnou výtku bych měl k ovládání pomocí gyroskopu – ten by mohl být o něco citlivější. Ale žádná tragédie.
Hungry Shark
Nepříliš originální, zato však brutálně (doslova) zábavná a návyková hra, ve které se zhostíte role krvelačného žraloka, byla naprosto v pohodě hratelná a Sencor s ní neměl sebemenší problém.
Baterie a výdrž tabletu
Výdrž baterie byla v případě Sencoru poněkud nevyzpytatelná. Nemohu s naprostou určitostí tvrdit, zda to bylo námi testovaným kouskem nebo ne, ale vybíjení akumulátoru mi během testování připadalo jako velmi zákeřné. Někdy jsem Sencor trápil hrami a „šťáva“ šla zcela očekávatelně dolů, jindy měl tendenci se vybíjet i s vypnutým displejem, kdy neměl nic na práci. Tenhle drobný neduh mi během zapůjčené doby nemile ztrpčoval snahu pořídit průkazná data a proto raději berte následující řádky s mírnou rezervou.
Při hraní náročných 3D her typu Mass Effect Infiltrator byl jas nastavený na hodnotu cca 70 %, Wi-fi zůstala zapnutá. Rychlost vybíjení baterie se rovnala úbytku zhruba jedno procento za 45 sekund. Můžeme tedy odhadnout, že si tuto hru užijete zhruba hodinku a čtvrt, než budete muset najít zdroj energie.
Samotný Li-Pol akumulátor v těle tabletu má podle dostupných informací 6600 mAh, což je téměř dvakrát větší kapacita než nalezneme například v Transformeru Prime (3380 mAh) a neslavná výdrž by nahrávala teorii, že má systém větší odběr, než by ve skutečnosti mít měl – je tedy možné, že jsem narazil na horší kousek nebo se v softwaru objevil nějaký bug. Zkoušel jsem několikanásobný reset do továrního nastavení, ale nevšiml jsem si, že by měl pozitivní vliv na rychlost úbytku energie. Pokud však nehodláte od rána do večera hrát 3D hry, pak by neměl mít tablet problém při klasické zátěži „web, Facebook, YouTube, maily, zábava“ vydržet celý den. Na drobný problém narazíte při nabíjení, kdy se z nuly na sto procent dostanete zhruba za sedm hodin. Nabíjení přes noc je tedy silně doporučeno.
V rámci co možná nejobjektivnějšího posouzení jsem ještě vyzkoušel vygooglovat zkušenosti jiných majitelů a skutečně začínám nabývat pocitu, že se „něco“ staralo o vyšší odběr energie, než by bylo záhodno. Uživatelé si totiž výdrž docela pochvalují.
Uživatelské prostředí, konektivita
Sencor udělá mnohým uživatelům jistě radost tím, že se nesnažil Android obohatit o nějaký převratný a graficky vymazlený homescreen, tudíž v něm nalezneme skutečně ten nejzákladnější systém, který si dokážeme představit. Prázdná plocha bez gadgetů, Holo UI, žádné extra funkce. Je tedy kompletně otevřen grafickým úpravám v podobě rozličných témat, které si můžete stáhnout z Google Play (za předpokladu, že bude daný program kompatibilní). Upřímně řečeno, u tabletu v této cenové hladině bychom byli opravdu překvapeni, kdyby jej výrobce obdařil vlastní grafickou nadstavbou.
Jak jsme zmínili v úvodu, konektivita není silnou stránkou tohoto zařízení. Pokud se máme podívat Wi-fi na zoubek, zjistíme, že její výkon rozhodně není dostatečný a pokud máte doma silné zdi, se zlou se potážete. Tam, kde měl telefon HTC Desire Z ještě dvě „tečky“ signálu, tam už Sencor tápal ve tmě. Během týdenního testování se bezdrátová síť dvakrát až třikrát odpojila sama od sebe, ale to nepovažujeme za zásadní problém. Bluetooth ani GPS v tomto tabletu nehledejme, tudíž nám z možností připojení zbývá už jen USB a HDMI.
Přes USB se nám úspěšně podařilo připojit myš (Logitech G500) i klávesnici (jakási no-name neznačková věc s USB konektorem nalezená v hlubinách krabic s bizarním hardwarem), po nainstalování vhodného správce souborů se nám hlásil i USB flashdisk. Naopak štěstí jsme neměli s 3G modemem od O2 a dle reakcí majitelů tohoto tabletu jsme nebyli ve svém trápení zdaleka sami – a to i přesto, že Sencor v nastavení má volbu pro zapnutí 3G a ve spodní liště se nachází ikonka pro datové připojení, kterou nelze odstranit. Kvůli hraní jsme vyzkoušeli zapojit přes USB port i gamepad z PlayStationu 3, ale když jsme čekali, že začne okamžitě fungovat jako u již párkrát zmíněného Transformeru Prime, byli jsme vedle. Navíc jsme zjistili, že aplikace USB/BT Joystick Center 6 není s tímto zařízením kompatibilní.
HDMI během testování fungovalo bez problémů. Nezapomeňte, že je nutno si k tabletu ještě separátně dokoupit správný kabel, v balení jej totiž nenajdete. Po nastavení videopřehrávače pak nebyl problém pouštět MP4 film v rozlišení 720p i s titulky do televize.
Poslední, co můžeme v rámci konektivity zmínit, je podpora SD karet. Během testování se nám jednou stalo, že šestnáctigigová karta značky SanDisk přestala odpovídat (nezobrazovala se v systému) a bylo potřeba ji vyjmout a opět vložit. Krom tohoto drobného kiksu se nevyskytl jiný problém. Kartu dost možná budete dříve či později potřebovat, protože vám interních 16 GB paměti nemusí stačit.
Zkušenosti z užívání
Po prvním spuštění přístroje vás nesmí zaskočit fakt, že vás nastavením neprovede žádný průvodce. Zkrátka chvilku tma, loading a prsk! Jste na domovské stránce systému Android. Pro začátečníky není tento postup asi zcela vhodný a titěrný manuál také zrovna neoplývá informacemi. První kroky tedy nejspíše budou směřovat za Wifi připojením do menu Nastavení, které je klasicky přístupné přes ikonku se šesti tečkami v pravém horním rohu, po jejíž aktivaci na vás vyskočí klasická nabídka nainstalovaných programů. Nastavení je zcela v klasickém duchu základního Androida.
V základní výbavě nenajdete žádné exkluzivní programy, proto by vaše první kroky měly směřovat do obchodu Google Play.
Během týdenního testování jsem Sencor používal stejným způsobem jako můj vlastní Transformer Prime. Tudíž kontrola e-mailů, komunikace pomocí Google Talk a Skype, občasné brouzdání po internetu, pouštění YouTube videa, hraní her pro ukrácení dlouhé chvíle a před spaním čtení eBooku nebo přehrávání seriálu. Celkově mohu zhodnotit dojmy z běžného neintenzivního užívání jako velmi dobré. Ano, občas se projeví drobná nestabilita systému, který má tendenci při rychlém přepínání programů zaváhat, ale musíme tento přístroj posuzovat v rámci dané cenové kategorie – a v ní se rozhodně nemá za co stydět. Pokud budete Element výrazněji využívat, každodennímu nabíjení se pravděpodobně nevyhnete. Toto je však velmi individuální záležitost a skutečně víc než u čeho jiného záleží na tom, jakým způsobem tablet používáte.
Pro běžného uživatele, který hledá levného pomocníka, z jehož displeje nebudou bolet oči ani prsty, je Sencor v oblasti nenáročného užívání velmi slušnou volbou.
Fotoaparát a natáčení videa
Téhle sekci bych se nejraději vyhnul, ale nedá se svítit. Sencor je „vyzbrojen“ dvoumegapixelovým fotoaparátem bez autofokusu, což se drtivě odráží na kvalitě pořízených fotografií. V závislosti na světle mají fotky sytě barevný nádech, postrádají detaily a výsledné obrázky jsou neostré a dají připomenout fotografie z několik let starých levných Nokií. Navíc se nám u některých obrázků objevil v dolní části zvláštní pruh. Plně chápeme, že si tento tablet pravděpodobně nekoupíte jako náhradu fotoaparátu, přesto ale je vhodné na tuto slabou stránku upozornit. Však se podívejte sami na pár fotografií níže a udělejte si obrázek sami. Perlička: Obslužná aplikace zvládá i tvorbu panoramat.
Video je standardně zaznamenáváno ve formátu 3gp při rozlišení 640×480 pixelů při snímkové frekvenci 8 (!) snímků za vteřinu. Zkrátka nepočítejte s tím, že byste Element použili pro dokumentování pamětihodných momentů.
Sencor Element 10.1 video test
Resumé
Každý uživatel má trochu jiné nároky, tudíž nelze jednoznačně tablet (ne)doporučit. Záleží na vás a vašich preferencích, k čemu hodláte desetipalcové dotykové zařízení využívat. Sencor Element nabízí za slušnou cenu poměrně dost muziky, přičemž samozřejmě nemůžete čekat přímé srovnání s modely za trojnásobnou cenu. Je vidět, že když se v jedné části štědře rozdává, čímž máme na mysli především displej a hliníkové tělo, je nutno jinde ušetřit – reproduktory, fotoaparát, konektivita.
Zde už pak záleží jen na zákazníkovi, jak signifikantní pro něj tyto parametry jsou. Faktem zůstává, že v cenové kategorii pod pět tisíc korun jsou si téměř všechna zařízení rovna. Některé bude mít vyšší výkon na úkor zpracování, jiné zase nabídne bohatou konektivitu vykoupenou špatným displejem. Pokud bychom měli říci, proč si Sencor Element 10.1 koupit, bylo by to především proto, že oproti levným čínským tabletům na něj dostanete dvouletou záruku a uživatele potěší i nadstandardním zpracováním. Pro prohlížení webu, skype hovory, čtení novinek a hraní jednodušších her je to velmi dobrá volba. Náročnější uživatelé mohou zapřemýšlet nad tím, zda ještě neušetřit nějakou tu tisícovku a nezvážit nákup Google Nexus 7.
Komentáře (32)
Přidat komentář