Menu

Recenze: Motorola Defy, Android v odolných kanadách

Portfolio Android telefonů, se kterými se reálně potkáváme na trhu, se v poslední době příjemně rozšiřuje o telefony s vysouvací klávesnicí, větším displejem, qwerty klávesnicí (Blackberry styl) a nově také o odolné telefony. Právě jedním z takových je Motorola Defy, kterou nám do testu zapůjčila společnost Sunnysoft.

Konstrukce

Motorola Defy je prezentována jako odolný telefon. Jestli se nemýlím, jde o první odolný Android vůbec (alespoň z produkce u nás známých značek telefonů). Motorola Defy by měla odolat zvýšené prašnosti, vlhkosti a pádům, či jiným aktivitám produkujícím oděrky a škrábance. A konstrukce tomu opravdu nasvědčuje. Už dlouho jsem na telefonu neviděl tolik plastu a pogumovaných částí. Nejvíce si všimnete gumových krytek, které chrání veškeré konektory před vniknutím vody a jiných nečistot. Pevnost a robustnost konstrukce podtrhuje sedmero šroubů na bocích telefonu. Telefonu dávají punc odolnosti za každé situace, takový Landrover Defender mezi telefony. I přesto, že je telefon odolný a svým zpsůsobem robustní, rozměry jsou více než přijatelné. Na délku měří 107 mm, na šířku 59mm a co do tloušťky 13 mm. Telefon je také velmi lehký, 118 gramů znamená jen o dva gramy více než například Samsung Galaxy S II.

Motorola Defy ve srovnání se Samsungem Nexus S (poslední foto).

Po obvodu telefonu najdeme také několik tlačítek. Ty se vzhledem k celkové potřebě odolnosti telefonu také přizpůsobily. Tlačítka jsou zkosena směrem k zadnímu krytu, díky tomu skoro netrčí nad povrch krytu, vodě tak nekladou odpor a tím jí nedovolí zbytečně stékat dovnitř konstrukce. Na vrchní straně telefonu najdeme zapínací tlačítko. Jeho stisknutí je ale kvůli zmíněnému zkosení směrem k zadnímu krytu lehce nejisté. Na pravé straně pak najdeme další tlačítko, a sice ovládání hlasitosti. Na zadní straně telefonu je dále umístěn 5 MPx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou.

Konstrukce telefonu napovídá, že se hodí do náročnějšího prostředí.

Telefon se ovládá pomocí čtveřice senzorických kláves pod displejem. Už se stává zvykem, že každý výrobce si tlačítka uspořádá dle svého, někdy kromě čtyř tlačítek nabídne dokonce jen tři. Praktický rozdíl je minimální, komplikace je to pouze pro uživatele, kterému chvíli zabere zvyknout si na jiné rozmístění. Motorola bohužel není výjimkou, používá dokonce jiné rozložení tlačítek, než u předchozího modelu Motorola Milestone. Čtveřici tlačítek tak začíná tlačítko Menu, následuje tlačítko Domů, Zpět a Hledat.

Rozložení senzorických ovládacích tlačítek je u Motoroly Defy jiné, než u modelu Milestone.

Systémový microUSB konektor najdete u Motoroly Defy na levém boku. Tento nešvar se u několika telefonů s Androidem již objevil. Takto umístěný konektor postrádá smysl především z pohledu nekompatibility s většinou kolébek a příslušenstvím, včetně univerzálních držáků do auta. Na vrchní straně telefonu ještě najdeme 3,5mm audio konektor. U obou konektorů si ještě jednou všimněte opravdu pořádných gumových krytek.

Všechny konektory telefonu důkladně chrání gumové krytky.

Odolnost

Vlastní kapitolu si u Motoroly Defy zaslouží odolnost. Motorola propaguje telefon jako velmi odolný, Defy by měla dokonce splňovat stupeň krytí IP67. Stupeň krytí (IPX) udává odolnost zařízení proti vniknutí cizího tělesa (prachu) a vniknutí kapalin dovnitř. Pokud se podíváme do specifikace IPX, kód 67 definuje odolnost telefonu proti prachu úplně a odolnost proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr. Čtenáři, který nám v minulosti psal ohledně uplatnění záruky u telefonu, který mu spadl do WC, bych tak Motorolu Defy určitě doporučil. Odolnost telefonu do 1 metru vody ale neznamená, že jej ve vodě lze také používat. Kapacitní vrstva displeje totiž nebude schopna odlišit váš prst od okolní vody a s telefonem se tak nedomluvíte.

Pokud se nás ptáte na praktické rady a doporučení ohledně odolnosti telefonu, musíme vás zklamat. Vypadá to totiž, že Motorola ze začátku opravdu telefon jako odolný propagovala, ale časem veškeré informace o odolnosti stupně IP67 odvolala a stáhla. Uživatelé v USA potvrzují, že zmínka o odolnosti opustila veškerou americkou dokumentaci i webové stránky Motoroly. Uživatelé z jiných částí světa (např. Brazílie, Francie) ale ve svých manuálech zmínku o odolnosti mají. Motorola tak zřejmě velmi promptně aktualizovala materiál pro americký trh, ale se zbytkem světa postupovala s větším klidem. Proto co do odolnosti, raději vám nedoporučujeme s telefonem měřit hloubku bazénu nebo plavat rekreační tempa na Mácháči.

Co ale Motorole nelze upřít je, že odolnosti proti vodě bylo evidentně přizpůsobeno hodně. Veškeré okraje vně i uvnitř telefonu jsou olemovány gumou tak, aby jednotlivé plastové části mezi sebou dokonale těsnily. Zadný kryt je matně plastový, jištěný velkým mechanickým zámkem. Po jeho sundání je vidět utěsnění baterie, podél jejíhož obvodu se táhne zmíněné gumové lemování. To doléhá na vysunuté plastové vyvýšeniny zadního krytu bránící průniku čehokoli směrem k baterii a vnitřku telefonu. Veškeré sloty a přístup k elektronice a vnitřnostem telefonu jsou skryty pod baterií. Nás zajímá především slot pro SIM kartu a microSD kartu.

Kryt dokonale utěsňuje prostor pro baterii a sloty pro SIM a microSD karty.

Ani u displeje Motorola Defy nepodcenila situaci a šla do nejpevnějšího z nejpevnějších – Gorilla Glass. Víc asi netřeba dodávat, krycí sklíčko jsme na švestkách nenachytali – marně jsme po běžném nošení a užívání telefonu po dobu tří týdnů hledali škrábance, rýhy. Odolnost tohoto typu skla je opravdu na výborné úrovni. Určitě ale neplatí, že by byl displej nepoškrábatelný, je to pouze obtížnější.

Technické parametry

Displej u Motoroly Defy měří 3,7 palce, přesné rozměry jsou 46 x 82 mm. Rozlišení displeje činí 480 x 854 bodů, stejné rozlišení používá u vyšších verzí Xperií také Sony Ericsson. Displej je velice jemný. Co se týče technologie, jde o běžné TFT LCD s 16 miliony barev. Základem telefonu je procesor OMAP od Texas Instruments s taktem 800 MHz. Vnitřní paměť u telefonů není nikdy dost, u Defy činí paměť 2 GB, za což patří pochvala. RAM má hodnotu 512 MB.

 • Procesor: 800 MHz Texas Instruments OMAP 3610
 • Grafická akcelerace: PowerVR SGX530
 • OS: Android 2.1 (Eclair) s grafickou nadstavbou Motoblur 1.5
 • Interní paměť: 2 GB
 • Paměť RAM: 512 MB
 • Velikost telefonu: 107 × 59 × 13 mm
 • Váha telefonu s baterií: 118 gramů
 • Displej: úhlopříčka 3,7″, S-LCD, kapacitní, rozlišení 480 x 854 px, 16 milionů barev
 • GPS: ano
 • WiFi: 802.11 b/g/n
 • Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, microUSB
 • Fotoaparát: 5 Mpx (2 592 × 1 944 pixelů), autofocus, přisvětlovací dioda
 • Baterie: Li-Ion, 1 540 mAh

Telefon běží na Androidu 2.2 Froyo, interní paměť má úctyhodné 2 gigabajty

Systém

Motorola Defy přišla na náš trh s Androidem ve verzi 2.1, což je již přece jen lehce zastaralá verze. Naštěstí s lehkým zpožděním dorazila také aktualizace na vyšší verzi, a sice Android 2.2 Froyo.

Byť se u nás Motorola Defy prodává z oficiálního zdroje a platí na telefon samozřejmě 24 měsíců záruka u servisu v ČR, jedná se o distribuci skrze polskou pobočku. Česká republika oficiální zastoupení Motoroly nemá. Zřejmě i z tohoto důvodu byste v telefonu marně hledali českou lokalizaci, což může být jedním z faktorů, které ovlivní prodeje tohoto telefonu u nás. Nezbude vám tedy než přepnout do univerzální angličtiny, případně jiného jazyka, kterým vládnete. (Skrytou možností je také sáhnout po alternativní ROM, např. CyanogenMod, která češtinu má). Ve standardní nabídce oficiální ROM jsou tyto lokalizace: anglická, německá, polská, španělská, řecká, francouzská, nizozemská, portugalská, turecká.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že Defy používá klasicé Android UI, ve skutečnosti Defy nad Android implementovala vlastní grafickou nadstavbu. Ale pozor, telefon neobsahuje MotoBlur, tedy integraci se sociálními sítěmi a jinými komunikačními službami. Podle oficiálních stránek Motoroly je prostředí MotoBlur pro Defy dostupné jen ve Francii, Německu, Británii, Španělsku a Itálii. Ostatní země si musí vystačit s “osekanější” verzí prostředí. Použitá grafická nadstavba nabízí sedm virtuálních ploch se zajímavou orientační lištou ve formě teček pro jejich rychlé procházení. Motorola si vyhrála také s widgety, kromě standardních Android wedgetů tak můžete v nastavení vybrat Motorola widgety. Mezi widgety od Motoroly najdeme praktické přepínače stavu pro bluetooth, GPS, Wi-Fi, widget s předpovědí počasí a nebo hodně povedený “Stick it” poznámkový blok.

Co velmi potěší je, že u widgetů můžete měnit velikosti. Dobře a názorně je oproti základnímu Androidu zpracované také rozmisťování widgetů na ploše a jejich přesun mezi plochami. Detaily, některé z nich nabízí alternativní launchery, ale o to více v základu potěší. Detailně si práci s widgety můžete prohlédnout na přiloženém videu.

Launcher umožňuje široké nastavení widgetů, včetně změny jejich velikosti.

Překvapivá je pro mě rychlost telefonu. Přecházení mezi plochami je plynulé a rychlé. Jediný případ, kdy se setkáte s trhanými přechody je, pokud na plochách máte widgety, které jsou svým obsahen závislé na internetu. Zde chvíli trvá, než se obsah načte a může tak způsobit lehké trhnutí při přechodu na jinou plochu. Rychlost vás překvapí také hluboko uvnitř nabídek v menu telefonu. Důvodem, proč se nad rychlostí telefonu pozastavuji, je procesor. Motorolu nepohání žádný gigahertz, procesor Motoroly Defy běží na frekvenci 800 MHz, typově jde o OMAP 3610 od Texas Instruments. Pro mne příjemným překvapením.

Motorola si v systému dovolila poměrně zajímavý tweek. Pokud jste někde hluboko v menu, a stisknete tlačítko Domů, zavede vás samozřejmě na hlavní plochu. Pokud ale na hlavní ploše jste, dostanete se po stisknutí do menu aplikací. Do menu aplikací se dostanete také stisknutím prostřední ikony na displeji (ikona s kolečkem). Ale pozor. U stejného tlačítka, tedy Domů, můžete také nastavit akci, která se vykoná v případě, že tlačítko stisknete dvakrát po sobě. Vybírat můžete mezi spuštěním Gmailu, prohlížeče, map, atd. Řešení je to originální a příjemné, ale zároveň nedotažené na sto procent. Pokud tlačítko stisknete dvakrát, spustí se vám sice nastavená aplikace, ale zároveň také problikne menu aplikací (které se normálně zobrazuje po jednom stisknutí). Menu aplikací problikne také v případě, že se budete chtít vrátit zpět. Nejprve tedy problikne menu aplikací a teprve následně se dostanete na hlavní plochu.

Menu aplikací a možnost nastavit otevření aplikace po dvojím stisknutí tlačítka Domů.

Volání a kontakty

Ke kontaktům se nejrychleji dostanete skrze pravou modrou spodní ikonu na hlavní obrazovce. V kontaktech je vidět, že i zde si Motorola pohrála s rozvržením obrazovek a ovládacích prvků. Co mi přišlo velmi šikovné, je menší tlačítko plus u levého horního rohu obrazovky. To vám jednoduše dovolí uložit nový kontakt. Standardní pohled na kontakty je ve formě seznamu řazeného podle abecedy. Všimněte si nad zmíněným znakem plus dvou malých teček, jedna plná červená, druhá prázdná bílá. Pokud pohnete prstem směrem vpravo, obrazovka se plynule přepne na zobrazení historie volání. Stejné gesto, jen v opačném směru, funguje pro návrat mezi všechny kontakty. A funguje také po rozklikutí detailu konkrétního kontaktu. V takovém případě se vám ukáže historie volání přímo s daným kontaktem.

Zobrazení kontaktů.

Kontakty můžete ukládat lokálně nebo synchronizovat s Google účtem. Mezi kontakty můžete importovat také přátele z Facebooku nebo kontakty ze Skypu. Práci s kontakty usnadňují také widgety, které si můžete umístit na plochu. Umožnují vám rychlý přístup k nejoblíbenějším kontaktům nebo kontakt můžete jedním tapnutím na widget vytočit přímo z hlavní plochy.

Vytáčení a práce s kontakty.

Zprávy

Zprávy podporují všechny běžné typy zpráv (e-mail, SMS, MMS). Psaní na integrované QWERTY klávesnici půjde dobře i uživatelům s většími prsty. Ti ale raději přetočí do landscape módu, jelikož tlačítka klávesnice v portrait módu jsou podezřele úzká a větší prsty mají tendenci se netrefit.

Defy má předinstalovanou také klávesnici Swype. Jenže, jelikož máme telefon v angličtině, ani Swype neobsahuje češtinu. Pro takové to české swypování je tedy nepoužitelná. S klávesnicí samozřejmě napíšete české znaky dlohým přidržením konkrétního písmene a následným výběrem ze zobrazených znaků. Pokud byste ale chtěli klávesnici s aspoň částečnou prediktivní funkcí českých slov, můžete sáhnout jednu z mnoha alternativních klávesnicí z Marketu.

Tlačítka v landscape módu jsou dostatečně široká, v portrait módu naopak podezřele úzká.

 

Kamera, foto

Na zadní straně telefonu leží 5MPx objektiv fotoaparátu spolu s přisvětlující diodou. Fotoaparát umí autofocus. Jelikož telefon nemá hardwarové tlačítko pro fotoaparát, veškeré ovládání probíhá skrze displej. Pro zaostření je potřeba krátce podržet prst na spoušti a s telefonem cca jednu sekundu nehýbat, jinak bude výsledná fotografie rozmazaná.

Kvalita snímků není na 5MPx objektiv až tak slavná. Zejména za horších světelných podmínek jsou citelně neostré. Za ideálních světelných podmínek je to o poznání lepší, na fotce si užijete i menších detailů. Maximální rozlišení fotografií je 2592 x 1936 bodů.


Originální soubory najdete zde.

Videosekvence umí Defy zaznamenat maximálně ve VGA rozlišení (640×480 bodů), což je na dnešní dobu již poměrně málo. Kvalitu videa asi netřeba dlouze popisovat, výsledné video má rozkostičkovaný nádech, na dovolenou nebo na důležitou životní událost bych k telefonu určitě přibalil samostatnou kameru. Videa se ukládají do formátu 3gp.

Originální soubory najdete zde.

Galerie je oproti vyšším verzím Androidu jednudušší a statická. Nenajdete tady animované přechody ani nabídky. Funguje však gesto pinch-to-zoom pro přiblížení fotografie. Přibližovat můžete také dvojím poklepáním prstu. I když má telefon téměř 2GB vnitřní paměti, fotografie se ukládají na paměťovou microSD kartu. Jinými slovy, bez microSD karty nebudete schopni pořizovat fotografie ani video. V balení však kartu najdete.

Prohlížeč a data

Jelikož Motorola Defy běží na Androidu 2.2, mnozí z vás možná tuší, že by si prohlížeč měl rozumět s Flashem. Popravdě řečeno, telefon si částečně rozuměl s Flashem i s Androidem 2.1 díky odlehčené verzi Adobe Flash Lite 3. Od verze 2.2 Froyo ale přichází již s plnohodnotnou podporou.

Flashová videa u mobilních verzí zpravodajských portálů či jiných internetových stránek telefon přehrajete plynule. Pokud však přepnete stránky do normálního zobrazení (jako na PC), můžete se setkat s občasným trháním videí. Tady je však potřeba mít na mysli, že videa v normálním zobrazení nejsou optimalizována pro mobilní zařízení, a proto chtít jejich plynulé přehrávání je požadavek řekněme nadstandardní. Přesto pokud si budete chtít pustit plnohodnotné video na zpravodajském webu nebo v archivu jedné z českých televizí, s malými nedokonalostmi (sekání, prodlevy) to také půjde.

Pro sledování Youtube videí lze navíc použít stejnojmennou aplikaci přímo v telefonu. Na 3,7″ palcový displej se vejde mnoho informací. Stránku přiblížíte gestem pinch-to-zoom nebo dvojitým poklepáním na displej.

Motorola díky Androidu 2.2 plně podporuje Flash.

V menu nastavení se skrývá nepatrná položka Data manager. Tato aplikace měří a zobrazuje přenesená data, které vám je pak schopna pěkně prezentovat na grafech podle dnů a hlavně(!), dle aplikace či služby, která data přenesla. Toto je naprosto úžasná funkce, kterou Motorola opravdu nenápadně vsunula mezi další položky v menu nastavení. Podobnou funkci bych si dokázal představit jako základ v každém telefonu s Androidem.

V rámci aplikace Data manager je také podmenu Data saver, neboli šetřič dat. Funkce, ze které se opět vyklubal skvělý pomocník. Aplikace vám totiž šetří přenesená data ve chvíli, kdy nejste na Wi-Fi, ale jste připojení přes mobilní data. Možná se ptáte, jak takové šetření dat vypadá v praxi. Aplikace by měla odkládat stahování objemnějších dat, nestahovat obrázky v sociálních sítích a feedech zpráv (zprávových widgetech). Android 2.2 umí udělat také Wi-Fi hotspot. Motorola ale přinesla vlastní řešení, aplikaci 3G Mobile Hotspot – aplikace skrze Wi-Fi nasdílí vaše mobilní datové připojení.

Motorola nabízí utilitu pro šetření množství přenášených dat. Vlastní utilitu Motorola nabízí také pro sdílení mobilního internetu skrze Wi-Fi.

Mapy a navigace

V telefonu samozřejmě nechybí Google Mapy, jejichž součástí je již i v ČR také online navigace. Pomocí aplikace MyTracks jsme měřili přesnost GPS modulu. Výsledky si můžete prohlédnout na obrázku níže. Zaměření satelity po celé délce trasy bylo přesné bez větších výkyvů.

Google Mapy s navigací, GPS senzor je poměrně přesný.

Hudba a video

Pokud budete chtít používat Defy jako primární hudební přehrávač, určitě vás potěší, že díky 3,5 mm audio konektoru k telefonu připojíte téměř jakákoliv sluchátka. Hudební přehrávač Motoroly Defy se nese v duchu jednoduchosti, ale účelovosti. I když telefon nedisponuje českým jazykem v menu telefonu, s ID3 tagy napsanými v češtině si hravě poradí. Navíc, přehrávač u přehrávané písně umožňuje zobrazovat také text písničky. Na požádání vám přehrávač najde k vybranému songu odpovídající video na Youtube.

Hudební přehrávač Motoroly Defy.

Při přehrávání videa jsme nejlépe uspěli se souborem o rozlišení 720 x 480 bodů. Přehrávání bylo plynulé, stejně tak zvuková stopa se neopožďovala. Telefon nám zvládl přehrát také video o rozlišení 1280 x 720 bodů, u něj již však bylo citelné zpomalení snímků a občasné zasekávání. U videa s rozlišením 1980 x 1080 bodů se Motorola Defy alespoň pokusila o přehrání, nicméně výsledný obraz byl rozkostičkovaný a sekaný. Jako nejlepší poměr (kvalita videa/pohodlí sledování) mohu tedy doporučit přehrávání videí s rozlišením 720 x 480 obrazových bodů (testováno s MP4 a H.264).

Phone Portal

Motorola Defy nabízí velké množství zajímavých aplikací a funkcí. Vedle již zmíněného managera dat a správce baterie stojí za zmínku ještě aplikace s názvem Phone Portal. Ta vám umožní skrze prohlížeč přistupovat k datům ve vašem telefonu. Telefon s počítačem propojíte skrze kabel nebo v případě vlastní sítě také přes Wi-Fi. U druhé varianty stačí zadat do prohlížeče adresu ve tvaru lokální IP adresy (192.168.1.xxx) a v prohlížeči se vám načte portál s názvem Moto Phone Portal. Přístup máte k SMS zprávám – z prohlížeče na počítači můžete i zprávy pohodlně psát a odesílat. Pracovat můžete také s kontakty, změškanými událostmi, ale třeba také fotografiemi a videi, které lze i přímo v portálu prohlížet (slideshow) nebo lehce upravovat.

Moto Phone Portal umožňuje jednoduchou správu obsahu telefonu skrze okno prohlížeče.

Benchmarky

Motorolu Defy jsme podrobily celkem třem Benchmark testům. Ty jsme navíc měli možnost porovnat na Androidu 2.1 Eclair a následně po updatu Motoroly Defy také na Androidu 2.2 Froyo.

V benchmarku Quadrant Standard se Motorole podařilo s velkým náskokem porazit dokonce Samsung Galaxy S. Výsledky Motoroly Defy jsou opravdu zajímavé s potvrzují to, co jsem zmiňoval již v úvodu recenze – Motorole se povedlo tento model opravdu dobře optimalizovat, porovnáte li 800MHz procesor v Defy s 1GHz procesorem v Galaxy S. Dalšími dvěma benchmarky jsou Smartbench 2011 a Linpack.

Pokud porovnáme výsledky benchmarků z pohledu Androidu 2.1 a Android 2.2, u Froya je vidět nárust bodů za CPU. Dle benchmarků by zrychlení mělo být cca o třetinu.

Testy s Android 2.1 Eclair

Testy s Androidem 2.2 Froyo


Baterie

Jelikož má Defy Android 2.2, v základu nenabízí podrobnou statistiku využití baterie jako je v Androidu 2.3. Inženýři z Motoroly si však i tak poradili. Vytvořili vlastní aplikaci pro správu baterie. Přidali také profily baterie, díky kterým si můžete nastavit, zda chcete co nejvíce šetřit baterii nebo naopak potřebujete výkon nehledě na spotřebu. Vybírat můžete ze tří profilů – výkon, chytrý mód a úsporný mód. Nejvíce pozornosti si zaslouží, a také nejvíce možností nastavení nabízí, chytrý mód. U něj můžete nastavit čas, odkdy – dokdy má být profil aktivní. Co velmi oceňuji a byl bych opět rád, kdyby něco podobného měl Android v základu, je vypínání datového připojení po určitém čase nečinnosti (nevytížení). Důvodem je jak jinak šetření baterie. Baterie je typu Li-Ion a má kapacitu 1540 mAh. Na jedno nabití telefon vydrží v průměru jeden a půl dne, při nižším využití dva dny. Pokud byste vypnuli vše včetně internetu, je možné se samozřejmě dostat ještě dále.

Správce baterie umožňuje nastavit různé profily.

Závěr

Musím říct, že jsem k telefonu zpočátku přistupoval kvůli Android 2.1 spíše negativně. Po delším čekání však přišel Android 2.2 Froyo a s ním i zlepšení některých funkcí a vlastností telefonu. Během recenze mě telefon začal překvapovat také vlastními řešeními a vychytávkami. Velmi mě překvapil také rychlostí a plynulostí systému. Proto musím říct: Ano, telefon je v angličtině. Ano, nebude mít vyšší verzi Androidu než 2.2 Froyo a nepořizuje multimédia v HD kvalitě, jako high-endové telefony. Pro běžné použití ale plně vystačí s tím, co má. Některé hodně užitečné funkce, jako Data manager nebo Battery manager, nenajdete dokonce ani v základu toho nejnovějšího Androidu. Po hardwarové stránce je telefon slušně rychlý a potěší také 2GB vnitřní paměti, což nemá ani Desire HD nebo HTC Sensation, vlajková loď HTC!

Odolnost a robustnost, to je asi ten nejlepší úhel, ze kterého je potřeba se na Motorolu Defy dívat. První masovější vlaštovka této kategorie Androidů. Díky zmíněným parametrům je Motorola Defy stvořena jako ideální společník pro outdoorové nadšence, bikery, kteří občas telefon upustí do bláta nebo do náročného pracovního prostředí, kde vlhkost a prašnost patří k dennímu  koloritu. Za cenu kolem 7 tisíc korun je Motorola Defy hodně zajímavá volba.

Graf ceny produktu MOTOROLA Defy poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Sunnysoft s.r.o.

Klady

 • Rychlost odezvy a systému
 • 2 GB vnitřní paměti
 • Vlastní doplňkové aplikace (manažer přenesených dat, správa baterie, profily baterie, Phone Portal, …)
 • Indikační LED dioda
 • Vyšší odolnost vůči mokru a prachu
 • Kompaktní rozměry a hmotnost

Zápory

 • Absence češtiny
 • Klávesnice Swype nepodporuje češtinu
 • HW tlačítka se kvůli svému náklonu špatněji stiskají
 • Horší kvalita multimédií

Videopohled

 

Komentáře

Tomáš T.

Tomáš T.

7.8.2011 11:56

O tomto telefonu uvažuju od doby, kdy jej začal prodávat Vodafone. Outdoorový android chci proto, abych ho mohl používat jako cyklometr a navigaci na kole. Bohužel však pořád nemůžu najít držák na kolo pro Motorolu Defy. Poradíte mi někdo? Díky

CQ

CQ

7.8.2011 12:02

Telefon mám asi 4 mesiace. Tu vyššiu odolnosť by som bral s rezervou. Asi by som sa neodvažil ponoriť telefón do pohára s vodou, ale je pravda, že na ľahkom daždi sa nebojím telefonovať.
Čo sa týka gorillaglass, je to poškriabateľné ako všetko ostatné, zámerne si dávam pozor aby som prístroj nenosil vo vrecku s kľúčami a iným telefónom.. 2 mesiace nosenia a ryha ako prasa.
Takže všetkým, čo o telefóne uvažujú, nieje to žiadny terminátor ako by sa z reklamy a recenzií a mohlo zdať, je len o “niečo” odolnejší ako obyčajný rozvyklaný plast.

Android ala Motorola je dosť veľký fail, cyanogen tomu dáva nový dych.
Originál baterka nič moc, čo je u androidu klasika.

U mňa hlavné plus – malá váha a veľkosť.

CQ

CQ

7.8.2011 12:04

ešte k tým plusom – super cena ;)

vs

vs

7.8.2011 12:21

Používám Defy od listopadu 2010. Bezproblémové zařízení. A skutečně odolné – s běžným trelefonem nesrovantelné. Nechápu problémy pana kolegy nahoře.

CQ

CQ

7.8.2011 12:24

Ja som viacemnej spokojný, takže problémy sú možno silný výraz, skôr skúsenosti. No za tú cenu sa ťazko bude hľadať niečo lepšie.

petrbok

petrbok

7.8.2011 12:55

Telefon Defy mám již více než 7 měsíců, takže mohu uvése své zkušenosti. Klady: vzhled takřka bez známek opotřebení (a to ho nijak nešetřením – je nošen bez pouzdra, většinou volně v kapse či ledvince), odolnost (již 2x pád z cca 1 metru na dlaždice), úplně jsem ho sice ještě nepotopil, ale vydatně zmoknul už několikrát, bezprobémový svižný běh všch aplikací, slušny display + mohu potvrdit všechny klady uvedené v článku. Zápory: slabší foťák a výdrž baterky by mohla být lepší (ale to je asi u všech androidů).

gp

gp

7.8.2011 13:54

Pěkná recenze s křížkem po funuse. Je třeba si uvědomit, že Defy je na trhu od listopadu 2010, v té době nebyla dvoujádra a Defy s podtaktovaným procesorem s 800MHz, lehce přemluvitelným, aby pracoval na továrním 1GHz, byla vlastně Android telefonem vyšší třídy, srovnatelný se špičkou “té doby”. Sám mám Defy od prosince 2010, dovezenou z ciziny. Pseudooficiální příchod na Český trh se odehrál až o půl roku později a nebyl téměř zaznamenán, to až teď, když ji za ruku vytáhl Vodafone. Ale to už je zas trochu pozdě, nelze to však srovnávat se současnou produkcí tou formou, jakoby Motorola s tímto modelem přišla také až nyní. Je to prostě “výprodeják” s jedním z nejlepších poměrů výkon/cena mezi androidy, ale tento skvělý poměr měl už jako novinka. Vždyť mě přišel měsíc po uvedení na 8500,-. Super koupě a u nás nedoceněný telefon, za což vděčíme jinam zaměřeným preferencím samotného výrobce.
A jak píše kolega přede mnou, i já po 7-8 měsících nemám na Defy ani škrábaneček a to nepoužívám žádné folie, invisible shieldy atp. I sklo je absolutně netklé.

gp

gp

7.8.2011 14:02

A ještě: Android původní, od Motoroly, není pro netechnoida žádná hrůza. Hlavně na původním 2.1 jsme nezaznamenal žádný problém. Kdo musí z Androidu tahat maximum, měl by nahrát Cyanogen Mod7, kdo chce telefon na volání, psaní SMS za každého počasí a pro běžné využití, tomu raději doporučím nepřecházet ani na oficiální 2.2, ale ponechat si android ve verzi 2.1, který se mi zdál mnohem odladěnější a funkčnější, než následné Froyo – to byl teprv skutečný fail.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

7.8.2011 19:43

Stále je to však asi nejlepší odolný telefon s Androidem na trhu…

Jaroslav Pulik

Jaroslav Pulik

7.8.2011 20:49

Ak by mal o tuto Motorolu Defy niekto zaujem za lepsie cenu tak tu je link:
http://mobil.bazos.sk/inzerat/9425287/Motorola-Defy-Uplne-nova-2-rocna-zaruka.php
PS: Je uplne nova, vyhral som ju. Nepotrebujem ju, mam iny mobil ;).

Michal Srna

Michal Srna

7.8.2011 23:37

Telefon mám též již několik měsíců a kromě drobných problému jsem s ním též maximálně spokojen. Jen snad doplním, že stavová LED je asi nejlepší, co jsem kdy viděl – umí 4 barvy.

K tomu držáku na kolo a do auto se dovolím odkázat se na můj krátký příspěvek zde ve fóru. Musím uznat, že Defy na kole namá chybu i za vydatného deště! Prostě takový šikovný telefon do nepohody.

Odkaz na dojmy ohledně těch držáků zde: http://androidforum.cz/foto-zkusenosti-dr-ak-na-kolo-a-sada-do-auta-t15486.html?sid=b85539b23af7cb89128aad98605118b4

Michal Srna

Michal Srna

7.8.2011 23:41

Jen ještě k té aplikaci Data Manager. Zdá se mi, že to měří kompletní objem dat 3G+WiFi, protože když se kouknu na Vodafone, tak mám třeba za měsíc přeneseno 130 MB, ale telefon ukazuje 650 MB (samozřejmě, že jsem Data Manage před zúčtovacím obdobím vyresetoval).

THeBaNDiT

THeBaNDiT

8.8.2011 8:28

@ J.P. – aha, ďalší, ktorý šiel do súťaže len za vidinou následného finančného zisku… a my, odolného-Androida-pre-príbuzného-chtiví, sme si mohli len nohy polámať… :D

marek

marek

8.8.2011 16:21

Tuto Defy mam od marca a neviem si ju vynachvalit..
Nemam na nej ani jeden skrabanec, nepouzivam foliu.. Samozrejme, ze ju nenosim vo vrecku s klucmi ako nejake “prasa”.. Taktiez bol par krat vo vode a neublizilo mu to. Samozrejme na natacanie koralov to nieje. Rychlost, stabilita je na super urovni. CPU ktore defy ma je tovarne schopne ist na 1,2GHz.. Na defy je podtaktovany na 800MHz.
Jedina chyba su aktualizacie Motoroly. Na defy sa nehrnu.. Som zvedavy ci dostane 2.3..
Inak tento telefon mozem velmi odporucat.

bckp

bckp

9.8.2011 12:49

Pro tento telefon existuje MIUI , a to včetně češtiny kterou dělá Mastnacek , více na twitteru @MIUICzech :-)

hasman

hasman

9.8.2011 18:11

mam o tenhle Telefon zajem, ale pockam si uz na DEFY+ ,ktery bude mit jiz Android 2.3
HW bude jen jiny Prozesor

lzap

lzap

25.8.2011 23:05

Defy+ bude mit NAPROSTO stejny procesor, lisi se jen baterii a kryte, vse je UPLNE stejne. Procesor jen pojede na 1 GHz. Nicmene toho lze snadno docilit i s klasickou Definou :-)

Noby

Noby

29.8.2011 11:41

Proč se v článku píše, že nebude mít nic lepšího než Android 2.2? Předpokládám, že až vyjde Defy+ s 2.3, tak nebude nic bránit tomu, aby stejný Android nedostal i starý Defy.

mr.tallarica

mr.tallarica

4.9.2011 11:39

…mam ho par mesiacov. kedze sa k telefonom nespravam zrovna pekne, tak som sa potesil, ze je dajaky odolnejsi android a kupil som ho. vyzera pekne a jednoducho, nic tam nevytrca… okrem gumenych stuplov, ale tie maju jasnu funkciu, takze pohoda. padol mi uz z cca 2 metrovej vysky na dlazbu a zije, parkrat dostal sprchu a tiez zije, takze spokojnost. android si slapal v pohode, ale daco mi ho v poslednej dobe spomalilo (napriklad google maps su skoro nepouzitelne) a zacalo trhat. ten data meter fakt rata aj wifi, lebo mi ukazuje par giga prenesenych dat za mesiac. jedine co ma stve je nemoznost synchronizovat kontakty s fb a teda fotky ku kontaktom musim nahadzovat rucne (aj ked su aplikacie, ktore to dokazu urobit, ale dajako sa mi nepacili). ale je to vcelku fajn telefon(:

…p.s.: neviete mi poradit ako sa vola app, ktora vam podla miesta kde sa nachadzate spusti profil, ktory ste si pre to miesto nastavili (da sa tam nastavit aj auto on/off wifi a podobne) dik(:

mr.tallarica

mr.tallarica

4.9.2011 12:00

dakujem(:

sumi

sumi

5.9.2011 14:39

Asi blbý totaz, ale s Amdroidem nemám žádnou zkušenost.
V jakési anglické recenzi jsem četl že pokud se nabíjí přes USB tak nefunguje dotyková vrstva (součastně). Můžete mi to potvrdit/vyvrátit? Mít to v autě na napájení a nemoci to ovládat by bylo dost omezující ;)

Mem

Roman Nepšinský 0

5.9.2011 14:44

sumi: To slyším prvně, určitě jsi to v té anglické recenzi správně pochopil? :)

Jan Šesták

Jan Šesták

5.9.2011 17:38

sumi: Mám pro Vás dobrou zprávu – není to pravda :). Při nabíjení telefon funguje naprosto normálně, funguje vše včetně dotykové vrstvy.

sumi

sumi

6.9.2011 11:26

Díky, to je dobrá zpráva. Tak pokud ještě rozdejchám nabíjení z boku (v autě) je to horký kandidát

resider

resider

8.9.2011 11:03

Zdravím vespolek
měl bych dva malé dotazy

1) Má telefon při psaní zprávy vibrační odezvu? Dá se to případně někde zapnou/ doinstalovat?

2) Bohuzel moc nevládnu angličtinou proto uvazuji o případné nahrání romky CM7. Je na to někde český návod případně jiný srozumitelný postup??

Jan Šesták

Jan Šesták

9.9.2011 13:20

Dobrý den,

ad 1) Ano, pří psaní lze nastavit vibrace

ad 2) Návod na instalaci ROM pro Defy najdete na androidforum.cz (napriklad zde – http://androidforum.cz/cyanogen-mod-7-1-0-rc1-5-android-2-3-5-t13253.html)

sumi

sumi

14.9.2011 11:21

Dobrá den,

1) měl jsem Defy jen krátce v ruce na prodejně, ale ani s mou SIM jsem neobjevil SIM Tooklit aplikaci (T-Mobile). Špatně jsem hledal nebo to Defy neumí?

2) Existuje aplikace která by uměla hledat shody čísel a písmen přímo při vytáčení čísel telefonu a nemusel jsem do kontaktů? Teda nevím jak to lépe popsat, ale umí to např telefony HTC

Děkuji

Jan Šesták

Jan Šesták

15.9.2011 13:03

sumi:

1) SIM Toolkit Defy obsahuje, lze to částečně vidět i vpravo dole na tomto obrazku https://www.svetandroida.cz/media/2011/06/app_menu.png

2) Ano, umí, přesně jak popisujete (stejně jako u HTC telefonů)

nomad

nomad

19.9.2011 18:48

Někde jsem četl, že telefon neumí doručenky sms? Máte někdo zkušenost, případně typ na hlasovou navigaci?

tom

tom

21.9.2011 21:00

Doručenky umí ;-)

J Mikulecký

J Mikulecký

26.9.2011 0:57

Jak je to se sinchronizací s MS Outlook.??

Rici

Rici

3.10.2011 12:17

Zdravim, uvazuji o koupi Defy, a proto by me zajimalo jak je to s tou cestinou. Cetl jsem, ze je pouze v anglictine, ale Froyo je preci i v cestine? A druhy dotaz, chtel bych na telefonu cist soubory ve formatu .pdf a prehravat videa .flv Nemate nekdo zkusenost?
Diky moc

Jandys

Jandys

13.10.2011 9:13

To Rici: po doinstalování programů to zvládne. Pro pdf jsem stáhl adobe reader a pro flv je zapotřebí flash player a mx video player. Sám mám defy a kdyby jste někdo zkoušel tu vodotěsnost, tak pozor na rozdíl teplot! Když bude do cca 10°C tak vydrží i 2m. Mam (nedobrovolně na dobu neznámou) odzkoušeno. S defy doporučuji cyanogenmod 7.1 r.c.1.5. veškeré info o flashování je na xda-developers.com

mispulyn

mispulyn

18.11.2011 11:35

Tak jednoduse defy je /aspon ta moje / prakticky uplne vodotesna pravidelne posloucham ve vane pod vodou muziku jen jedno varovani kryt se snadno otevre sam neopatrnym pohybem /pod vodou kupodivu ne/ a pak se na izolacni vrstvu nalepi necistoty / v mem pripade pisek/ a trochu i kdyz nijak moc zacne tyct . Musim uznat ze vnitrek byl mokry a telefon furt makal jeste jedna drobnost zacala mi blbnout gps-ka driv byla nactena za par vterin ted uz to trva tak dve minuty nevite nekdo co s tim

Capa

Capa

5.12.2011 21:32

Tak jsem se nakonec dokopal si jej pořídit. Jediné, co mě štvě, že jsem si ho nepořídil dřív :)
Navíc mě dostala origo HF sada a držák do auta. Jednak kabel na AUX do rádia pro HF, a hlavně automatické rozpoznání po vložení do držáku a spuštění “auto” režimu. Supr vychytávka.
– hrozný foťák, absence HW tlačítek pro foťák a volání, baterka (stěží 2 dny)
+ vše ostatní :)

Joe

Joe

4.1.2012 20:48

Mam otazku lze tel ovladat i pod vodou nebo ne a pokud ne lze ovladat aspon mokryma prstama dekuji

RSS (komentáře k článku)