Ready Contact List: povedený adresář kontaktů v designu Material
- Recenze
- Karel Kilián
- 26.10.2014
- 6
Nebaví vás výchozí systémová aplikace pro správu kontaktů? Vyzkoušejte něco nového! Ready Contact List přináší svěží grafické rozhraní a netradiční pojetí i ovládání. Navíc se autoři inspirovali nejnovějšími designovými trendy ve stylu „Material“.
Aplikaci Ready Contact List představil v 50. díle cyklu Nejnovější Android aplikace z Google Play Jirka Pernica jako „povedený Dialer s působivými grafickými efekty a velmi sympatickým rozhraním.“ Dnes se tedy na tento program podíváme podrobněji.
Co Ready Contact List slibuje?
Kromě vizuálního dojmu autoři v oficiálním popisku zdůrazňují především zobrazení dřívější komunikace s kontaktem, který vám právě volá. Můžete se tak připravit na hovor ještě předtím, než ho přijmete. Po zavěšení Ready Contact List nabídne užitečné „zkratky“ pro další akce, případně vám pomůže s odfiltrováním nežádoucích telefonátů. Na jednom místě najdete historii volání a oblíbené kontakty.
Jako hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:
- Rozšířená obrazovka oznámení hovoru dovoluje prohlédnout si historii komunikace s volajícím.
- Pěkné vizuální zpracování seznamu kontaktů.
- Užitečná tlačítka po ukončení hovoru – možnost zavolat, poslat e-mail, textovou zprávu, nebo vytvořit schůzku.
- Uložení nových kontaktů jedním klepnutím po ukončení hovoru.
https://www.youtube.com/watch?v=6LOTsTYRtaI
V placené verzi Pro se můžete těšit na:
- Grafická témata.
- Prediktivní vytáčení.
- Balíček kvalitních vyzváněcích tónů.
- Odstranění reklamních proužků.
Do další aktualizace se připravují překlady, podpora skupin a filtrů a možnost smazání historie.
Jak Ready Contact List funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 1.0.4 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S3 s alternativní ROM CyanogenMod 11.0 M11 (Android 4.4.4). Po prvním spuštění je uživatel vyzván k přihlášení účtem Google, přičemž žádné jiné možnosti autorizace aplikace nenabízí. Ready Contact List požaduje přístup k zobrazení a správě pošty a zobrazení základních informací o profilu.
Po dokončení přihlášení následuje průvodce, který v sedmi krocích představí některé funkce a principy ovládání programu. Dozvíte se například, že adresářem můžete listovat posunem do stran, nebo rychle přecházet mezi písmenky abecedy.
Posledním krokem aplikace přivítá uživatele, který potvrdí tlačítkem I’m Ready! Tímto krokem se konečně ocitáme v samotném rozhraní aplikace.
Na hlavní obrazovce jsou připraveny poslední kontakty, se kterými jste telefonovali, spolu s těmi, jež máte v adresáři Google označené jako oblíbené.
O jednu obrazovku vpravo je adresář, ve kterém můžete buď listovat kontakty jako na kolotoči, nebo přecházet mezi písmenky pomocí tlačítek v dolní polovině okna. Škoda jen, že přechod funguje pouze podle prvního písmena, nikoli dle postupně zadaných znaků. Další možností procházení kontaktů je otáčení virtuálního kolečka, které se objeví po delším tapnutí na klávesnici.
Klepnutím na kartu kontaktu zobrazíte podrobnosti, jako je telefonní číslo a e-mailová adresa, a čtyři tlačítka:
- Call – vytočí telefonní číslo vybraného kontaktu (v případě, že máte uloženo více čísel, aplikace nabídne, které chcete použít). Pro vytáčení a vedení hovoru je používána výchozí systémová aplikace. Po ukončení telefonátu se zobrazí nabídka se stejnými čtyřmi tlačítky a přístupem k historii volání a textových zpráv.
- Mail – odešle e-mailovou zprávu ze zvolené aplikace.
- Meet – založí událost kalendáře/schůzku, na kterou kontakt pozve jako hosta (v tomto případě je jako výchozí použita aplikace Kalendář Google).
- Text – odešle textovou zprávu na vybrané telefonní číslo. Pro tyto účely pak Ready Contact List volá některou z aplikací pro správu SMS.
Potažením obrazovky se dostanete k historii komunikace s daným kontaktem, konkrétně si budete moci prohlédnout všechny proběhlé hovory, odeslané a přijaté textové zprávy, e-maily, společné naplánované události kalendáře.
Ready Contact List samozřejmě zvládá i správu a úpravu kontaktů, ke které se dostanete přes tlačítko Edit v levém horním rohu. Pro samotnou editaci je ale volána systémová aplikace Lidé.
V kontextové nabídce v pravém horním rohu naleznete čtyři položky:
- Favourite – označení kontaktu jako oblíbeného (v adresáři Google je pak takový kontakt zvýrazněn hvězdičkou).
- Delete – smazání kontaktu.
- Share – sdílení kontaktu skrze další aplikace (například odeslání e-mailem, textovou zprávou, …). Odesílána jsou telefonní čísla, e-mailové a poštovní adresy.
Vrátíme-li se na hlavní obrazovku, najdeme zde kromě oblíbených a posledních kontaktů také několik tlačítek.
V levém horním rohu je to hlavní nabídka, obsahující položky:
- Manage Account – odhlášení od účtu Google, případně odvolání přístupu.
- Pro Features – možnost zakoupení placených funkcí. Buď můžete za asi 64 korun získat celý balík, nebo zvlášť za 42 Kč vyhledávání stylem T9, podporu grafických témat, či vyzváněcí tóny. Za 21 korun se zbavíte reklamy v aplikaci.
- Settings – nastavení programu, na které se podíváme v samostatné kapitole.
- Tutorial – zobrazí úvodního průvodce aplikací.
Tlačítko + v levém dolním rohu slouží k přidání nového kontaktu do adresáře. Pro tyto úkony je opět volána systémová aplikace Lidé.
V pravém dolním rohu se nacházejí dvě tlačítka. Lupa slouží, jak bychom čekali, k vyhledávání v adresáři. Hledání přitom probíhá v rámci celého jména a výsledky jsou zobrazovány průběžně dle dosud zadaných znaků. Ačkoli je aplikace v angličtině, nečiní jí české znaky žádné problémy. Poslední tlačítko vyvolává číselník, skrze který lze zadat číslo k vytočení hovoru. Samotný hovor je pak realizován skrze výchozí aplikaci. Škoda, že vyhledávání stylem T9, na které jsme zvyklí z většiny programů tohoto typu, je u Ready Contact Listu jako placený doplněk.
Možnosti nastavení aplikace Ready Contact List
Jak jsme již viděli, do nastavení se dostanete skrze hlavní nabídku, kde klepnete na tlačítko Settings. Nabídka možností je roztříděna do tří sekcí, nicméně dvě z nich (Ringtones a Themes) jsou dostupné pouze v placené verzi.
V nastavení Basics najdete tyto možnosti:
- Single-tap opens call shortcut – zapnutí funkce volání jedním klepnutím na kontakt
- Show details in call history – zobrazí v historii volání podrobnosti.
- Show date-time information precisely – ukazuje přesnější vyjádření data a času.
- Show date-time with 12-hour clock format – zobrazuje časové údaje ve 12hodinovém formátu, což u nás patrně nevyužijete.
- Show history for incoming calls – nabízí zobrazení historie komunikace s právě volajícím kontaktem.
- Show actions after calls – po nastavenou dobu nabídne tlačítka s akcemi po ukončení hovoru.
- Maximize brighntess when receiving a call – zvýší jas displeje na maximum při příchozím hovoru.
- Ready is not the default dialer – jestliže nechcete pro volání používat výchozí systémovou aplikaci, můžete pro tyto účely právě zde nastavit Ready Contact List. Pak byste na tomto místě měli vidět volbu Ready is the default dialer. V tomto nastavení je při příchozím hovoru na obrazovce zobrazeno plovoucí okno s možností prohlédnout si historii komunikace a naplánované společné události.
- Dialer button sounds – zapíná a vypíná zvuky číselníku.
- E-mail sync – synchronizace e-mailových zpráv s historií kontaktu.
- Vibration feedback – vibrační odezva.
- Sort contacts by last name – namísto výchozího řazení kontaktů podle křestního jména zobrazuje podle příjmení.
- Display contacts last name first – místo výchozího zobrazení v pořadí jméno-příjmení ukazuje jako první příjmení.
Resumé
Ready Contact List jistě zaujme netradičním zpracováním, ze kterého doslova čiší inspirace posledními designovými trendy. Jakmile si zvyknete na poněkud jiný způsob ovládání, přijde vám naprosto samozřejmý a intuitivní. Praktická je především možnost prohlédnout si poslední textové zprávy, e-maily a naplánované události před přijetím hovoru a odeslání zprávy či naplánovaní schůzky po jeho skončení.
Z hlediska zpracování je trochu škoda, že autoři kvůli některým funkcím volají nativní systémové aplikace (Lidé, volání, …), takže uživatel může nabýt dojmu, že Ready Contact List nemá právě konzistentně zpracované UI. Škoda také poměrně vysoké ceny prémiového balíčku, obsahujícího podporu grafických témat a vlastní vyzvánění. Funkci prediktivního vytáčení bychom dokonce čekali v základní verzi zdarma. Drobná kritika musí také přijít za chybějící lokalizaci do češtiny, které bychom se ale měli údajně dočkat v průběhu října.
Aplikaci si zatím stáhlo přes padesát tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 3,8. Instalační balíček velký 7,2 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář