Menu

Jak zálohovat kontakty z telefonu? (návod pro začátečníky)

jak zálohovat kontakty

Trápí vás záloha kontaktů? Tím se trápí nejspíše každý, kdo se chystá přejít na nový mobilní přístroj, nebo chce mít svá telefonní čísla uložená v bezpečí mimo přístroj, kdyby došlo ke ztrátě. Dnes si představíme několik možností, jak zálohovat kontakty levou zadní.

Záloha kontaktů do cloudu, nebo na pevný disk?

V zásadě se nabízejí dvě možnosti, jak zálohovat kontakty z telefonu. Můžeme je přesunout do cloudu (tedy do úložiště dat na internetu), nebo je umístit na paměť počítače či dalšího zařízení. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody. V případě cloudu se jedná o velmi snadný přenos, navíc jsou kontakty dostupné všude, kde je k dispozici internetové připojení. Jediná nevýhoda spočívá v bezpečnosti – svěřujete svá data třetím stranám, což někteří uživatelé po právu odmítají.

Zálohování do paměti zařízení je sázkou na jistotu – všechny kontakty uložíme do souboru, který přeneseme nejčastěji do počítače a znovu jej použijeme až ve chvíli, kdy na řadu přichází obnova. Tento způsob je o něco málo komplikovanější (nutno použít export kontaktů a následný import), ale máme jistotu, že se naše čísla nedostanou do cizích rukou.

Jak zálohovat kontakty

Záloha do Google účtu – rychlé, snadné a vždy po ruce

Zálohu na webový server nabízí samotný Google, který nám dává k dispozici svůj účet. Na tento způsob zálohy je Android skvěle připraven a zároveň obnoví kontakty automaticky po vyplnění daného Google účtu. S novým přístrojem tak odpadají nepříjemné starosti shánění kontaktů z předchozího přístroje – při úvodním nastavení stačí jen vyplnit Google účet a kontakty se stáhnou automaticky.

Záloha kontaktů Android

Základem je Google účet, který bývá nedílnou součástí většiny chytrých zařízení s Androidem, protože jej zároveň potřebujeme ke stahování aplikací z Google Play. Vytvořit jej ale můžeme kdykoliv zde. Nyní je důležité všechny kontakty uložit do tohoto účtu a zkontrolovat synchronizaci pro pozdější přidávání.

Kontakty v paměti zařízení

Pokud máte veškeré kontakty v paměti zařízení, bude potřeba je nakopírovat do připraveného Google účtu. Tuto volbu nalezneme zpravidla v aplikaci Kontakty či Lidé, kde hledejme v menu možnost Kopírovat kontakty (liší se podle zařízení a systému Android, tato volba se může skrývat i v sekci Spravovat kontakty). V prvním kroku vyberme, odkud kontakty kopírovat. V našem případě volíme Telefon, tedy vnitřní paměť přístroje. Poslední a nejdůležitější krok je nastavit cíl – účet Google. Pokud se vše zdaří, kontakty by měly být správně uložené v Google účtu, což si později zkontrolujeme.

Kontakty na SIM kartě

V případě kontaktů na SIM kartě se můžeme setkat s tím, že se nezobrazí jako zdroj při kopírování. Trik je v tom, že pro přenos kontaktů ze SIM karty musíme použít volbu Importovat, kterou nalezneme ve stejné sekci jako Kopírovat. V našem případě jsme dále použili volbu Importovat z karty SIM a jako cíl jsme vybrali Google účet.

GMail-kontakty-3 GMail-kontakty-4

Záloha kontaktů iPhone (GMail)

Kontakty lze zálohovat na účet Google i pokud máte telefon s iPhonem. Nejjednodušší způsob, jak zálohovat kontakty v iPhonu, je použít kontakty, které máte zálohovány automaticky na iCloudu a importovat je do Googlu účtu přes počítač (viz návod Import kontaktů do Googlu skrze PC níže). Jak na to? Stačí přejít na www.icloud.com, přihlásit se pod svým AppleID a heslem a vybrat Kontakty. Následně označit všechny kontakty (kliknout na první, držet Shift, kliknout na poslední), vybrat vlevo dole ikonu ozubeného kola a zvolit Exportovat soubor VCard. Tento soubor pak použijte k importu na stránce google.com/contacts.

Záloha kontaktů iPhone GMail

Kontrola kontaktů na GMailu

Než oslavíme úspěšnou zálohu, měli bychom se přesvědčit, že se kopírování povedlo a žádný kontakt nechybí. Přihlasme se tedy na svůj GMail účet v počítači. V levém horním rohu se ukrývá pod nápisem Pošta malá šipka, pomocí které se přesuneme do sekce Kontakty. Zde by měl být zobrazen seznam kontaktů, který jsme přenesli z telefonu.

Gmail

Gmail-2

Nastavení automatické synchronizace

Abyste tento proces nemuseli opakovat pokaždé, když si přidáte do telefonu nový kontakt, hodí se nastavit automatickou synchronizaci. Kontakty se poté ukládají do Google účtu automaticky a vy se opět nemusíte o nic starat.  Důležité je zkontrolovat, zda je spuštěna automatický synchronizace v nastavení vašeho účtu. Přejděme tedy do Nastavení a sekce Účty a synchronizace. Zde nalezneme náš Google účet, do kterého jsme nahrávali kontakty. Důležité je zkontrolovat, zda je zaškrtnuta synchronizace u položky Kontakty.

Zkontrolujeme rovněž, zda je spuštěna Automatický synchronizace. Můžeme samozřejmě nechat tuto volbu vypnutou, ale v případě změny v našich kontaktech musíme provést synchronizaci ručně. A ještě jedno důležité upozornění. Při ukládání nového kontaktu se musíme přesvědčit, že jej přidáváme do Googlu účtu. Tato volba bývá zobrazena jako Typ kontaktu. Volíme tedy náš Google účet.

Import kontaktů do Googlu skrze PC

Někdy se může stát, že volba Kopírovat kontakty do Google účtu v telefonu úplně chybí. Pak se nabízí ještě jedna možnost, jak zálohovat kontakty – nahrát kontakty na Google účet ručně pomocí PC. Budeme k tomu ovšem potřebovat soubor s kontakty, který máme vytvořený z dřívější zálohy nebo jej vytvoříme nyní (dále v sekci Záloha kontaktů do počítače).

Jak na to? Přihlásíme se na stránce google.com/contacts a pod tlačítkem Více se skrývá možnost Importovat.

záloha kontaktů GMail

Zde vybereme náš soubor s kontakty, které jsme exportovali z mobilního telefonu a nahráli na disk počítače. Podporovány jsou formáty CSV a vCard.

záloha kontaktů GMail importování

Záloha kontaktů do počítače

Záloha do PC je velmi jednoduchá a spočítá ve sloučení kontaktů do jednoho souboru, který poté přeneseme na pevný disk počítače či jiné médium. Nemusíme se bát, že by byl tento proces složitý – Android téměř vše provede za nás. Na export kontaktů je Android připraven sám o sobě, a nemusíme tedy nutně používat další aplikace.

Stačí zavítat do našich kontaktů (aplikace Lidé či Kontakty), podívat se do dalších možností a zvolit Importovat nebo exportovat kontakty. Dále volíme možnost Export do úložiště telefonu a vybereme, které kontakty chceme do úložiště přenést. Mobilní telefon by nám měl oznámit, že se chystá uložit kontakty do souboru vcf, který nalezneme v paměti zařízení.

jak-zalohovat-kontakty (1) jak-zalohovat-kontakty (2) jak-zalohovat-kontakty (4)

Tento soubor pak v sobě ukrývá všechny kontakty a je nutné jej přenést například do počítače, aby nezůstal v paměti telefonu. Tento soubor je rovněž možné importovat do Google účtu (viz výše).

UPOZORNĚNÍ: U jednotlivých telefonů se mohou volby (a zejména jejich pojmenování) lišit. Pokud se tedy volby ve vašem telefonu neshodují s těmi v článku, zkuste hledat smyslově podobné.

K záloze kontaktů slouží i některé aplikace z Google Play. Vyzkoušet můžete například aplikaci Super Backup, která je k dispozici zdarma.

Pomohl vám návod jak zálohovat kontakty z telefonu?

 

Komentáře

Miroslav Šiler

13.2.2014 7:09

Neni cloud spis fileserver, nez “webovy server”?

Vlado

Vlado

13.2.2014 8:07

cez KIES uložím ako v Card a následne mám kompatibilný formát aj s inými platformamy

melsoft

melsoft

13.2.2014 8:56

Kdysi jsem si na svém SGS3 (Android 4.1.2) nastavil všechny kontakty synchronizovat s účtem Google. Po upgrade na Android 4.3 nevím jak nově přidané kontakty označit aby se rovněž synchronizovaly. Víte někdo jak na to?

XCrow

XCrow 0

13.2.2014 8:58

Redakce:slo by zaradit takove clanky casteji? Vim, ze vetsina takovych informaci je notoricky znama a spoustu Android ultras budou prskat, proc s tim placate misto, ale najdou se detaily ktery ne kazdy vi a Android greens budou urcite taky radi:)

ivoszz

ivoszz

13.2.2014 9:08

Proč píšete takové nesmysly, jako že když si budete zálohovat kontakty do souboru tak se k nim nikdo nedostane?

Pokud se někdo rozhodl pro Android, tak Google má jeho veškeré kontakty ať se je rozhodne zálohovat jakkoliv. Takže v tomto případě je argument nějakého soukromí úplně mimo. Vzhledem k tomu, že má i vaše telefonní číslo, což je vaše jedinečné a celosvětově unikátní id, tak nemá ani příliš smysl schovávat svoji identitu, protože jakýkoliv váš kamarád, který vás má v Androidu uloženého v kontaktech vaši identitu stejně Google napráská. Takže není jediný důvod si kontakty nenechat synchronizovat Googlem. Kdo by chtěl větší soukromí, tak se musí uchýlit k jiným OS (a iOS nebo WP to nejsou).

A protože v dnešní době každá druhá aplikace vyžaduje přístup ke kontaktům, budete mít buď telefon bez aplikací nebo vaše kontakty bude mít každý druhý výrobce aplikací…

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

13.2.2014 9:27

Miroslav Šiler
Díky moc, upravil jsem.

melsoft
Upravit kontakt a změnit ho na typ Google, nebo zkusit výše popsaný postup s kopírování do Google účtu (to je pak budete mít v telefonu i v Googlu zároveň, což ničemu nevadí).

XCrow
Díky za komentář. Budeme se snažit. :) Napadá vás nějaké téma, o kterém byste si rád přečetl?

ivoszz
Díky za komentář. Určitě na tom něco je, ale oficiálně nám toto tvrzení asi nikdo nepotvrdí. :)

melsoft

melsoft

13.2.2014 9:41

Jan Dolejš: Upravit kontakt a ZMĚNIT HO NA TYP GOOGLE – to je právě to, co nejsem schopen najít. Když dám Upravit tak nikde nevidím žádnou možnost změny typu. Když ho jenom otevřu (ne k editaci), tak mám v nabídce (levé tlačítko) možnosti:Historie, Upravit, Odstranit, Připojit kontakt,Označit jako výchozí,Sdílet vizitku.., Přidat do seznamu blokovaných, Přidat zástupce do.. ale nevidím možnost změnit na typ Google. Ve 4.2.1 to bylo nějak jinak ale už si to taky nepamatuju. Prostě věci, co člověk udělá jednou a zapomene.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

13.2.2014 9:49

melsoft
Zkuste daný kontakt vyexportoval do souboru (export do interního úložiště) a následně importovat do Google účtu.

melsoft

melsoft

13.2.2014 10:12

Jednotlivý kontakt se mi vyexportovat nepodařilo ale zjistil jsem, že v okamžiku vytváření kontaktu je pod položkou “Připojení” (defaultně “Zařízení”) možnost přepnout na “Účet Google” (šipečka v pravém dolním rohu pole). Při pozdější editaci tato možnost již neexistuje. Óóó jak je ten Android dokonalý. (Už slyším to obligátní: This not a bug, this is a feature!).
Básník chtěl zřejmě dosáhnout toho, že jakmile je jednou kontakt synchronizován s Google, už nikdy jej nelze odebrat ovšem v opačném případě zase nelze přidat.
Vzhledem k tomu, že se mi jedná asi o 5 kontaktů, tak je prostě smažu a založím znovu….

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

13.2.2014 10:14

melsoft
Můžu se jen zeptat, co máte za telefon? Držím v ruce HTC a LG a u obou to jde, tak jen, který výrobce to tak “zprasil”. :) Díky

melsoft

melsoft

13.2.2014 10:21

Jak jsem psal SGS3 (Samsung Galaxy S3).

melsoft

melsoft

13.2.2014 10:27

Tak aby toho nebylo málo, poté co jsem jeden z kontaktů ručně založil jako “Účet Google” v nastavení synchronizace se mi objevila hláška:” Při synchronizaci došlo k potížím. Synchronizace bude brzy obnovena.” Podle červené značky se to týká jen kontaktů a podle různých webových fór je jasné, že synchronizace brzy obnovena nebude. Já se na to můžu …

XCrow

XCrow 0

13.2.2014 10:28

Jan Dolejš:Pojal bych to klidne jako serial…neco jako “start up with android” a rozebrat tam zaklady jako pridavani kontaktu,widgety,instalace app,vseobecny nastaveni,google now,hlasovy ovladani, vyhledavani atd.

Martin Krivanek

13.2.2014 10:46

Předpokládám že když mám nastavenou dvou stupňovou ochranU Google účtu, tak to platí i pro kontakty, mám pravdu?

awakened

awakened

13.2.2014 11:34

melsoft: Smazat z telefonu účet google a znovu ho nastavit, vyřeší problémy se synchronizací.

melsoft

melsoft

13.2.2014 11:53

awakened: Nejdřív se zdálo, že to nepomohlo ale po vypnutí všech synchronizovaných kategorií a jejich postupným zapínáním (jejich synchronizace) to nakonec vypadá, že vše běží. Díky!
Všimnul jsem si, že kontakty byly ve skutečnosti i před tím synchronizovány ale tu chybu to stejně psalo.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

13.2.2014 19:04

XCrow: super tip, skvělé nápady. Souhlasím s vámi, i přesto, že telefon s Androidem používáme téměř všichni, ne každý s ním umíme pracovat na pokročilé úrovni. Na prodejně jednoho z operátorů, kde jsem několik let zpátky pracoval, jsem denně potkával majitele firem, kteří ani nevěděli jak si mohou zabezpečit kontakty před ztrátou pomocí zálohy.
Rádi v takových tématech budeme pokračovat. A myslím, že to neurazí ani ty znalejší, přece jen každý jsme začínali na stejné úrovni :)

Honzaaaaaaaaaa

13.2.2014 21:56

Já těmto věcem už dávno rozumím, ale nejsem proti těmto článkům. Rozhodně mají mnohem větší informační hodnotu než různé spekulace a koncepty ;-)

XCrow

XCrow 0

14.2.2014 6:36

Honza Dvorak:parada, diky.
Honzaaaa:presne;)

wallin

wallin

15.2.2014 12:13

autor – stáhni si prosím tě 4.4.2…:) jinak díky za článek.

Josef Jaroš

23.3.2014 9:52

Měl bych dotaz k podobnému problému. Je cesta, jak kromě kontaktů přenést i slovník predikce? Nechce se mi telefon učit všechno znovu. Díky a omlouvám se za off topic, ale mám pocit, že to trochu souvisí.

MilanB

MilanB

28.3.2014 0:03

Mám problém s přenosem kontaktů do PC. Ať je přenesu přes Kies nebo exportem do paměti USB, vždy mají špatné kódování českých znaků. V počítači mám Windows 8. Po otevření v PSPadu to vypadá jako níže (dotyčná osoba se jmenuje Čechová). Poradíte někdo, co s tím? Díky.

BEGIN:VCARD
VERSION:2.1
N;CHARSET=utf-8;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:=C4=8Cechov=C3=A1;Helena;;;
ORG;CHARSET=utf-8;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:;
TEL;CELL:+420777777777
EMAIL;WORK:xxxxxxxx@zzzzzzzzzzz.cz
BDAY:00010101
LBDAY:0
ANNI:00010101
LANNI:0
END:VCARD

Monika

Monika

29.4.2014 19:21

Koukám tu na stránky a mám malý problém. Mám Sony xperia M. Nedávno se mi udělal upgrade na android 4.3. Chtěla bych si uložit kontakty z telefonu do gmail účtu. Jen mám problém, že nevim jak na to. Zkoušela jsem snad všechno. V menu kontakty když dám export, tak se mi nabízí karta sd/sim/vnitřní úložiště. I kdyby to šlo přes tento způsob, tak mi to vytvoří zálohu s příponou “*.vcf”. A na google to chce jen CSV soubory. Nebo když si chci upravit kontakt a dát u něj “kontakt google-synchronizace” tak mi to nejde. Lze to pouze u nově zadaných kontaktů. Takže u všech kontaktů v telefonu mám “kontakt telefonu-pouze v zařízení bez synchronizace”. Je to vlastně to samé jako o tom výše psal “melsoft”. Takže otázka zní, musím si vytvořit kontakty znovu s tím, že si u nich nastavím google účet a nebo to jde zálohovat bez znovu vytváření kontaktů? A ještě by mě zajímalo zda se mi kontakty, u kterých mám zadanou informaci kdy mají narozeniny, zobrazí i v kalendáři. Dříve jsem to tam měla, ale po aktualizaci na android 4.3 už se to nezobrazuje a já jsem nenašla kde si to nastavit.

Je možný že už jsem někde ve výše uvedených komentářích přehlédla odpověď na svoji otázku. Ale radši se ještě zeptám.

Děkuji.

Martina

Martina

27.5.2014 21:19

Chci se zeptat:mám telefon dual sim, když si chci zálohovat kontakty, musím z jednotlivých karet zvlášť nebo to jde nějak najednou. Jsem v tomto naprostý laik, tak prosím o radu. Jedná se o telefon evolveo

ewolota

ewolota

4.6.2014 14:08

dobrý den, mám svůj první telefon s Android Sony Xperia C1505. Dle tohoto návodu jsem chtěl zálohovat data na založený G-mail. Po vytvoření souboru pro odeslání se objeví na displeji hláška “čekání na sinchronizaci” a tím akce skončí – nápis zůstane na obrazovce a tato akce se jakoby sekne. Navíte, kde může být chyba?

Jaroslav Renner

Jaroslav Renner

15.6.2014 9:38

Koupil jsem mobil Evolve a nainstaloval do něj kontakty z Googlu.
Nyní ale chci mobil vrátit, a nevím jak kontakty z telefonu odstranit.
Můžete mi poradit ?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

15.6.2014 12:40

Jaroslav Renner
Pokud jsou kontakty pouze na Google účtu, stačí odstranit celý účet z telefonu v sekci “Účty a synchronizace.” Ve Vašem případě by bylo asi nejlepší vrátit telefon do továrního nastavení – smaže se úplně vše (data, kontakty, aplikace atp.).

David Fábera

David Fábera

21.8.2014 9:35

Zdravím ,
jsem asi nemehlo , potřeboval bych vědět, jak se v mém seznamu zobrazí všechny kontakty, se SIM, z googlu, z pamětovky. Ukládám si telefonní čísla a v seznamu je nemám. Když mi ten dotyčný volá, normálně se mi jeho jméno zobrazí tak jak jsem si ho uložil. Nevím co s tím.

děkuji za pomoc

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

21.8.2014 9:39

David
Podívejte se do aplikace kontaktů (Lidé, Kontakty…) a hledejte v nastavení něco jako Kontakty k zobrazení, Účty atp.

Ola

Ola

29.9.2014 12:52

Kontakty zálohované do google účtu, v telefonu píše, že se zkopírovalo správně, ale na ggogle v gmailu vidět prostě nejsou, poradíte laikovi co dál, díky

Jan Machek

Jan Machek

11.10.2014 20:28

Zdravím, včera jsem ztratil Sony Xperia a koupil jsem si Samsung GalaxyS5mini. Mám vytvořenou zálohu v PC ze SOny a potřeboval bych ji dostat do Samsungu. Hlavně kontakty¨, ale Smasung nedokáže soubor zpracovat. Sony vytvořilo soubor .dbk . Máte někdo zkušenosti, nebo tip, jak dostat kontakty? Došel jsem do fáze, že jsem ze souboru .dbk udělal soubor .zip a otevřel ho jako archiv. Našel jsem složku contactlist a tam je soubor, u kterého nejsem schopný identifikovat tip. Tento soubor ale Samsung taky nedokáže přelouskat. Zkusil jsem soubor otevřít v textovém editoru a zobrazí se pouze změť znaků. Budu rád za každou radu a tip. Díky

Míra

Míra

20.1.2015 18:31

Mám telefon Sony Xperiia ST23i a v něm Android. 4.0.4. Nastal mi náhle problém se zobrazením kontaktů. Když stisknu ikonu Kontakty, zobrazí se – Žádné kontakty, ačkoli jsem nic nemazal a nic s nimi neprováděl. Zkusmo jsem tedy zadal Vytvořit nový kontakt – kontakt v telefonu a zadal tam jméno a číslo a stiskl Hotovo. Display ukázal informaci “kontakt uložen”. Ovšem když jsem šel zpět do aplikace Kontakty, opět mi hlásí – Žádné kontakty. Pak jsem vyzkoušel import kontaktů ze SIM karty, tam se mi zobrazily všechny kontakty, zaškrnul jsem tedy iimportovat vše, display ukazoval import (postupně naskakovala procenta) a nakonec hlásil Import proběhl v pořádku. Když ale opět vlezl do kontaktů, znovu hláška Žádné kontakty. Můžete někdo poradit co s tím? Evidentně tam ty kontakty jsou, jen z nějakéo důvodu nejdou zobrazit. Díky.

Qítko

Qítko

20.1.2015 20:03

Ahoj
V článku popsaná operace se mi povedla.
Ale teď tu opačnou, prosím. Z gmail do androida – HTC Desire 500…

Díky

Qitko

20.1.2015 20:27

Ahoj
V článku popsaná operace se mi povedla.
Ale teď tu opačnou, prosím. Z gmail do androida – HTC Desire 500…

Díky

lhlukas84

22.1.2015 12:18

chtel bych se zeptat jestli existuje program ktery dokaze stahnout s telefonu tel seznam do pc mam problem ze mi nejde displej ale telefon chodi a k pc se pripoji

Marcela

Marcela

17.3.2015 21:35

Prajem pekny večer. .mam prosbu,kto by mi vedel poradit ako vytiahnem kontakty z googla :-) chcela som si urobiť zalohu a v kontaktoch som dala zlucit kontakty s googlom..ktore mi zmizli a neviem sa dostať k ziadnemu kontaktu :-( vie mi prosim vas niekto poradit ako sa viem k tym kontaktom dostať. ?? vopred obrovska Vďaka. . Marcela

Marcela

Marcela

17.3.2015 21:37

este som zabudla na typ mobilu S4 dik

Marta

Marta

16.4.2015 7:51

Mám telefon Open Dott P4502 s androidem a nikdo nedovede poradit ani poradce. Některé názvy popsané v dotazích a odpovědích vůbec nejsou. Například jak odstranit duplicitu v telefonu. Je to můj první telefon a jsem z toho trochu vedle. Děkuji moz za radu

Ondra

Ondra

22.4.2015 13:40

Mám úplně stejný problém. Kontakty jsem přesunul. Telefon hlásí SIM karty i přístroj prázdné. gmail cca 1300 kontaktů (některé i triplicitní) a když se přihlásím do gmailu, tak tam jich je 95. Kde je chyba?

Monika

Monika

19.6.2015 13:33

Dobrý den,
snažila jsem se exportovat kontakty do PC. Udělala jsem vše dle postupu, ale v souboru vCard jsem měla pouze jeden kontakt a né všechny. Čím to je?
Děkuji

RSS (komentáře k článku)