Quad Drawer: „ohebný“ seznam aplikací
- Recenze
- Karel Kilián
- 7.8.2013
- 6
Dá se vymyslet něco nového na seznamu aplikací? Možná ano! Pojďte se podívat, jak si s touto aplikací poradili vývojáři z LevelUp Studia – tvůrci Plume či Beatiful Widgets.
Seznamy aplikací pro Android mívají různé podoby, neboť je výrobci a vývojáři často a rádi upravují v rámci svých grafických nadstaveb či launcherů. Aplikace mohou být zobrazeny jako ikony v několika řádcích a sloupcích, listovat mezi nimi můžete horizontálně i vertikálně, po celých obrazovkách či jednotlivých řádcích. Sony například v launcheru Xperie Z umožňuje rychlé vyhledání a spuštění aplikace zadáním jejího názvu.
Jestliže jste četli patnáctou „Nálož aplikací“ Honzy Olejníka, možná vás zaujal program AppDialer T9, spouštějící aplikace, jejichž název zadáte podobným způsobem, jako se na starých telefonech hledalo v telefonním seznamu nebo se psaly SMSky (viz také recenze Miroslava Scalexe Hlavičky App Dialer – geniální aplikace pro Android). Dnes se podíváme na seznam aplikací, využívající právě tohoto konceptu. Ostatně zkuste se sami zamyslet nad tím, kolik času strávíte hledáním té správné ikony a jak dlouho posouváte seznamem či přeskakujete mezi obrazovkami, než najdete kýžený program. Quad Drawer slibuje, že vyřeší tento problém.
Co slibuje?
Quad Drawer je, tedy alespoň dle popisku jeho autorů v Obchodě Play, nejrychlejší způsob, jak spouštět aplikace. Je to jednoduchý seznam aplikací, který vám s pomocí prediktivní klávesnice, na níž stačí zadat několik písmen z názvu, přinese hledaný program přímo pod nos. „Začali jsme s jednoduchou analýzou,“ píšou na oficiální webu vývojáři, „podle které každý den ztrácíme čas hledáním aplikací na našich zařízeních. Naším cílem je snížit tento promarněný čas.“
Za Quad Drawerem stojí vývojářský tým LevelUp Studio, z jehož portfolia jistě budete znát klienta sociální sítě Plume nebo sadu widgetů Beautiful Widgets.
Chcete fungovat rychleji? Nechcete se vracet na úvodní obrazovku jen proto, abyste se dostali do seznamu aplikací? Quad Drawer to řeší „plovoucím oknem“, skrze které můžete vstupovat do seznamu kdykoli pouhým dotykem na plovoucí ikonu. „Zní to dost dobře, ale není to dost “ myslíte si možná nyní. Autoři s vámi souhlasí, takže přidali další funkce. Protože uživatelé jsou zvyklí na řadu způsobů, jak spustit programy, nabízí Quad Drawer široké možnosti nastavení.
- Zvolte si způsob řazení ikon – podle abecedy, dle četnosti použití, naposledy použité a data instalace.
- Vyberte si způsob zobrazení – mřížka nebo seznam.
- Používejte buď výchozí, nebo prediktivní klávesnici.
- Vyzkoušejte si světlé a tmavé grafické téma. Vyberte si to, které nejlépe odpovídá vašemu systému a vkusu.
Autoři v závěru lehce vtipkují a současně propagují další svůj produkt: „S Quad Drawerem nikdy nebudete ztrácet čas hledáním aplikací a ušetříte spoustu místa na vaší domovské obrazovce, takže si na ni můžete přidat další Beautiful Widgets;-)“
Podívejte se na video s ukázkami, kolik času můžete s Quad App Drawerem ušetřit!
Quad App Drawer
Jak funguje v praxi?
Po prvním spuštění aplikace nejprve na pěti obrázcích stručně představí své hlavní výhody. Během toho na pozadí sestaví seznam dostupných programů, což může poprvé chvilku trvat.
Poté se ocitnete v seznamu aplikací, kde horizontálním posunem nebo výběrem v horním panelu můžete přepínat mezi čtyřmi způsoby řazení ikon:
- Podle frekvence použití.
- Podle abecedy.
- Nedávno spuštěné.
- Dle data instalace.
Dolní polovinu obrazovky zabírá klávesnice pro rychlé vyhledávání aplikací. Ve výchozím stavu se jedná o prediktivní klávesnici, fungující stylem „T9“, tedy klaviatura má tři sloupce a tři řádky, každé klávese odpovídají tři až čtyři písmena, jejichž postupným stiskem dochází k filtrování seznamu aplikací jen na ty, které mají v názvu dosud stisknutá písmenka. Například gReader vyfiltrujete zadáním čísel 473. Prohledávány jsou nejen začátky názvů, ale zadaná sekvence je hledána kdekoli v názvu aplikace.
Uvedenou funkci využijí především uživatelé, kteří mají v telefonu či tabletu nainstalované desítky programů – místo listování seznamem a hledáním ikony jim teď bude stačit stisknout několik písmenek a požadovaný program jim doslova přistane na stříbrném podnose. Quad Drawer se navíc učí na základě vašeho způsobu používání, proto časem bude prioritně nabízet ty aplikace, které spouštíte nejčastěji.
Dolní řádek klávesnice je vyhrazen třem funkčním tlačítkům: pro schování klávesnice, spuštění aplikace a smazání posledního písmena.
Pokud klávesnici schováte, zobrazí se dolní lišta se zástupcem pro spuštění Obchodu Play, ikonou s lupou, opětovně vyvolávající klávesnici a nabídkou, obsahující vstup do nastavení, přepnutí mezi mřížkou a seznamem a otevření oficiální stránky Quad Draweru na Google+.
Jestliže dlouze podržíte prst na ikoně, zobrazí se následující nabídka:
- Put on homescreen – vytáhne zástupce aplikace na domovskou obrazovku.
- App infos – zobrazí systémové informace o aplikaci s možností zastavení, smazání dat a odinstalace.
- App uninstall – odinstalace zvoleného programu, ke které je použit standardní systémový mechanismus.
- View in Play Store – zobrazí stránku aplikace v Obchodě Play.
- Launch app – spustí aplikaci (spouštění samozřejmě funguje i obvyklým způsobem, tj. na jedno tapnutí)
Možnosti nastavení
Podívejme se nyní do sekce Settings, co vše můžete v aplikaci nastavit. Na prvním místě je to klávesnice – pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovala ta prediktivní, můžete přepnout na tu, kterou používáte v systému. V takovém případě ale bude vyhledávání probíhat pouze v prvních písmenech názvů aplikací.
Přepínačem Floating window můžete aktivovat plovoucí ikonu, která se usadí v levém horním rohu obrazovky a bude viditelná v jakékoli sekci nebo aplikaci. Asi již správně tušíte, že skrze tuto ikonu budete moci kdykoli vyvolat Quad Drawer. Ikonu můžete kdykoli schovat buď tím samým způsobem přes nastavení, nebo dvojitým tapnutím.
Nastavení Show launches zobrazí u každé ikony číslo s počtem spuštění. Započítávána jsou ale pouze spouštění z Quad Draweru – všechna ostatní jsou ignorována. Počítadlo lze vynulovat v nastavení – slouží k tomu položka Clear launches history.
Zejména majitelé telefonů s obrazovkami SAMOLED a uživatelé, preferující tmavé grafické rozhraní, ocení možnost přepnutí mezi světlým a tmavým grafickým motivem, kterou najdou pod nabídkou Theme.
Na velkých displejích určitě využijete možnost zvolit si počet sloupců, který lze nastavit zvlášť pro zobrazení na výšku a na šířku. Buď můžete zůstat u automatického nastavení, nebo si lze manuálně zvolit mezi jedním a pěti respektive na šířku deseti ikonami.
Jestliže vám k orientaci v seznamu programů stačí pouze ikony, můžete si vypnout zobrazování názvů respektive popisků – tuto možnost nabízí přepínač Show app name. Autoři podotýkají, že není vhodné toto nastavení používat, pokud máte zapnuté zobrazování ikon ve formě seznamu.
Na úplném konci sekce nastavení jsou obligátní odkazy na seznam posledních provedených změn (Changelog), zobrazení informací o aplikaci (About) a zobrazení úvodní prezentace (Tutorial). Dále můžete odeslat logy vývojářům a zapnout či vypnout posílání anonymních statistik.
Resumé
Osvědčený vývojářský tým LevelUp Studio nezklamal a předvedl to, nač jsme u něj zvyklí: jednoduchou, graficky zdařilou a především dobře funkční aplikaci, plnící svůj smysl. Quad Drawer přináší snad úplně vše, co bychom od seznamu aplikací očekávali, přičemž kombinuje to nejlepší, co jsme dosud mohli v tomto segmentu vidět. Asi jedinou drobností, která nám zatím chybí, je možnost skrývání ikon, nebo alespoň podmínění spuštění vybraných aplikací zadáním PINu nebo hesla, což by ocenili v první řadě rodiče malých dětí.
Hlavní výhodu Quad Draweru vidíme v jednotnosti – stejně můžete programy spouštět na „holém“ Androidu, Samsungu s grafickou nadstavbou TouchWiz, LG s jeho Optimus UI či Huawei s rozhraním Emotion UI. Nebudete tak muset přemýšlet nad tím, jak které zařízení pracuje s nainstalovanými programy, protože na všech to bude stejné.
Trochu váháme nad plovoucí ikonou – když už autoři přinesli tuto možnost spouštění aplikace, měli by také poskytnout širší možnosti konfigurace plovoucího prvku, tedy přinejmenším alespoň volbu umístění. Zejména na velkých displejích je pozice vlevo nahoře tou nejhůře dostupnou. Věříme ale, že v dalších verzích se nastavení poněkud rozroste.
Po týdenním testování můžeme konstatovat, že Quad Drawer je důstojnou alternativou asi ke všem systémovým seznamům aplikací. Nabízí rozšíření funkcí, řadu pohledů a jeho nejsilnější devizou je vyhledávání, probíhající buď stylem „T9“, nebo zadáním na klávesnici. První verze nám na testovacím Samsungu Galaxy S II s CyanogenModem 9.1 poměrně často padala, nicméně updaty na verzi 1.0.1 a 1.0.2 tyto problémy odstranily.
Zbývá dodat, že Quad Drawer stojí kolem dvacetikoruny (bezplatná testovací verze bohužel není) a instalovat ho můžete na Android 2.3 a novější. Aplikaci, velkou 2,2 MB, si dosud stáhlo přes tisíc uživatelů a průměrná známka je 4,4.
|
20 Kč |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář