Menu

První iPhone slaví 10 let. Takhle změnil Android

Rok 2007 byl všechno, jenom ne nudný. Ve zkratce – vstoupili jsme do Schengenského prostoru, oblíbený primátor Bém pokořil Everest, v Krkonoších došlo k jadernému výbuchu, Jiří Paroubek se oženil s tlumočnicí Petrou a jistý pan Procházka se ne tak úplně poctivým způsobem obohatil o 500 milionů korun. Pro mobilní nadšence bylo ovšem asi nejdůležitější událostí roku, když Apple představil první iPhone – první telefon s nakousnutým jablíčkem na zádech.

iPhone tehdy nastavil pravidla

Ano, jsme sice web zaměřený na zařízení s Androidem, ale na rovinu si přiznejme jednu věc. Bez prvního iPhonu by dnešní smartphony nevypadaly tak, jak vypadají. Takže, ať už je váš vztah k iPhonu, popřípadě Applu jakýkoliv, rozhodně mu nemůžete upřít, že “byl prostě první”.

A dnes je to na den přesně dekáda od zahájení prodeje tohoto milovaného i nesnášeného zařízení. Pojďme se tedy v krátkosti podívat, jak to tehdy vypadalo. K představení došlo samotným Stevem Jobsem 9. ledna 2007. Když svět viděl, jak bude nový telefon vypadat a co bude umět, nastal poměrně slušný poprask.

iPhone přinesl několik novinek

Byl to totiž telefon, který nevyžadoval dlouhé studování manuálu proto, aby ho uživatelé mohli ovládat. Navíc umožňoval neskutečně komfortní procházení webu, maximálně intuitivní ovládání a opravdový “wow moment” přišel, když jste si pomocí dvou prstů poprvé přiblížili obrázek.

Do té doby výrobci dělali složitá zařízení, která se ovládala především pomocí tlačítek. Podívejme se tedy, co iPhone přinesl nového, co tu do té doby nebylo. Novinky pak přebral i operační systém Android.

  • kapacitní displej, reagující na dotyk
  • pinch-to-zoom funkci, umožňující jednoduché přiblížení obrázku
  • plnohodnotný internetový prohlížeč (ačkoliv toto je dost relativní, protože neuměl Flash a tehdejší weby obvykle nebyly optimalizovány pro smartphony)
  • režim “na šířku”, který usnadňoval psaní zpráv i sledování videí
  • plynulé scrollování
  • luxusní design

Apple nikdy nebyl levný

Všem, kromě tehdejšího CEO Microsoftu Steva Ballmera, bylo jasné, že první iPhone nastavil laťku pořádně vysoko a bude vyžadovat hodně úsilí ho alespoň dohnat. Vysoká nebyla jen technologická vyspělost, ale i cena prvního jablečného telefonu. Ta začínala na troufalých 500$, na českém trhu jste potom dali za základní model zhruba 12 000Kč. Nikdo tenkrát asi netušil, jaké důsledky  bude tato mobilní revoluce mít.
iphoneZa tu cenu jste však dostali zařízení, které sice mělo svá omezení, ale na druhou stranu to co umělo, umělo skvěle. Dnes se nad parametry prvního iPhonu usmějeme, tehdy to však bylo poměrně výkonné zařízení. Jednojádrový procesor, operační paměť o velikosti 128MB, 2Mpx fotoaparát. Opravdovou špičku představoval displej velikosti 3,5″ a rozlišení 480 x 320. Mohli jste mít 4, 8 nebo dokonce 16GB paměti.

Po stránce aplikací se telefon otevřel až o rok později. 11. července 2008 vyšel  iPhone OS 2.0. Ten s sebou přinesl i App Store, takže si uživatelé mohli pohodlně procházet a stahovat aplikace. S těmi se tehdy doslova roztrhl pytel. Pro softwarové vývojáře se otevřel nový trh, kde bylo tehdy snadné se prosadit a vydělat balík peněz. Zdánlivě neotřesitelná Nokia tenkrát těžce zaspala. Zkoušela sice kontrovat uvedením dotykové řady, ale brzdou byl především Symbian, který jednoduše byl od začátku dělaný pro tlačítkové přístroje. Apple si zkrátka poměrně dlouho dokázal držet velice slušný náskok před ostatními.

A pak přišel Android

Tím se pomalu dostáváme k prvnímu zařízení s Androidem. Tím se stal T-Mobile G1, který byl uveden v USA v říjnu 2008. V České republice potom v lednu 2009. Telefon samotný byl vcelku škaredý a Android svým uživatelským rozhraním první iPhone dost připomínal. Nové aplikace se daly stahovat z Marketu a oproti App Store jich byla velká většina zdarma. To byla asi jediná výhoda oproti Applu.

T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream

Systém se také dále vyvíjel a v Applu si začínali uvědomovat, že jim velice rychle roste konkurence. Tím, že Android byl volně dostupný začal rychle ukusovat z trhu a na konci roku 2010 se stalo neuvěřitelné – více, jak polovina smartphonů byla poháněna systémem zeleného robota. V poslední době si stabilně drží podíl mezi 80-90% trhu. Je to díky obrovskému množství zařízení, která tento systém pohání. Ať už jsou to highendové smartphony, které trhají rekordy ve výpočetní síle nebo levné přístroje, určené primárně pro rozvojové trhy. Rozšířenost a s ní nevyhnutelně spojená roztříštěnost Androidu je tak jeho největší slabinou, ale zároveň i předností, která mu zajišťuje jeho pozici.

V poslední době se sice Apple propadá do šedi průměru a ztrácí punc výjimečnosti, ale navždy to bude on, kdo určil směr vývoje a ovlivnil způsob, jakým používáme mobilní telefony.

Používali jste někdy první iPhone?

Zdroj: wikipedia.org

 

Komentáře

CRYPT from CATACOMBZ

29.6.2017 7:12

Pekny clanek

SeppWinkler

SeppWinkler 13

29.6.2017 10:36

Treba objektívne uznať, že niečo na tom ich dizajne je, ani ten úplne prvý nevyzerá ani v dnešnej dobe zle :)

pavelvyskov36

29.6.2017 12:18

Kdysi to byla revoluce, teď už dlouho nuda a jiní výrobci toho vymýšlí více. Viz třeba seznam patentových přihlášek, kde vede (pro někoho překvapivě) Huawei.

Uni

uni -71

29.6.2017 15:26

O propadání nic moc nevím, spíše to tak působí, protože plagiátorů a více či méně inspirovaných výrobců je více a více, takže se vše tak nějak slévá.
Na druhou stanu je to právě Apple, který v posledních letech přinesl další úroveň interakce uživatele s přístrojem (3D Touch, resp. tlak), kdo odebral Analog Out, tlačí operátory do eSIM (iPad) a má komplet portfolio s podporou LTE-A (VoLTE) a VoWiFi. Obdobu TrueTone blesku má také dnes kde kdo a je z toho std. Atd.
Ale ano, pokud se na to kouká “odborně” ve smyslu “jé jak jsou udělané rohy”, tak ano, Apple zapadl, resp. byl pozřen:)

Uni

uni -71

29.6.2017 15:29

A uvidíme, jak se výrobcům zalíbí ProMotion, resp. 120Hz displeje…:D Stranově neorientovaný konektor od Apple už přejali (USB-C).

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 17

29.6.2017 17:41

Super článek.

Uni

uni -71

30.6.2017 8:03

Mimochodem, je to sice otřepané, ale kapacitní displej před tím stihlo nějaké LG myslím. Je to takové uspěchané prvenství jako třeba Force Touch u Huawei nebo čtečka v displeji u jakého čiňana (ten se tedy nevzmohl na distribuční kus):)

pef94

30.6.2017 10:32

první iPhone byl sice super, ale pokud si dobře pamatuju, tak neuměl posílat MMS. V té době to byla poměrně rozšířená iorma mutimediální komunikace a absence této funkce byla u tak nadupaného telefonu poměrně zvláštní až nepochopitelná.

Uni

uni -71

30.6.2017 10:42

pef94: J, neuměl. Což pokud se nepletu souviselo s tím, že to byl 2G přístroj (u nás reprezentuje GSM). Takže pochopitelné to bylo. Ale upřímně, MMS jsou nám u pr** i dnes:D Tak jako dnes, prostě to hodit do mailu….. A navíc ti jaksi uniká, že v USA ani před tím nebyly SMS nijak prioritní, jen doplňkové. Popularita SMS (příp MMS) v Evropě nebo v Asii byla na jiné úrovni. Tohle amíky skutečně netrápilo.

Stanislav_bures

Stas 0

30.6.2017 12:02

Ještě ho mám doma. Byl to můj první smartphone a i když teď jedu na Androidu, tak mám občas nutkání se vracet :)
Jinak MMS šly skrz aplikaci Swirly, nebo jak se jmenovala. Takže sloužil dobře.
A k těm inovacím. Teknrát to bylo super, pak začal Android kopírovat a dneska bych řekl, že je iOS pozadu. Měl jsem tu čest se služebním iPhone 7 a z prvotního nadšení jsem se dostal po dvou dnech. Prostě pro mě to už není. Po HW stránce ale super. Ten 3D touch je blbost. Stačí kouknout na iOS 11. Instaloval jsem ho teď na iPad Pro 12,9 a hrál si s novým centrem. Rychlost vyvolání akce dlouhým podržením ovládacího prvku vs 3D touch je témeř bez rozdílu. A co jsem se bail i s jinými uživateli, tak radši na tu appku kliknou, než aby to řešili přes 3D touch. Stejně tak jsem to potom dělal na iP7 já.

Uni

uni -71

30.6.2017 12:36

Stas: Tak jestli nepleteš vyspělost (resp. spíše dnes filozofii, jinak je to vcelku na stejné čáře, tedy až tradičně na…MS:) ) a své zvyky;)
3D Touch je geniání min. z jednoho důvodu, kurzorový mód na klávesnici. Nemusíš zobrazovat směrové šipky, které co si budeme nalhávat přeci jen dost nabourávají přehlednost klávesnice, ale prostě jen přitlačíš, paráda. Tohle mi strašně chybí. Jasně, na tabletu je na to multitouch, ale na mobilu na to není místo.
Ale podržení a Peek je něco jiného. Když např. na ikoně aplikace podržíš, dostaneš kontextové funkce k ikoně (přesunutí, odinstalace, atd.). Když Peek, máš zkratky do aplikace. Když Pop (tedy ťuk), spustíš aplikaci. U Home buttonu obdobně, tam je ještě navíc poklep.

LufyCZ

30.6.2017 13:29

Před pár týdny jsem měl možnost si chvíli hrát s iPhonem 3G. Jedná VELKÁ věc na něm excelovala: čitelnost na slunci. Skoro nebyl poznat rozdíl mezi viditelnosti na slunci a vevnitř. Nevím, proč tomu tak není i v dnešní době…

Stanislav_bures

Stas 0

30.6.2017 14:14

uni: V rámci ios ano, ale Android ukázal, že to jde i bez 3D touch a rychlost je podobná. Jinak tou vyspělostí myslíš aplikace v sandboxu? Nebo co máš na mysli?

Uni

uni -71

2.7.2017 10:36

Stas: Ano, jde to i bez 3D Touch, zkrátka mám zobrazenou další řadu v klávesnici. Ale rozhodně by mi nechyběla…
Nevím co myslíš s tou vyspělostí. Ty OS mají v podstatě obdobně velká API, zásah v zařízeních,…

RSS (komentáře k článku)