První iPhone slaví 10 let. Takhle změnil Android

prvni iphone

Rok 2007 byl všechno, jenom ne nudný. Ve zkratce – vstoupili jsme do Schengenského prostoru, oblíbený primátor Bém pokořil Everest, v Krkonoších došlo k jadernému výbuchu, Jiří Paroubek se oženil s tlumočnicí Petrou a jistý pan Procházka se ne tak úplně poctivým způsobem obohatil o 500 milionů korun. Pro mobilní nadšence bylo ovšem asi nejdůležitější událostí roku, když Apple představil první iPhone – první telefon s nakousnutým jablíčkem na zádech.

iPhone tehdy nastavil pravidla

Ano, jsme sice web zaměřený na zařízení s Androidem, ale na rovinu si přiznejme jednu věc. Bez prvního iPhonu by dnešní smartphony nevypadaly tak, jak vypadají. Takže, ať už je váš vztah k iPhonu, popřípadě Applu jakýkoliv, rozhodně mu nemůžete upřít, že „byl prostě první“.

A dnes je to na den přesně dekáda od zahájení prodeje tohoto milovaného i nesnášeného zařízení. Pojďme se tedy v krátkosti podívat, jak to tehdy vypadalo. K představení došlo samotným Stevem Jobsem 9. ledna 2007. Když svět viděl, jak bude nový telefon vypadat a co bude umět, nastal poměrně slušný poprask.

iPhone přinesl několik novinek

Byl to totiž telefon, který nevyžadoval dlouhé studování manuálu proto, aby ho uživatelé mohli ovládat. Navíc umožňoval neskutečně komfortní procházení webu, maximálně intuitivní ovládání a opravdový „wow moment“ přišel, když jste si pomocí dvou prstů poprvé přiblížili obrázek.

Do té doby výrobci dělali složitá zařízení, která se ovládala především pomocí tlačítek. Podívejme se tedy, co iPhone přinesl nového, co tu do té doby nebylo. Novinky pak přebral i operační systém Android.

  • kapacitní displej, reagující na dotyk
  • pinch-to-zoom funkci, umožňující jednoduché přiblížení obrázku
  • plnohodnotný internetový prohlížeč (ačkoliv toto je dost relativní, protože neuměl Flash a tehdejší weby obvykle nebyly optimalizovány pro smartphony)
  • režim „na šířku“, který usnadňoval psaní zpráv i sledování videí
  • plynulé scrollování
  • luxusní design

Apple nikdy nebyl levný

Všem, kromě tehdejšího CEO Microsoftu Steva Ballmera, bylo jasné, že první iPhone nastavil laťku pořádně vysoko a bude vyžadovat hodně úsilí ho alespoň dohnat. Vysoká nebyla jen technologická vyspělost, ale i cena prvního jablečného telefonu. Ta začínala na troufalých 500$, na českém trhu jste potom dali za základní model zhruba 12 000Kč. Nikdo tenkrát asi netušil, jaké důsledky  bude tato mobilní revoluce mít.
iphoneZa tu cenu jste však dostali zařízení, které sice mělo svá omezení, ale na druhou stranu to co umělo, umělo skvěle. Dnes se nad parametry prvního iPhonu usmějeme, tehdy to však bylo poměrně výkonné zařízení. Jednojádrový procesor, operační paměť o velikosti 128MB, 2Mpx fotoaparát. Opravdovou špičku představoval displej velikosti 3,5″ a rozlišení 480 x 320. Mohli jste mít 4, 8 nebo dokonce 16GB paměti.

Po stránce aplikací se telefon otevřel až o rok později. 11. července 2008 vyšel  iPhone OS 2.0. Ten s sebou přinesl i App Store, takže si uživatelé mohli pohodlně procházet a stahovat aplikace. S těmi se tehdy doslova roztrhl pytel. Pro softwarové vývojáře se otevřel nový trh, kde bylo tehdy snadné se prosadit a vydělat balík peněz. Zdánlivě neotřesitelná Nokia tenkrát těžce zaspala. Zkoušela sice kontrovat uvedením dotykové řady, ale brzdou byl především Symbian, který jednoduše byl od začátku dělaný pro tlačítkové přístroje. Apple si zkrátka poměrně dlouho dokázal držet velice slušný náskok před ostatními.

A pak přišel Android

Tím se pomalu dostáváme k prvnímu zařízení s Androidem. Tím se stal T-Mobile G1, který byl uveden v USA v říjnu 2008. V České republice potom v lednu 2009. Telefon samotný byl vcelku škaredý a Android svým uživatelským rozhraním první iPhone dost připomínal. Nové aplikace se daly stahovat z Marketu a oproti App Store jich byla velká většina zdarma. To byla asi jediná výhoda oproti Applu.

T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream

Systém se také dále vyvíjel a v Applu si začínali uvědomovat, že jim velice rychle roste konkurence. Tím, že Android byl volně dostupný začal rychle ukusovat z trhu a na konci roku 2010 se stalo neuvěřitelné – více, jak polovina smartphonů byla poháněna systémem zeleného robota. V poslední době si stabilně drží podíl mezi 80-90% trhu. Je to díky obrovskému množství zařízení, která tento systém pohání. Ať už jsou to highendové smartphony, které trhají rekordy ve výpočetní síle nebo levné přístroje, určené primárně pro rozvojové trhy. Rozšířenost a s ní nevyhnutelně spojená roztříštěnost Androidu je tak jeho největší slabinou, ale zároveň i předností, která mu zajišťuje jeho pozici.

V poslední době se sice Apple propadá do šedi průměru a ztrácí punc výjimečnosti, ale navždy to bude on, kdo určil směr vývoje a ovlivnil způsob, jakým používáme mobilní telefony.

Používali jste někdy první iPhone?

Zdroj: wikipedia.org

Jakub Mokříš
O Autorovi - Jakub Mokříš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)