Statistika z Číny: Meziroční prodejnost mobilů spadla o rekordních 22 %

propad-prodejnosti-telefonu-v-cine

Uznávaná společnost Counterpoint Research zveřejnila poslední dubnový den výsledky své analýzy ohledně prodejnosti telefonů v Číně za první tři měsíce letošního roku. Předvídaný propad, kterého se téměř všichni obávali hlavně kvůli koronaviru, skutečně nastal. A to velmi razantní. V prvním kvartálu roku 2020 se na čínském trhu prodalo o 22 % telefonů méně než ve stejném období vloni. O podobně kritickém číslu se mluvilo už delší dobu a mohlo být ještě mnohem vyšší. V samotném únoru totiž propad údajně činil neuvěřitelných 35 %. Leden a březen byly evidentně o něco silnější. Propad prodejnosti telefonů v Číně se dá jednoznačně přisoudit pandemii, která tam drtivě “nastoupila” právě na začátku roku. Zatímco mezi prvními kvartály let 2019 a 2020 je zmíněný rozdíl 22 %, mezi Q4 v roce 2018 a Q4 v roce 2019 byl schodek “jen” -8 %. Bod zlomu je tedy rozeznatelný.

propad prodejnosti telefonů v Číně Q1 2019 Q1 2020

Na trhu to zanechá následky

Jediná firma, která v tomto kritickém obrobí udržela růst, je Huawei. Tento čínský megavýrobce opět potvrdil, že na domácí půdě skutečně silně vévodí, i když na globálním trhu má (a bude mít) problémy. V Číně teď drží Huawei se svými a Honor telefony 39 % trhu, o dva procentní body více než na konci loňského roku. A to i trochu na úkor dalších firem. Celkem klidný může být Apple, který se propadl jen o jeden procentní bod. Pak už jsou ale v zástupu další čínské značky, které dopadly mnohem hůře. Vivo (včetně IQOO) zaznamenalo propad -27 %, Oppo (včetně Realme) -30 %, Xiaomi (včetně Redmi) -35 % a ostatní značky jsou až za opravdu hlubokou hranicí -40 %.

propad prodejnosti telefonů v Číně Q1 2019 Q1 2020 značky

Jsme velmi zvědaví, zda globální statistky prodejnosti telefonů zaznamenají stejný propad jako v Číně. Pravděpodobně ne, ale situace rozhodně nebude dobrá a na trhu to zanechá následky. Zdá se, že po letech extrémního růstu přichází období, které bude na prodeje / nákupy mobilů (a další elektroniky) o poznání slabší. Výrobci zatím nadále chrlí na trh jeden přístroj za druhým, ale intenzita se možná brzy začne snižovat.

Jak myslíte, že bude obecně vypadat prodejnost mobilů v roce 2020?

Zdroj: CPResearch

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)