Nejvíc procesorů dělá MediaTek. Top příjmy má ale někdo jiný

Q1 2022 výroba prodejnost procesorů čipsetů MediaTek Qualcomm Apple Samsung

Analytická společnost Counterpoint Research zveřejnila statistiky zhodnocující výrobu a prodejnost mobilních procesorů za první kvartál letošního roku. Celkovým počtům prodaných kusů dle očekávání dále vévodí tchajwanský MediaTek, který oproti předchozímu čtvrtletí poskočil z 33% na 38% podíl na trhu. Americký Qualcomm zůstal i pro Q1 2022 na druhém místě, přičemž mu stále náleží 30 % tohoto trhu.

Q1 2022 výroba procesorů čipsetů MediaTek Qualcomm Apple Samsung podíl

Ve velkém kontrastu se statistikami prodaných kusů jsou celkové výdělky výrobců. Zatímco Qualcomm produkuje méně než třetinu mobilních čipsetů, žebříčku nejvyšších příjmů dominuje se 44% podílem. Může za to fakt, že americká firma se více soustředí na prémiové a dražší procesory, zatímco MediaTek ve velkém vyrábí jednotky i pro průměrné a podprůměrné telefony. Na špici jsou série Dimensity 700 a Dimensity 900.

Q1 2022 výroba procesorů čipsetů MediaTek Qualcomm Apple Samsung příjmy

To způsobuje, že patří dokonce až na třetí místo ve výdělcích. Druhý je totiž Apple, kterému stačí vyrábět pouze 15 % všech procesorů a přesto jeho příjmy představují více než čtvrtinu (26 %) z celosvětových čísel. V obou ohledech je čtvrtý Samsung, který má pětiprocentní podíl na objemu prodejnosti a sedmiprocentní podíl na příjmech.

Jaký procesor máte ve vašem mobilu?

Zdroj: Counterpoint

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)