Menu

Prodej tabletů zpomaluje – stále vede Apple a Samsung

Se zprávou, která určitě nepotěší výrobce spotřební elektroniky, přišla společnost IDC (International Data Corporation). Píše se v ní, že prodej tabletů začíná zpomalovat. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku stoupl pouze o 3,9 %. Dvěma nejvýraznějšími hráči na trhu zůstávají Apple se Samsungem. Samsung dokázal zvýšit svůj podíl ze 17,5 % na 22,3 %, zatímco Apple zaznamenal výraznou ztrátu. Ze 40,2 % spadl na 32,5 %.

prodej tabletů 1

Za lídry následuje dlouhá propast, na jejímž konci se krčí Asus s 5 %. Následuje Lenovo a Amazon. Meziročně se nejvíce dařilo Lenovu, které dokázalo zvýšit prodeje o neuvěřitelných 224 %.

prodej tabletů

Spekuluje se nad tím, proč tempo růstu zvolňuje. Důvodů vidím hned několik. Po tabletovém “boomu” pár let nazpět si lidé nějaký tablet koupili a zatím nemají příliš důvodů ho měnit. Zároveň si nemyslím, že by tablety mohly drtivě vytlačit stolní počítače a notebooky. Osobně mi tablet slouží pouze jako “zbytečnost” pro zábavu a ani ho nepoužívám každý den.

Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: IDC

 

Komentáře

ellpepone

z aplikace
3.5.2014 8:20

Používám denně už ani nezapínám compa! LG Gpad 8,3 V500

MK

MK

3.5.2014 8:31

Tak pokud někdo používal počítač pouze k lezení po netu, věřím, že k tomu mu zcela vystačí tablet. Ovšem k práci je počítač nezbytný.

pantauleo

3.5.2014 8:55

Notebook na práci a tablet na zábavu. Nedovedu si představit psát nějaký dopis a dělat tabulky, grafy na tabletu. Tablet používám na koukání filmů, sem tam nějaké hraní a hlavně jako navigaci.

bzum

bzum

z aplikace
3.5.2014 9:44

No vidím to stejně, tablet na zábavu a nouzově internet a úprav jednodušších věcí, ale nejraději mám stejně PC, i notebook beru jako nouzové řešení, ale stále lepší, než tablet.

rokyshit

z aplikace
3.5.2014 10:24

Já pořád preferuji Smartfone.Ke složitějším věcem Notebook.A zábava Tablet.

Tony

Tony

3.5.2014 11:26

Ľudia začínajú pomaly zisťovať, že načo im je tablet keď to nenahradí PC. V najbližšej dobe môžme očakávať nárast Windows tabletov, síce nie výrazne, ale bude.

Martin Krivanek

z aplikace
3.5.2014 11:40

Každý večer na tabletu mrknu na sociální sítě, nějaké ty stránky na internetu, případně kouknu na seriál, takže pro mě rozhodně použitelná věc

BrianCZ

z aplikace
3.5.2014 13:00

tablet je uplne k nicemu podle me…nootebook lepsi silnejsi vykonejsi…tkze se na tom da delat prace a tak…a jinak mam mobil a tam mam tky vsechno a jediny ze mob je mensi ale je i silnejsi nez tablet tkze se nedivim…a nakej windows tablet tk o tom si myslim ze neporoste pax vsechno mob i tablet s win stoji za prd…

tomas

tomas

z aplikace
3.5.2014 14:12

Na tabletu mě bavi spíše číst články na netu časopisy videa… hudba.. Tablet mě prostě baví ovládat atd… příjde mi o tisíkrát pohodlnější se dotýkat obrazovky než mit v ruce myš a klávsenici… Navíc mě příjde že android je o 100x spolehlivější než win… Tablet proště vytáhnu z kapsy a vše mám po ruce.. Během 20s… Tablet určitě neni zbytečnej pro mě… a HW? pouze otazka času než na papíře budou mít tablety stejný hodnoty jako notebook

Xender

Xender 0

z aplikace
3.5.2014 15:46

Zase Samsung. Od pondělí začnu počítat podíl článků Samsungu a jiných značek a jsem zvědav jaké bude skóre

uni

uni

3.5.2014 16:26

BrianCZ: notebook je úplně k ničemu podle mě… desktop je lepší silnější výkonnější…

Josef Zítka

z aplikace
3.5.2014 16:53

Ten nadpis je špatně
Nezpomaluje prodej tabletů, ale zpomaluje růst.
Dneska je ekonomika pošahaně nastavená tak, že co neroste tak zpomaluje.
Prodej stále roste ale ne tolik jako dříve.
Co takhle používat rozum?

Martin OK5MJ

Martin OK5MJ

z aplikace
3.5.2014 17:22

Kdyby se vyráběl slušný malý telefon 3,5 palce, tak bych měl motivaci si koupit navíc i větší tablet. Ale když MINI je obr, co mi jen překáží tak, że si ho kolikrát někam ven ani nechci brát, stává se telefon mým tabletem.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

3.5.2014 21:22

Xender:
Nechápu? Jaké skóre je potřeba, aby to bylo pro vás OK?
Na úvodní stránce aktuálně vidím cca 40 článků a mezi nimi 4 o Samsungu.
3.5. 21:15 (4x) = 10%

LinS

Tomáš Filip 0

3.5.2014 22:58

To je ten důvod, proč jsem si ani prozatím tablet nepořídil a po zkušenostech ostatních lidí, nejspíše ani nepořídím. Samotný tablet je s větším mobilem vcelku dost zbytečný. Ovšem, proti gustu… ;-)

Pluto

z aplikace
3.5.2014 23:15

Honza Dvořák : 3.5. z osmi nových článků dva o Samsungu. To už je 25%. Ale to už není tak nezávislé, pěkné číslo, že? Myslím, že nejste hloupý, nedělejte hlupáky z ostatních. Kdyby někdo z redakce použil občas i aplikaci, divil by se, kolik je na ní práce a taky v kolika článků za den se skloňuje Samsung.

Xender

Xender 0

z aplikace
3.5.2014 23:23

Souhlasím Pluto.

Jirka

Jirka

z aplikace
4.5.2014 0:01

Pluto, Xender : Teď si děláte srandu nebo to jako fakt myslíte vážně? Nepřijde vám řešit pořád že je tu tolik a tolik článků o Samsungu divné? náhodou jich tu tak moc není… A i kdyby, Samsung zabírá největší podíl telefonů a tabletů s androidem, tak se s tím smiřte a nehrejte si na já nevím co. Nikdo vám ty články číst nenutí.

Pluto

z aplikace
4.5.2014 4:39

Jirka : Už jich tu není tolik, jako dřív, ale nelíbí se mi dezinpretace / oblbování pana Dvořáka.
A druhou věc jsem už tady vysvětloval: Mnoho z těch, co mají Samsung ho mají jen na volání a sms, nebo proto, že je to Samsung. Tzn třetina by nepoznala rozdíl mezi chytrým a hloupým telefonem, třetina se bojí, nebo neumí využít potenciál androidu.
Ti co tomu rozumí, nekoupí low end od Samsungu, koupí S5 (dle mě zbytečně vyhozené peníze za TW, pro mne pozéři nebo S-maniaci), nebo Note (chápu S-pen, vykoupeno vysokou cenou a TW)
Takže těch Samsung userů tu procentuálně zcela jistě nebude stejný poměr, jako článků o něm.
U Samsungu je cena/výkon v katastrofálním poměru, proto si ho koupí Sfan, ‘kompenzátor’, noob nebo hlupák. Jen Sfandové s Sx nebo Note sem chodí číst novinky a info (resp. tvoří reprezentativní skupinu návštěvníků webu SA).

Takže než začnete používat statistická data, zamyslete se, jestli jsou pro věc použitelná.

Jinak je to buď hloupost, nebo manipulace.

Tomáš V.

Tomáš V.

4.5.2014 9:30

Za mě mohu říct, že tablet bez klávesnice je pro seri´ozní práci nepoužitelný a pouze konzumovat obsah vždycky nestačí. Dlouho jsem tenhle problém řešil a nakonec jsem ho vyřešil Asus Transformerem. To je přesně ten druh tabletu, který uspokojuje veškeré mé potřeby. Když potřebuju psát, mohu na HW klávesnici, když si chci číst, utrhnu si displej. Nesmírně mi vyhovuje, že přístroj je ve stand by režimu, takže jako notebook nemusí pořád běžet nebo dluho startovat (režim spánku nepočítám, potřebuji přenášet). O nesrovnatelně větší nezávislosti na elektrické energii nemluvě.
Jinak jsem si zcela jist, že rostoucí velikost displejů u telefonů, zároveˇn zmenšuje trh tabletů a zkresluje tím tyhle statistiky.

duffajfka

duffajfka

4.5.2014 11:20

S klavesnici, nejakym office balikem a Floating apps se potencial tabletu jako pracovniho nastroje hodne zvysi. Vetsinou nemam problem.

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
4.5.2014 19:55

Tablet je jako každé jiné zařízení. Po určitém čase nastane to co se blíží nyní. Trh bude nasycen. Pak už bude docházet pouze k prosté obměně u stávajících majitelů. Zcela nových majitelů bude již velmi málo. Já sám tablet používám cca 3 rokem. Mám 10 palcový Samsung, 3G s WiFi, jde o jedno jádro, kdysi za cenu cca 15.000,-. Zatím stačí na vše na co ho používám. O obměně hned tak neuvažuji. A tohle má řada uživatelů stejné. Pokud někdo za směšnou cenu nenabídne něco extra převratného navíc např. s hw qwertz klávesnicí, tak abych mohl nahradit či doplnit svůj notebook či netbo

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
4.5.2014 19:59

(doplnění, nechci přijít o již napsaný text, Váš Svět Androida furt zamrzá a padá)

… či netbook, nebo svuj pracovní nástroj touto kombinaci doplnit. Tak dokud někdo něco takového nenabídne nebudu mit moc důvodů svuj postoj k novému tabletu měnit. A to má rada uživatelů stejný.

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
4.5.2014 20:07

Navíc nelze u tohoto specifického zařízení jakým tablety jsou očekávat podobnou zkušenost jako s mobily. Zde dochází k obměně v průměru 1x za 1 – 1,5 roku, u řady lidi dřív. Ale tablety?
K čemu je vlastně většina z nás používá?
Whats App na ně nejde, Hangouts díky přetížení sítě Google zamrzá, takže zbývá organizace času, psaní krátkých poznámek a textů na poradách, schůzích, školenich, vyřizování emailů, prohlížení webu, sledování videí apod. Do kapsy se nevejde, takže do lesa či k vodě si ho jen tak nevezmete. Není příliš skladný. Takže mobil vyhrává a tablet překonává. Trh se tedy brzy nasytí.

Wil-M

wil-m 0

z aplikace
4.5.2014 23:28

Vláďa 77: tablet je zařízení, které je extrémně skladné a přenosné, bez ufičených větráků, většinou se skvělou výdrží baterky. v dnešní době už snad každý přehraje full hd video a není problém si sehnat nějaký, co umí propojení s tv. intuitivní dotekové ovládání v kombinaci s hw klávesnicí tedy pro mnoho lidí mluví jasně ve prospěch tabletového trhu, tedy tam, kde netbooky kompletně selhaly. osobně mám tablet především na čtení, jak webu, tak e-knih, plus jako skvělý společník na dlouhé cesty do zahraničí (online informace prakticky o čemkoliv – už žádné kupování map a těžkých průvodců!)

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
5.5.2014 0:26

Re: will-m: napsal jsem to jak jsem to napsal. Myslím, že se pozorný čtenář dovtípí. Kamkoliv jedu, jen na kratší cestu, autem, na kole, pěšky na procházku se psem, do lesa na houby apod. Tak jako většina mám sebou mobil od 3,5 do 5,5″… Ale netahám sebou tablet. Tak skladný zase není. Ani 7″…

RSS (komentáře k článku)