Příjemná invaze z východu: Nový seriál o čínských smartphonech

Android v Číně

Řada českých Android uživatelů si pod pojmem smartphone z Číny představí jednu z levných kopií iPhonu, duplikáty vlajkových lodí HTC či Samsungu či jiná zrcátka dovezená ze země rudého draka. Další, o málo úspěšnější, si pak vybaví low-endové telefony od Gigabyte a podobné, o jejichž kvalitě se na reklamačním oddělení jednoho nejmenovaného českého e-shopu vykládají legendy. Pokud ovšem zajdeme ještě dále, objevíme velmi zajímavé telefony, jejichž čínští výrobci včas stihli pochopit trh a dohnali technologických náskok svých konkurentů. Řeč je především o ZTE a HuaWei, kteří se v ČR zatím pomalu prosazují a získávají si důvěru, zatímco na světových trzích jsou již zavedenými hráči (třeba ZTE je 4. největší výrobce chytrých telefonů na světě).

 

To je ovšem jen vrchol ledovce. V Číně bublá trh s telefony neuvěřitelnou intenzitou a je jen otázkou času, kdy tato pomyslná poklička padne. Dlouhodobě jsem pobýval i studoval na Taiwanu a díky tomu jsem měl možnost pod tuto pokličku nahlédnout. Byl to šok. Desítky neznámých značek, stovky modelů, desítky milionů prodaných přístrojů na miliardovém trhu.

 

Jako srdcový Android fanoušek jsem ihned začal telefony zkoušet. Bylo to pro mě jak kdybych se ocitl v jiném světě. Špičkové parametry, kvalitní provedení a zcela nesmyslné ceny. Třeba telefon, který můžete máchat ve vodě i v pivu za 4000 Kč? Či je libo telefon, kterým můžete zatlouct hřebík a použít jej jako prkýnko při krájení jablka, za 3000 Kč (u obou dvoujádrový procesor, 1GB RAM a Android 4.0 samozřejmostí). Či nejtenčí smartphone světa za 7000 Kč nebo nejvýkonnější smartphone světa za 6500 Kč (čtyřjádrový 1.5 GHz procesor, 2GB RAM, Android 4.1) či pro znalce telefon s  baterií snů o kapacitě 3500 mAh za necelých 5000 Kč? Netřeba dodávat, že všechny jsou standartně dualSIM či tripleSIM.

 

Lenovo A660

Lenovo A660 nevadí bahno, písek ani ponoření do vody. Za hubičku.

iPhone 5 v porovnání s nejtenčím telefonem světa OPPO Finder, v ČR neznámým

OPPO Finder X907 v porovnání s iPhonem 5. OPPO je o 12% tenčí, velmi výkoný a u nás zcela neznámý. Též za hubičku.

Zbývalo však ověřit, zda nadšení nevyprchá při skutečném používání telefonu. Přece jen, papír snese dost. Měl jsem na to poměrně dost času a za rok mi prošlo pod rukama desítky telefonů. Výsledek mě jen utvrdil ve výše řečeném. Čínani se telefony, stejně jako všechno ostatní, naučili dělat levně, ale kvalitně. Samozřejmě člověk může narazit na pár nepříjemností, ale o těch si důkladně povíme, jak se jim vyhnout. Zkrátka a jednoduše, miliardový trh dal vzniknout mnoha firmám, z nichž vykrystalizovalo několik velmi zajímavých značek s ještě zajímavějšími produkty. A o těch bude tento seriál. Pokusím se vám v něm představit telefony od značek ZOPO, OPPO, THL, Xiaomi, Newman či výrobců, které možná znáte, ale jejich mobilní divize je zatím v Evropě zapovězená, jako Lenovo, Pioneer či Honda.

 

Při představování bude důraz kladen především na rozebrání kvality a výkonu telefonu, zaměříme se tedy i na novinky z dílny dvorního dodavatele procesorů pro čínské telefony – taiwanského MediTeku. Zároveň si povíme něco o funkcích, které jsou bohužel u nás málo známé, co to je dualSIM standby, dualSIM full active či dualSIM dual call (dva hovory současně na jednom telefonu).

Lenovo - Čínský gigant se zaměřil i na výrobu chytrých telefonů. Zatím jen pro Čínu.

Vývoj jde dopředu raketovým tempem a na čínském trhu to platí dvojnásob. V tomto seriálu se vám tedy pokusím prezentovat situaci na čínském trhu smartphonů a zároveň vybrat ty pro vás nejzajímavější kousky. Též se zaměříme na úskalí, se kterými se můžete potýkat při pořizování teleofnu z Číny a jak se jim vyhnout. Zároveň budu rád za vaše připomínky a tipy čemu věnovat více pozornosti, který telefon nejvíce oceníte k detailní recenzi, atd. V případě širšího zájmu mohu zabrousit až do takový extrémů jakou jsou značky Hisense, JIAXU, Defo což uznávám by bylo opravdu už jen pro fanoušky z řad tvrdého jádra.

 

Důležitým bodem seriálu bude i část věnovaná tomu, jak a kde telefony nakupovat, jak je to skutečně se clem, DPH a důvěryhodností. Představíme Vám jednoduchý způsob jak si co nejlevněji objednat telefon z Číny a vyhnout se poplatkům na hranicích, nedoručení telefonu i způsobu, či jak telefon v případě problémů chytře a bezplatně vrátit.

 

Od příštího týdne začínáme a já věřím, že vám tento seriál bude přínosem a budete tak moci proniknout do zatím neznámých vod s výskytem naší zelené příšery Android.

 

Bluebo L100 lze použít jako prkýnko na krájení jablka keramickým nožem

bluebo l100 gorilla glass cut apple

bluebo l100 gorilla glass cut apple

 

OPPO Finder X907, nejtenčí smartphone světa (6,65mm), lze použít místo kladiva při zatloukání hřebíku.

Oppo Finder World’s Thinnest Phone Used as Hammer

Oppo Finder World's Thinnest Phone Used as Hammer

Jiří Opletal
O Autorovi - Jiří Opletal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (75)