TOPlist

Jak na přehrávání filmů v Androidu? (návod pro začátečníky)

prehravani-filmu-android

Často cestujete a jediným věrným společníkem je mobilní telefon? Tak jej pro krácení chvíle přeměňte v kino a užijte si oblíbený film kdekoliv a kdykoliv – velké displeje dnešních mobilních telefonů k tomu přímo vybízejí. Dnes si ukážeme, jak na přehrávání filmů na Androidu.

Jaké filmy můžu v přístroji přehrávat?

S nadsázkou můžeme prohlásit, že téměř všechny, které se vám podaří do mobilního telefonu nahrát – tedy takové, které jsou uloženy jako soubor. Domácí videa, snímky z internetu a dokonce i disk DVD, pokud jej přeneseme do telefonu. A formáty videa? Pokud není kýžený snímek kódován do nějakého exotického formátu, je velká šance, že jej přehrajeme. Nelze to ale říci stoprocentně – kódování a přehrávání videa je občas alchymie.

prehravani-filmu-android

Co budu k přehrávání filmů potřebovat?

Kodek? Ne! Dekodér? Přihořívá. Vhodný přehrávač s dekodéry? Ano, správně! Nejspíše jste zvyklí, že pro přehrávání filmů na počítači potřebujeme instalovat příslušné kodeky. Tedy spíše si to většina uživatelů myslí, protože pro přehrávání filmů instalujeme pouze dekodéry – u Androidu je ovšem situace trochu rozdílná. Bohatě si vystačíme s vhodným přehrávačem, který již dekodéry pro přehrávání filmů obsahuje v sobě (dnes je tento způsob velmi oblíbený i na PC). Vývojáři nám to tak velmi zjednodušili – nainstalujeme přehrávač z Google Play, spustíme v něm video a je to.

Tipy na přehrávače:

prehravani-filmu-android-2

Základní informace o této problematice se dozvíte v našem článku Android (ne)technicky: Video a vše kolem něj #1.

Zvládne můj přístroj přehrávání filmů ve vysokém rozlišení?

Ani zde se neobejdeme bez křišťálové koule, která nám musí prozradit, o jaké video se jedná a jak výkonný je náš telefon. Nemůžeme totiž předem říci, jaký telefon si poradí s jakým videem. Navíc rozlišení není jediným faktorem, který udává kvalitu videa. Neméně důležitý je datový tok, který značí, s jakou porcí dat si musí náš telefon poradit za jednu sekundu. Můžeme se pak třeba stavět na hlavu a proklínat režiséra, že ladné pohyby hlavní herečky v americkém filmu nejsou tak plynulé, jak by si naše pudy přály. A nebude nám to nic platné, protože náš telefon zkrátka na daný snímek hardwarově zjevně nestačí. Videa v HD rozlišení si zpravidla žádají vícejádrové procesory, a my tak nemůžeme dávat za vinu naší jednojádrové herce, že se přehrávání škube. Proč ale tato teorie ani zdaleka neplatí? Proč existují telefony s jednojádrovým procesorem, které si poradí i s Full HD videem, ale naopak dvoujádra, na kterých se video škube? Odpovědí je hardwarová akcelerace.

prehravani-filmu-android-3

Vyšší rozlišení filmu neznamená lepší podívanou

Honba za vyšším rozlišením při přehrávání v mobilním telefonu rozhodně není tak užitečná jako vysoký počet lajků u vašeho statusu na sociální síti. Dnes se samotní výrobci elektroniky předhánějí s tím, kdo vyrobí displej s vyšším rozlišením. Stále více uživatelů se tak snaží vyhledat videa s největším rozlišením, která jsou k dispozici. To nám ale může paradoxně při přehrávání filmů v telefonu uškodit. Proč?

Některé displeje mobilních telefonů dnes sice nabídnou Full HD rozlišení (i vyšší), ale rozhodně to není většinová záležitost. Spíše naopak. V případě, že si pustíme Full HD film na displeji s menším rozlišením, lepšího obrazu se logicky nedočkáme, protože je fyzicky nemožné, aby telefon zobrazil více pixelů, než fyzicky displej obsahuje. Paradoxně se může kvalita o něco snížit, neboť dochází k přepočítávání obrazu. Další negativní dopad spočívá ve vyšším zatížení hardwaru telefonu. Zpravidla nejlepším řešením je vybrat film v takovém rozlišení, které se blíží rozlišení displeje vašeho telefonu.

prehravani-filmu-android-4

Co je hardwarová akcelerace a proč ji využívat u přehrávání filmů?

Předchozí odstavce nás navedly do zastávky se jménem hardwarová akcelerace. Co se pod tímto tajuplným pojmem skrývá? Jednoduše řečeno funkce, která přenese největší tíhu přehrávání videa z procesoru na jiný čip.  Dnešní moderní chipsety v telefonech již obsahují své hardwarové dekodéry videa, které se o přehrávání postarají a odlehčí tak procesoru. Tento způsob přehrávání bohužel nelze použít vždy – záleží totiž na vhodné kombinaci hardwaru, přehrávače, dekodéru a samotného filmu. Pokud vám tedy přehrávač tuto volbu při přehrávání videa nabídne, neváhejte.

prehravani-filmu-android-5

Jak na titulky?

Pokud jste dali na naše doporučení a sáhli po nějakém z doporučovaných přehrávačů, s titulky mít nejspíše problémy nebudete. Samotné přehrávače si většinou titulky samy najdou, pokud jsou umístěný ve stejné složce a nejlépe nesou stejný název jako soubor s filmem. Pokud se titulky automaticky neobjeví, lze jim dodatečně soubor s titulky vnutit.

prehravani-filmu-android (1)

Jediný problém, který nám může požitek z filmu zkazit, tkví v kódování souboru s titulky. To hravě poznáme tak, že se místo české diakritiky objevují všemožné artefakty. Co s tím? Jednou možností je nastavit jiné kódování titulků přímo v přehrávači (pokud to podporuje). Trochu složitější je „překódovat“ samotný soubor s titulky, ale po chvilce pátrání na internetu se jistě dostaneme na spoustu návodů jak na to.

prehravani-filmu-android

Jak změnit audiostopu (jazyk) filmu?

Filmy uložené v některém z moderních kontejnerů (například MKV) v sobě mohou ukrývat více audiostop. Filmy si tedy typicky můžete pustit ve více jazycích a tedy až v samotném přehrávači zvolit, zda chcete film přehrát česky, nebo třeba anglicky s českými titulky.

prehravani-filmu-android-7

Jak na to? Tento postup se odvíjí od použitého přehrávače, ale jsme si jisti, že to bude ve všech podobné. My si změnu zvuku ukážeme v oblíbeném MX Playeru, kde stačí při přehrávání videa vybrat ikonu noty a zvolit příslušnou stopu.

prehravani-filmu-android (2)

Přehrávání filmů zlobí, co s tím?

Potíže s přehráváním mohou znamenat dvě situace – video nelze vůbec přehrát, nebo se video při přehrávání seká. V prvním případě doporučujeme vyzkoušet jeden z přehrávačů, který jsme vám doporučili v tomto článku. Občas se stane, že určitý přehrávač si s videem neporadí a jiný zase ano. Občas to chce tedy trochu experimentovat.

prehravani-filmu-android-8

V druhém případě se zdá, že náš přístroj není dostatečně výkonný na to, aby přehrál video v reálném čase. Jako první zkontrolujeme, zda video běží s HW akcelerací nebo zda jde aktivovat. Ve zmiňovaném MX Playeru nalezneme tuto volbu také v pravém horním rohu (nápis H/W nebo S/W).

prehravani-filmu-android (3)

Pokud video nelze přepnout do HW módu, můžeme ještě vyzkoušet jiný přehrávač. Občas to ale prostě nejde. Stejně tak pokud je hardwarová akcelerace aktivní a video se stále seká, můžeme zkusit jiný přehrávač, ale spíše se smířit s tím, že náš přístroj již zkrátka dané video nezvládne přehrát plynule. Přes slabý hardware holt občas nejede vlak.

Používáte  svůj telefon k přehrávání filmů?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)