96 % poskytovatelů připojení neplní podmínky ČTÚ. Víte, co můžete dělat?

poskytovatelé internetu porušují pravidla 2021

Pokud jste to náhodou ještě nezaznamenali, od 1. ledna 2021 jsou v platnosti nová pravidla pro nabízení a následně i zprostředkování internetového připojení. Nastavil je Český telekomunikační úřad a platí pro všechny poskytovatele včetně mobilních operátorů. Z pohledu zákazníků jsou významné v tom, že nutí společnosti udržovat nabízené rychlosti ve stanovených hladinách. Více si můžete přečíst v našem lednovém článku. ČTÚ přitom avizoval, že bude chování dodavatelů sledovat. Nyní zjistil, že poskytovatelé internetu nově nastavená pravidla pro rok 2021 ve velké míře porušují.

Jen 4 % poskytovatelů upravila smlouvy

“Ve smluvních dokumentech musí poskytovatelé nově stanovovat přesně specifikované parametry služby přístupu k internetu. Podle předběžných výsledků kontroly k 3. 2. 2021 naprostá většina poskytovatelů nové povinnosti nesplnila. Nové povinnosti do smluvních dokumentů promítla jen necelá čtyři procenta poskytovatelů nabízejících buď pouze přístup k internetu v pevném místě, nebo zároveň i mobilní přístup k internetu. Vzhledem k tomu, že smluvní dokumenty podle podmínek všeobecného oprávnění upravili zejména velcí hráči, týkají se provedené změny už 55 % zákazníků,” popisuje ČTÚ na svém webu.

Na internetu neexistuje soukromí
ČTÚ radí

U přístupu v pevném místě musí být ve smlouvě či smluvním dokumentu uvedena inzerovaná rychlost, maximální rychlost, dále běžně dostupná rychlost, která by měla být k dispozici 95 % času a nesmí být stanovena nižší než 60 % rychlosti inzerované, a minimální rychlost, ne nižší než 30 % rychlosti inzerované. V případě mobilního přístupu k internetu musí poskytovatelé ve smlouvě informovat vedle inzerované rychlosti i o odhadované maximální rychlosti. Ať již u pevného, či mobilního přístupu musí poskytovatelé ve smlouvě informovat o definici velkých odchylek od sjednaného výkonu služby a o možnostech uplatnění prostředků nápravy. Pokud zákazník tyto informace ve smluvních dokumentech nenalezne, měl by se obrátit na operátora.

Poskytovatelé připojení k internetu, kteří doposud nemají své smluvní dokumenty v souladu s všeobecným oprávněním a porušují tím zmíněná pravidla platná od ledna 2021, musí nedostatky neprodleně odstranit. V opačném případě přikročí Český telekomunikační úřad k sankcím.

Jak jste spokojení s vaším připojením?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)