TOPlist

Stáhněte si Portál občana do svého mobilu s Androidem! Ukážeme, jak na to

portal obcana stahnout nahled
 • Zítra bude oficiálně představena mobilní aplikace Portál občana
 • Umí to stejné co webové rozhraní, ale pro mnohé bude pohodlnější
 • Do svého chytrého telefonu si ji můžete stáhnout už nyní

Spuštění mobilní aplikace Portál občana je dalším krokem k dlouho slibovanému umožnění pokročilé elektronické komunikace se státem. Digitální a informační agentura (DIA) hodlá službu veřejnosti blíže představit zítra, přičemž od té chvíle bude také garantována její funkčnost. Ačkoliv k oficiálnímu uvedení ještě nedošlo, aplikaci si můžete do svého chytrého telefonu nainstalovat už nyní.

Jak zprovoznit Portál občana na chytrém telefonu? (rychlý návod)

 1. Nainstalujte si aplikaci v obchodě Google Play (Android) nebo App Store (iOS)
 2. Spusťte aplikaci a stiskněte tlačítko Registrovat se
 3. V oknu, které se vám otevře, se přihlaste pomocí:
  • Státního prostředku (mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka atp.)
  • Bankovní identity
  • Služby MojeID
 4. Doporučujeme: Nastavte si přihlašování otiskem prstu nebo snímkem obličeje
 5. Vytvořte si PIN (musí mít 4–8 číslic)
 6. Pro kontrolu PIN potvrďte, nebo jej vytvořte znovu tlačítkem „Vytvořit jiný PIN“
 7. Máte hotovo! Jste přihlášeni v aplikaci Portál občana

Podrobnější popis aplikace

Portál občana byl už včera k dispozici v App Store, takže si jej mohli stáhnout majitelé „jablečných“ zařízení. Nyní už jej lze najít také v obchodu Google Play, ale má to drobný háček: aplikace se vám neukáže ve vyhledávání jako takovém, ale přistoupit k ní můžete pouze přes vývojářský profil DIA nebo prostřednictvím přímého odkazu. My vám každopádně cestu usnadníme – ke stránce Portálu občana v Google Play se můžete dostat kliknutím na níže umístěné tlačítko pro instalaci.

Po stažení aplikace po vás bude vyžadováno přihlášení, nabízeny jsou přitom stejné možnosti jako v klasickém webovém rozhraní. Já osobně jsem použil bankovní identitu, ale některým z vás třeba může být pohodlnější MojeID nebo mobilní klíč eGovernmentu. Následně už se do Portálu občana přihlašujete biometricky (otiskem prstu či skenem obličeje), popřípadě zadáním PINu, který si nastavíte při prvním spuštení.

Mobilní verze Portálu občana má stejné schopnosti jako dosavadní webová aplikace. Její hlavní výhodou však je, že se krásně přizpůsobuje malé obrazovce vašeho smartphonu, a za užitečnost rovněž považujeme schopnost zasílat upozornění, například v případě blížícího se konce platnosti dokladů. Prostřednictvím aplikace můžete pracovat s datovou schránkou nebo získat přístup k nejrůznějším dokumentům – já jsem si s appkou dokázal do pár sekund získat výpis z trestního rejstříku ve formátu PDF.

Už jste si Portál občana nainstalovali i vy?

Zdroj: vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)