TOPlist

3 chyby, kvůli kterým má mnoho uživatelů doma pomalý internet. Jak je napravit?

pomaly internet-wifi sit

Pomalý internet je v dnešní době překážkou pro většinu uživatelů. Ti jej totiž používají nejen na počítači, ale dnes běžně i na telefonu nebo třeba chytré televizi. Dnes si představíme 3 zbytečné chyby, kvůli kterým ke zpomalování sítě dochází.

Bezdrátovou síť má dnes každý, ta je však často kámen úrazu

Přestože v nadpise zmiňujeme přímo pomalý internet, v našem článku se budeme zabývat hlavně bezdrátovou sítí WiFi. Ta je totiž v mnoha případech zdrojem toho, proč internetové připojení na mobilních přístrojích nedosahuje rychlosti, jakou nám garantuje poskytovatel. Sítí WiFi je dnes vybavena téměř každá domácnost. Poskytovatelé internetu totiž dodávají modemy a routery s podporou WiFi již téměř ke každé nabídce. O její vhodné nastavení nebo kvalitnější provedení se již však většinou nestarají.

Mnohdy tak uživatelé svalují vinu na poskytovatele internetu, protože se zdá, že problém bude na jeho straně. Často je tomu ale jinak, což někdy může prozradit fakt, že na PC připojené kabelem je internet rychlý, ale na mobilním telefonu či notebooku nikoliv. Pojďme si projít 3 hlavní chyby, které za pomalou WiFi sítí stojí.

nezvany host-wifi

1) Zarušený kanál WiFi sítě

Fakt, že WiFi síť dnes doma provozuje každý, snadno způsobí, že se několik sítí sejde ve stejném kanále. To v praxi znamená, že sítě vysílají na podobných frekvencích a navzájem se ruší. Výsledkem je pomalý přenos v síti a tím samozřejmě i pomalý internet. Pokud bydlíte v panelové zástavbě a váš router ještě vysílá na frekvenci 2,4 GHz, je zarušení mnohdy extrémní. Sítí je totiž v okolí spousta, navíc frekvenční pásmo 2,4 GHz nabízí jen několik kanálů (tedy rozsah frekvencí, ve kterých můžete vysílat).

Prvním řešením, které může významně pomoci, je nalézt kanál, který je nejméně zarušen. Ten poté nastavit na svém modemu či routeru pro vysílání. K identifikaci přitom skvěle poslouží právě mobilní telefon s vhodnou aplikací. Stačí stáhnout například WiFi Analyzer. Aplikace velice přehledně zobrazí, které WiFi sítě jsou ve vašem okolí a který kanál je nejvíce zarušen (je v něm nejvíce „kopečků“). Vaší snahou je najít kanál, na kterém vysílá co nejméně sítí.

5GHz Wi-Fi

Zarušená WiFI spolehlivě „zabije“ i velice rychlou internetovou přípojku

V našem případě je zarušení pásma 2,4 GHz opravdu značné, nejlepší variantou se ale i tak jeví kanál číslo 11, ve kterém také naše síť vysílá (Krajtulatko). Jak kanál v routeru či modemu nastavit? To se vždy liší od použitého přístroje. Zpravidla je nutné do internetového prohlížeče zadat adresu modemu (například 192.168.1.1), vyplnit přihlašovací údaje a následně v sekci bezdrátové sítě nastavit ručně kanál. S tímto pomůže uživatelská příručka vašeho modemu/routeru.

2) Vaše bezdrátová síť nevysílá na 5 GHz, ale jen na 2,4 GHz

Přestože dnes téměř všechny notebooky a lepší mobilní telefony podporují rychlejší standard WiFi, který vysílá na 5 GHz, poskytovatelé často prodávají modemy pouze s frekvencí 2,4 GHz. To v praxi znamená menší teoretickou přenosovou rychlost a zároveň velké zarušení, pokud je v okolí více sítí. Jestliže jste například majiteli optické přípojky, kde se rychlost internetu šplhá do stovek megabitů, může být WiFi síť na frekvenci 2,4 GHz kámen úrazu. Její teoretická nejvyšší rychlost totiž končí u hodnoty 150 Mbps (u protokolu 802.11n), v praxi je to o poznání nižší rychlost.

Pokud tedy vlastníte rychlou internetovou přípojku, modem s podporou 5GHz WiFi sítě by pro vás měl být samozřejmostí. Problémem ale mohou být některá starší zařízení, která nový standard nepodporují (starší notebook, méně vybavený smartphone apod.). I v tomto případě existuje snadné řešení. Spousta modelů routerů a modemů dnes umožní běh sítí na 2,4 i 5 GHz zároveň. Docílíte tak stavu, kdy novější zařízení mohou využít plnou rychlost internetu, ale odříznuta nebudou ani starší zařízení. V případě 5GHz sítě je rovněž menší zarušení (sítě se nepoužívají tak často a mají díky větší šířce kanálů větší odolnost k rušení).

pomaly internet-5GHz vs 2.4GHz

5GHz síť dovolí rychlejší přenos dat.

3) Špatné umístění modemu/routeru

Vlastníte rychlou internetovou přípojku i síť s podporou 5GHz WiFi sítě, ale stále vás trápí pomalý internet? Na vině často bývá nevhodné umístění routeru (modemu), kvůli čemuž není signál v určitých místech vašeho domu dostatečně silný. A pokles signálu se samozřejmě podepíše na rychlosti přenosu dat. Je potřeba počítat zároveň s tím, že 5GHz síť má sice vyšší přenosovou rychlost, zároveň však trpí kratším dosahem než 2,4GHz síť. Pokud jste tak starší router vyměnili za novější s podporou 5 GHz, mohlo se pokrytí signálem snížit.

V praxi je potřeba zajistit, aby v blízkosti modemu nebyly žádné větší překážky. Často je nutné vyzkoušet vhodnou polohu metodou pokusu a omylu, protože i nepatrná změna či natočení antén může mít výrazný vliv na distribuci signálu. Člověk může zároveň narazit na situace, kdy se modem manželka snaží co nejlépe ukrýt, protože se nejedná většinou o estetické zařízení. V takovém případě je nutné najít kompromis (= často se smířit s nižší rychlostí :-)).

I umístění routeru hraje velkou roli.

I umístění routeru hraje velkou roli.

Trápí vás pomalý internet? Je na vině rychlost přípojky, nebo špatná WiFi síť?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)