Menu

Odhalte příčinu pomalého nabíjení z USB portu

Jak identifikovat a odstranit důvody pomalého nabíjení telefonu při připojení do USB portu v počítači či notebooku.

Mobilní telefon lze nabíjet několika způsoby: klasickou nabíječkou, nabíječkou v autě, kabelem připojeným k USB portu počítače či notebooku. Pokud nabíjíte z portu USB, patrně jste zaznamenali, že nabíjení probíhá pomaleji a trvá tedy déle, než když zařízení připojíte k normální nabíječce. Rozdíl může činit až několik hodin.

Běžná nabíječka

Běžná nabíječka

Pomalé nabíjení je dané řadou faktorů – například skutečností, že běžný port USB 2.0 může dle oficiální specifikace dodávat proud 500 mA a USB 3.0 maximálně 900 mA. To je ve srovnání se současnými klasickými nabíječkami ani ne čtvrtina, byť zejména ve stolních počítačích může být hodnota proudu vyšší (na toto téma doporučujeme článek Ondřeje Caletky Půlampérový mýtus o USB).

Pomalé nabíjení telefonu připojeného k počítači může být způsobeno řadou faktorů – například vadným portem či nekvalitním kabelem. Pojďme si postupně projít všechny možné důvody, proč se vaše zařízení nenabíjí tak rychle, jak byste čekali.

Hledáme příčinu pomalého nabíjení z USB portu

Android 6.0 Marshmallow dokáže předat uživateli informaci, zda nabíjení probíhá normálně, nebo pomalu – na zamykací obrazovce zobrazuje buď text “Nabíjení,” nebo “Pomalé nabíjení.” Chcete-li otestovat, zda je příčina pomalého nabíjení v datovém kabelu, nebo někde jinde, postupujte podle následujícího návodu.

1. možnost: notebook je napájen z baterie. V takovém případě je pravděpodobné, že operační systém nebo hardware omezuje rychlost nabíjení zařízení připojených k portu USB (respektive dodává na port nižší proud). Zkuste notebook připojit do elektrické sítě – pokud se telefon začne nabíjet očekávanou rychlostí, byla příčina právě zde.

Pokud je notebook napájen z baterie, může být nabíjení pomalejší

Pokud je notebook napájen z baterie, může být nabíjení pomalejší

2. možnost: USB port je vadný. Zařízení se může nabíjet pomalu z důvodu, že je připojeno k vadnému portu. Zkuste změnit port, do kterého máte připojený nabíjecí kabel. Jestliže v jiném portu bude nabíjení probíhat normálně, pak jste odhalili viníka.

Na vině může být také vadný USB port

Na vině může být také vadný USB port

3. možnost: pokud nepomohla změna portu ani připojení notebooku do zásuvky, je možné, že je problém přímo v notebooku. Z nějakého důvodu prostě neumí nabíjet připojené zařízení rychleji. Tuto variantu potvrdíte či vyloučíte jednoduše tak, že telefon připojíte k jinému notebooku či počítači. Pokud se stejným kabelem bude nabíjet rychleji, je příčina více než jasná.

Při pomalém nabíjení zkuste telefon připojit k jinému počítači

Při pomalém nabíjení zkuste telefon připojit k jinému počítači

4. možnost: připojte telefon napájecím/datovým kabelem k nabíječce, která je připojená do elektrické zásuvky. Pokud se mobil bude i nadále nabíjet pomalu, je takřka jisté, že příčinou je vadný kabel nebo jeho konektor/y.

Častou příčinou pomalého nabíjení z USB portu je špatný kabel

Častou příčinou pomalého nabíjení z USB portu je špatný kabel

Řešení

Jestliže se váš telefon nezačal nabíjet normální rychlostí ani v jednom ze čtyř uvedených případů, pak je s největší pravděpodobností na vině kabel. Zkuste ho vyměnit za jiný, v ideálním případě vyrobený nebo alespoň certifikovaný výrobcem telefonu. Pak všechny čtyři testy proveďte znovu. V případě, že opět použijete nekvalitní kabeláž, je poměrně pravděpodobné, že dospějete opět k tomu samému výsledku. Jestliže s novým kabelem poběží nabíjení z nabíječky normálně, ale z notebooku bude nadále pomalé, patrně je potíž v notebooku.

Na toto téma doporučujeme také náš starší článek 10 důvodů, proč nabíjení vašeho smartphonu trvá věčnost.

Zdroj: addictivetips.com.

 

Komentáře

Vitas

Vitas 0

z aplikace
24.5.2016 18:32

Tyjo to jsou rady jako když Babica vaří…

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

24.5.2016 18:43

Vitas: pokud máte lepší tipy jak odhalit viníka pomalého nabíjení, budeme rádi když se podělíte

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

24.5.2016 18:58

Vitas napsal: 24.5.2016 18:32

Tyjo to jsou rady jako když Babica vaří...

Budu rád za lepší rady, podle kterých třeba budeme moci sestavit pokračování pro pokročilé :)

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
24.5.2016 19:35

Babica 😆😆

Miroslav Šiler

z aplikace
24.5.2016 20:00

Babica je proti tomuhle pouhy amater :)

Enzo

24.5.2016 20:16

Podle mne je do dobrý návod. Babica by to udělal takhle: Nemáteli kabel použijte špagetu. Nemáteli špagetu použijte špejli.

ElGribo

24.5.2016 20:25

Důležitá je délka kabelu a zejména průměr napájecích vodičů, který se udává v AWG. Čím nižší číslo, tím silnější vodič, menší odpor a jednoduše řečeno se “protlačí” vyšší proudy (A). Obvyklý shitozní kabel dodaný se spotřebním zařízením má 28/28 AWG nebo i vyšší hodnoty (tenčí vodiče), lepší výrobci dodávají kabely, u kterých je to druhé číslo nižší, což značí silnější napájecí vodič (a celý kabel). Bohužel ne všechny kabely, co se dají koupit, tyto hodnoty mají jednoznačně uvedeny a že by to uváděli prodejci na eshopech…? Na to v CZ zapomeňte. V zahraničních eshopech se tyto hodnoty někdy zjistit dají a jsou i cíleně uváděny, a to platí i v Číně. Takže koukejte po něčem, co má alespoň 28/24AWG. Pro zařízení s QuickCharge bych šel i níž, třeba na 28/22AWG.

Roda

Roda -1

z aplikace
24.5.2016 21:09

Mám orig. nabíječku i kabel a vypozoroval jsem že se mobil nabíjí po 3 letech 2x až 3x dele a je to tim kabelem a to ho nekroutim a nikam nenosím

indigo

z aplikace
24.5.2016 21:49

Návod super, jen bych na prvním místě uvedl kabel, pracuji denně s Android tablety a nejčastěji je vina na straně kabelu

Jerry7650

24.5.2016 22:08

to redakce: No ti co se tu podivují, mají fakt pravdu. Ten článek je nesmyslný.
Reálně fungující rada by měla asi tak 3 věty: Nabíjí se Vám mobil z NTB pomalu? Najděte si nabíječku, která bude mít ve specifikacích 5V/2A minimálně, připojte mobil vybitý alespoň z poloviny a pokud se Vám z této nabíječky nabíjí rychle, máte v pořádku kabel.
Pokud se nabíjí stejně pomalu, je kabel buď vadný a nebo prostě šunt.

To je vše :-)

Jinak z PC víc jak specifikace, tj. 500mA nebo 900mA dostanete málokdy, pokud se nebude jednat o speciální port, kterým se výrobci obvykle chlubí, že je na nabíjení určený. Vono ten článek, na který odkazujete je sice hezký, ale drtivá většina desek si tohle hlídá a víc než specifikace prostě nepustí dlouhodobě ani omylem.

Radeg

radeg 20

25.5.2016 6:31

Paráda, redakce, palec nahoru za článek a vaše komentáře pod ním zvlášť!!
Tak vy prvně vysvětlíte proč tomu tak je, proč se z ntb/PC mobil nabíji pomaleji a že se s tím nic dělat nedá, a pak celý zbytek článku věnujete hledáním přičin onoho pomalého nabíjení.
A aby toho nebylo málo, ještě se pod článkem divíte kritickým komentářům.
Paráda, palec nahoru.
Co se divím, už dávno bych měl vědět, že článek, který se bude věnovat ampérům nebo voltům bude věta po větě jedna velká perla za perlou.
Gratuluji, víc takových článků.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

25.5.2016 6:36

To: radeg
Pokud jste přesvědčen, že je ve článku chyba, budu rád za zpětnou vazbu.

Joannekovaczicz

Johanna Kovaczicz 0

25.5.2016 7:24

radeg napsal: 25.5.2016 6:31

Paráda, redakce, palec nahoru za článek a vaše komentáře pod ním zvlášť!! Tak vy prvně vysvětlíte proč tomu tak je, proč se z ntb/PC mobil nabíji pomaleji a že se…

Zdravím,

dle našeho názoru článek pomůže osvítit laikům základní problémy. Děkujeme za komentář, i když vám článek nesedl. :) Doufám, že se vám příště trefíme do noty lépe.

Hezký den.

Radeg

radeg 20

z aplikace
25.5.2016 8:01

@Karel Kilián:
Chápete ten paradox? Prvně popíšete proč tomu tak je, aspoň já pochopil, že tím, že se nabíjí z ntb/PC a pak hledáte příčinu v kabelu.
Tož to jsem nějak nepobral.
Líp už chybu článku jako celku popsat neumím.

Jerry7650

25.5.2016 9:17

Zdravím redakci, ten článek nevysvětlil laikům naprosto nic☺
Jak píše Radeg. Že se bude prakticky jistě mobil nabíjet z ntb pomaleji než z nabíječky je v dnešní době téměř 100 procentní jistota. Žádný USB Vám nedá dlouhodobě 2A, pokud na to není speciálně stavěný a pak ho tak výrobce označí.

Uni

uni -51

25.5.2016 14:56

Co se týče napájení z USB (resp. z PC), jsou základní desky i laptopy, které mají spešl napájecí USB, bývá označen červeně/oranžově (pokud se laptop nehraje na design nebo to není výrobce lempl), jak hovoří Jerry7650, tento konektor ale asi nebude komunikovat datově).
Jako další řešení je užití aktivního USB HUBu, který bude mít dva dopady, tak jako tak bude mít větší šanci skrz datové USB poslat to co specifikace umí (tedy ony zmiňované 500/900mAh) nebo bude také obsahovat napájecí USB (červeně/oranžově), které určo nebudou komunikovat datově, ale pošlo třeba i 2100/2400mAh.
Nebo se na to…. a mignout na USB-C:)

Starty

Starty 0

z aplikace
25.5.2016 17:48

Tady vařil Míra že Streamu :D

ArtanisX

28.5.2016 0:28

panebože, už první věta dokazuje, že počítačům naprosto nerozumíte…

“Jak identifikovat a odstranit důvody pomalého nabíjení telefonu při připojení do USB portu v počítači či notebooku.”

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

28.5.2016 0:37

ArtanisX A dál?

ArtanisX

28.5.2016 9:42

Co dál? Myslím, že Jerry7650 a Radeg to popsali naprosto správně.
Pokud jsme chtěli pomoci laikům pochopit problematiku pomalého nabíjení z PC, tak jste je akorát vyděsili, že mají rozbitý počítač nebo vadný kabel,

RSS (komentáře k článku)