POCO Launcher je dostupný (skoro) všem. Zkusíte ho na svém telefonu?

poco-launcher

POCO Launcher byl jedním z hlavních lákadel telefonu Poco F1 (Pocophone) – prvního smartphonu, který Xiaomi nabízí pod samostatnou značkou. Nyní si můžete jeho funkce a často až neobvyklé vlastnosti vyzkoušet i na svém mobilu.

Obsah článku

Co POCO Launcher slibuje?

Původně byl POCO Launcher exkluzivně dostupný jen na telefonu Poco F1, později se objevil na neoficiálních webech a na začátku září také v Obchodě Play, odkud byl ale k dispozici jen pro vybraná zařízení.

Minulý týden se seznam podporovaných zařízení výrazně rozšířil. Oficiální cestou, tedy z Obchodu Play, ho lze aktuálně (k 15. říjnu) instalovat kromě telefonů Xiaomi například na Sony Xperii Z3, Vodafone VFD 610 či Google Pixel XL. Naopak možné to není na OnePlus 5, Huawei Honor 4C nebo Samsung Galaxy S8+.

Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:

  • Čistá domovská obrazovka – POCO Launcher umístí všechny aplikace do seznamu, takže domovská obrazovka zůstane prázdná a čistá.
  • Pohodlné vyhledávání – doporučení aplikací, filtrování podle barev ikon a spousta dalších přizpůsobitelných funkcí vám umožní najít to, co potřebujete, mnohem rychleji.
  • Správa aplikací – automatické seskupování aplikací podle kategorií nebo možnost vytváření vlastních skupin.
  • Přizpůsobení ikon – použijte balíčky ikon třetích stran („icon packy“), které dodají domovské obrazovce skutečně jedinečný vzhled.
  • Ochrana soukromí – uchovávejte své aplikace soukromé tím, že skryjete jejich ikony.
  • Rychlost a plynulost – cílem POCO Launcheru je nabídnout maximální rychlost, takže zapomeňte na pomalé animace systému.

 

Jak POCO Launcher funguje v praxi?

Při prvním spuštění aplikace požádá o souhlas s podmínkami a udělení nezbytných oprávnění. Nesporným pozitivem je, že aplikace komunikuje hezky česky. Následně nabídne možnost nastavení jako výchozího launcheru.

Začněme seznamem aplikací, který vyvoláte potažením ze spodní hrany obrazovky. Je prezentován tradiční formou v podobě ikonek v pěti sloupcích s listováním po řádcích, případně můžete použít pravou lištu pro rychlý přechod mezi písmeny. V dolní části je k dispozici vyhledávací pole, do kterého lze zadat část názvu požadovaného programu. Launcher poté vyfiltruje jen ikony, odpovídající zadání.

Orientaci může usnadnit třídění do kategorií, jako jsou komunikace, zábava, nástroje, fotografie a několik dalších. POCO Launcher do nich automaticky třídí ikony odpovídajících programů a nutno říci, že tak činí vcelku smysluplně. Přetažením ikony ze seznamu ji můžete buď umístit na domovskou obrazovku, nebo tahem k horní hraně provést odinstalaci aplikace.

Podržením prstu na některé z domovských obrazovek vyvoláte nabídku se třemi tlačítky. Přes první můžete měnit tapetu na pozadí, druhé slouží k přidání widgetů, jež jsou zobrazovány v obvyklé podobě zmenšených náhledů. Velikost widgetů lze dodatečně měnit.

Nastavení launcheru

Třetí možností, která se zobrazuje po dlouhém podržení prstu na domovské obrazovce, je nastavení (ozubené kolečko). První položkou jsou Přechodové efekty mezi domovskými obrazovkami, kterých je k dispozici rovných sedm.

Druhá volba Nastavit výchozí obrazovku slouží, jak už napovídá její popisek, ke stanovení výchozí domovské obrazovky. To je ta, na kterou se systém vrátí po stisku domovského tlačítka.

Další možnosti dovolují Vyplnit prázdné buňky, Uzamknout rozložení Domovské obrazovky a aktivaci volby Skrýt ikony aplikací. Ke skrytým aplikacím se dostanete ze seznamu tak, že dvakrát přetáhnete prstem doprava a poté zadáte správné přístupové gesto. Můžete si tak například schovat programy, ke kterým by neměly mít přístup vaše děti.

V podrobném nastavení je možné změnit balíček ikon, vypnout doporučení aplikací i automatické seskupování, případně si můžete nastavit jen vybrané kategorie. Právě zde si také můžete zapnout jednu z unikátních funkcí, kterou je seskupování ikon podle barvy. V takovém případě se v dolní části seznamu zobrazí barevná tlačítka, dovolující filtrování aplikací dle barvy jejich ikony.

Resumé

POCO Launcher je opravdu jednoduchý a svižný launcher. Nabízí víceméně jen základní funkce, což ale bude většině uživatelů stačit. Těm pokročilejším doporučíme Nova Launcher s podstatně širšími možnostmi.

Ocenit můžeme plynulost a nekomplikovanost celé aplikace, velmi kladně hodnotíme také kompletní lokalizaci do češtiny. Z našeho pohledu je POCO Launcher primárně vhodný pro majitele telefonů Xiaomi, kterým nevyhovuje prostředí MIUI zejména ikonami všech aplikací, umísťovaných na domovské obrazovky. Těm tato alternativa přinese pro Android obvyklejší provedení s některými prvky, jež jsou typické pro Xiaomi. Bát se ho ale nemusí ani majitelé jiných značek, jimž poskytne hned několik netradičních funkcí.

Launcher je v Obchodě Play oficiálně od minulého čtvrtku a celkově se může chlubit více než půl milionem instalací, do kterých jsou ale započítávány i instalace na prodaných telefonech Poco F1. Jejich spokojenost vyjadřuje pěkná průměrná známka 4,2. 16 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

POCO Launcher 2.0 - Customize,  Fresh & Clean
POCO Launcher 2.0 - Customize, Fresh & Clean
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)