Menu

PCFileSync – snadná synchronizace složek

Dnešní mobilní telefony disponují takovým výkonem a množstvím funkcí, že se již pomalu vyrovnávají stolním počítačům a stávají se každodenním pomocníkem a často i pracovním nástrojem. Je dnes proto žádoucí, aby velké množství potřebných dat bylo jak v počítači, tak v mobilním zařízení. Tuto úlohu vykonávají různé synchronizační nástroje a cloudy, v našem státě je však velký přenos dat skrze mobilní internet problematický a spousta uživatelů dává přednost synchronizaci v domácí síti přes Wi-Fi. Dnes si ukážeme aplikaci, díky které můžeme snadno synchronizovat obsah složek v počítači s daty v mobilním telefonu a jednoduše tak udržovat data v telefonu aktuální.

PCFileSync

Pomocí této aplikace vyberete složky v androidím zařízení a počítači, jejichž obsah se přes Wi-Fi Vámi vybraným způsobem synchronizuje. Data můžete přenášet z počítače do mobilu, z mobilu do počítače nebo obousměrně. Díky vytvořeným profilům je možné přenášet data z více složek najednou a vždy jiným směrem a způsobem. Po prvotním nastavení již aplikace funguje zcela samostatně. Je dokonce možné nechat kontrolovat obsah složek a synchronizaci automaticky, takže se nemusíte o běh aplikace vůbec starat a Vaše data vždy dorazí na správné místo. Aplikace se hodí také na jednoúčelový přenos souborů z počítače do telefonu. Jednoduše nasdílíme určitou složku, do které kopírujeme soubory, které chceme do telefonu posílat. V androidím zařízení pak stačí pouze zapnout tuto aplikaci a data dorazí na místo určení.

Prostředí aplikace

Nejdůležitějším prvkem úvodní obrazovky je tlačítko Check now, které manuálně spustí synchronizace vytvořených profilů. Vrchní část nás informuje o stavu Wi-Fi připojení a probíhající synchronizaci (zobrazí přenášené soubory a procentuální stav přenosu). Největší část obrazovky však patří logu, který zobrazuje historii přenesených souborů. Po stisku tlačítka pro nabídku se zpřístupní další možnosti, pomocí kterých je možné program a synchronizaci nakonfigurovat.

 • Check now – okamžitě spustí synchronizaci
 • Log – zobrazí historii přenesených souborů
 • Settings – nastavení aplikace a profilů pro synchronizaci
 • Stop service – pozastaví synchronizaci
 • Stop and exit – pozastaví synchronizaci a vypne aplikaci
 • Help – zobrazí nápovědu a informace o verzi programu

Nastavení aplikace

Možností Settings a Program settings se dostáváme do nastavení programu. Příliš věcí zde nenajdeme, to však vůbec nevadí.

 • Boot-start (on device) – automaticky spustí aplikaci po startu přístroje
 • Show app icon – zobrazí ikonu aplikace v notifikační liště
 • Wake-up on sync – probudí zařízení během synchronizace
 • Sync when charging – synchronizace během nabíjení
 • Background image – obrázek v pozadí (který ovšem stejně není přes log vidět :))
 • Popup info windows – vyskakovací upozornění
 • Show for long timevliv tohoto nastavení jsem nezaznamenal
 • Turn wifi on when sync – zapne a vypne automaticky Wi-Fi při zahájení synchronizace

Nastavení profilů

Pod možností Settings a Profile settings se nachází nejdůležitější nastavení, bez kterého se v případě používání PCFileSync neobejdeme. Díky profilům totiž definujeme, které složky a jak budeme synchronizovat. Profilů můžeme vytvořit více a využívat tak více druhů synchronizací s jinými soubory. Na první stránce je zobrazen seznam profilů, kde můžeme jednotlivé profily aktivovat/deaktivovat pomocí klepnutí, případně vytvářet a měnit pomocí delšího stisku. Tlačítko nabídky zpřístupní možnost importu a exportu profilů. Ty se pak nacházejí v souboru pcfs_profiles.txt na paměťové kartě.

Můžeme přidat profily SMB nebo FTP přímo pomocí Add SMB/FTP profile, případně použít průvodce, do kterého budeme údaje zadávat postupně.

SMB

O možnosti sdílení souborů přes protokol SMB jste si již mohli přečíst v článku ES Správce souborů – bezdrátové sdílení dat. Díky tomuto protokolu lze snadno z Androidu přistupovat ke sdíleným složkám v počítači.

Nastavení je velmi jednoduché a postačí nám znalost IP adresy PC spolu s uživatelským účtem a heslem (anonymní přístup program neumožňuje).

 • Enabled – aktivuje/deaktivuje profil
 • Profile name – název profilu
 • Autocheck – aktivuje/deaktivuje automatickou synchronizaci
 • File sync mode – určuje, zda se budou soubory kopírovat/přesouvat z nebo do zařízení. Je možné nastavit i současné kopírování oběma směry
 • Device path – umístění v zařízení, které chceme synchronizovat (ručně zadáno)
 • Select directory – umístění v zařízení, které chceme synchronizovat (výběr pomocí průzkumníku, vybereme dlouhým stiskem na složku)
 • Select directories to exclude – chceme-li ve složce synchronizovat jen určitý počet složek, můžeme pomocí této volby zbylé vyřadit
 • Check interval (seconds) – interval v sekundách, za který se má kontrolovat stav složek pro synchronizaci
 • Server adress or name – IP adresa nebo název počítače v síti
 • Domain – doména (není nutné vyplňovat)
 • Username – uživatelské jméno účtu
 • Password – heslo účtu
 • Remote path – složka v PC, kterou chceme synchronizovat (ručně zadáno)
 • Select directory – složka v PC, kterou chceme synchronizovat (výběr pomocí průzkumníku, vybereme dlouhým stiskem na složku)
 • Select directories to exclude – chceme-li ve složce synchronizovat jen určitý počet složek, můžeme pomocí této volby zbylé vyřadit

FTP

Program umožňuje také zvolit synchronizaci s internetovým úložištěm. Nastavení je stejné jako v případě SMB, zadáme však údaje k FTP serveru.

Nastavení PC

Aby synchronizace souborů s PC fungovala, musí být samozřejmě připraven nejen telefon, ale také počítač, do kterého budeme přistupovat. Nejedná se o nic jiného než nastavení sdílení souborů a přidělení práv k přístupu. Toto nastavení se liší dle použitého systému, není to však nic složitého. Jelikož se tento článek nezabývá problematikou nastavení sdílení souborů v systémech Windows, popíšu jen stručné a jednoduché nastavení.

Windows 7/Vista

V Centru síťových připojení a sdílení zkontrolujte, zda máte povoleno sdílení souborů, případně aktivované sdílení chráněné heslem (doporučuji).

Sdílet můžeme celý disk (oddíl) nebo jen určitou složku. Postup je u obou variant stejný – klik pravým tlačítkem myši, Vlastnosti, záložka Sdílení a poté volba Rozšířené možnosti sdílení. V následujícím okně zaškrtneme Sdílet tuto složku a nastavíme název složky. V nabídce Oprávnění přidáme do skupiny uživatele Network.

Vše potvrdíme a zkontrolujeme, že se složka úspěšně přidala mezi sdílené – v průzkumníku do řádku s umístěním napíšeme \\NAZEV_PC.

Windows XP

Nastavení ve starší verzi Windows je obdobné. Chcete-li ovšem řídit i práva pro přístup, je potřeba vypnout zjednodušené sdílení. To provedete v nastavení Možnosti složky v Ovládacích panelech, kde zrušíte zaškrtnutí u Použít zjednodušené sdílení souborů. Poté se změní i nastavení sdílení, které je podobné tomu z Windows 7.

Ti, kteří vlastní účet bez hesla, si heslo buď budou muset vytvořit a nastavit automatické přihlášení, nebo si vytvoří účet jiný s heslem, který bude sloužit jen pro tyto účely.

Použití v praxi

Než si vysvětlovat, kde bychom teoreticky mohli danou aplikaci použít, uvedu tři příklady z praxe.
Při psaní této recenze, která obsahuje několik snímků obrazovky telefonu, je nutné přesunout screeny z telefonu do počítače. Než jsem začal psát recenzi, jednoduše jsem nastavil, aby se obsah složky, kam se standardně ukládají snímky obrazovky, kopíroval přímo do vybrané složky v počítači. Program pak průběžně kontroloval obsah složky se screeny a kopíroval mi je přímo do počítače – rychlé, snadné a hlavně automatické.

Další příklad nastává s hudbou. V telefonu mám složku Music, kterou pravidelně plním písničkami z počítače. Mohu vše dělat ručně, nebo jednou za čas spustit tento program s nastaveným profilem, který mi obsah složek sám srovná a opět se nemusím o nic starat, vše proběhne samo.

Skoro největší přínos však vidím ve snadném posílání souborů do telefonu. Dříve jsem musel zapnout ES Správce souborů, ve kterém několika kliknutími přistoupit na nasdílenou složku a data ručně zkopírovat do zařízení. Nyní však mám na ploše počítače speciálně připravenou složku, do které snadno přesunu věc, kterou chci dostat do androidího zařízení, PCFileSync v Androidu rozpozná nový soubor a sám ho přesune do přednastavené složky v telefonu. Snadné a rychlé.

Závěr

I když je člověk tvor zručný a inteligentní, je také velmi líný a rád si práci usnadňuje. Proč tedy v případě pravidelného přenosu souborů z jednoho zařízení do druhého dělat vše ručně, když jde proces zautomatizovat? Výborným pomocníkem se nám v tomto případě stává PCFileSync, díky kterému lze přenášet soubory skutečně snadno a rychle. Po úvodním nastavení je aplikace schopna vykonávat vše zcela automaticky bez našeho zásahu. PCFileSync dokáže rozpoznat, zda se nějaký soubor ve složce změnil a nahradit ho novější verzí. Program je k dispozici zdarma a obsahuje proužek s reklamou, který nejde odstranit – aplikace nemá totiž placenou verzi. Zbývá už jen nastavit sdílení složek v počítači (případně FTP), vytvořit profily a můžeme směle sypat jeden soubor za druhým do/z Androidu.

Klady

+ Zdarma
+ Stabilní, rychlý a spolehlivý

+ Po nastavení velmi jednoduchá obsluha
+ Možnost automatického režimu

Zápory

– Reklama, které se nejde zbavit
– Nelze použít anonymní přístup

PCFileSync
Sergey Bogdanov
Verze3.3.6 (30. 3. 2012)
Velikost456 kB
1.1+


Zdarma

 

Komentáře

Michal

Michal

9.4.2012 7:47

Proc to delat slozite, kdyz to jde jednoduse. Cely vyse popsany system je podle me dosti krkolomny a vysli se zde neco co jiz bylo vymysleno. Synchronizace nekolika pocitacu mezi sebou, nebo nekolika telefonu mezi sebou a to vse zcela multiplatforme a navic vzdy s pristupem pres internet, tedy se zalohou na internetu (to se nekolikrat hodilo) je DropBox. Na popisovane priklady jeho kapacita 2gb staci az az. Ano, dobra, dropbox sam o sobe nesynchronizuje online, musite si kliknout. Coz vzdy uplne stacilo, ale trvate-li na synchronizaci, pak k tomu pridame v androidim zarizeni aplikaci DropSync a je sesynchronizovano. Neni potreba nastavovat zadne sdileni, zadne SMB slozitosti nebo FTP. Mimochodem fotky z androidiho zarizeni na pocitac se synchronizuji zcela automaticky uplne samy, k tomu nic netreba.

Libb76

Libb76

9.4.2012 8:35

Michal: Minimálně věta “Díky vytvořeným profilům je možné přenášet data z více složek najednou a vždy jiným směrem a způsobem.” poráží Dropbox do prachu. Dropbox umí synchronizovat jen jednu složku, doma jako tukan řeším hardlinky, abych tam nemusel mít všechno fyzicky a celkově na mě nepůsobí nejlíp.
Tohle řešení asi vyzkouším a děkuji za článek

xsarahdi

xsarahdi

9.4.2012 8:41

Najlepší nástroj na sychronizáciu všetkého vo svojom Androide s PC a OFFLINE je MyPhoneexplorer……jednoduchý v sk/cz jazyku a synchronizuje aj Outlook. …..bezkonkurenčný

Pascal

Pascal

9.4.2012 15:27

To mi pride jednoduchsie Alikacia FTP server, otvorim TC pretiahnem co potrebujem a hotovo.

Ťululum

Ťululum

9.4.2012 16:46

Jak se dá v mobilu nastavit, aby se automaticky stahovala synchronizace z Dropboxu do vybrané složky? V té originální aplikaci určitě ne. Je tam sice nějaké Favourites, které nějak synchronizuje, ale to nemám ponětí, kam se to stahuje.

Hroch

Hroch

9.4.2012 21:02

Super článek o super aplikaci, když máte doma v síti nastavené sdílení složek, tak nastavení aplikace trvá tak minutu a výsledek luxusní. Na hudbu neznám lepší způsob synchronizace :-)

ipetr

ipetr

9.4.2012 21:27

Vykašlete se na Dropbox a používejte SugarSync. Už v základu vyšší kapacita, umí synchronizovat víc vybraných adresářů, klienti pro kde co.
Pokud použijete tento link, https://www.sugarsync.com/referral?rf=ch0k9vdj5bvnd&utm_source=website&utm_medium=web&utm_campaign=referral&shareEvent=30083 tak já i vy dostaneme k základním 5GB bonus 500MB. Takto se dá vyšroubovat kapacita prý až na 20GB.

Michal

Michal

10.4.2012 21:00

Libb76: i to umi dropbox, staci doinstalovat utilitku. Je jich hromada. Ono hlavne jde o pouziti. Ja mam rad vsechny data v jedne slozce. A to je slozka dropbox, moje data se tam vejdou, nejakou muziku neresim. Par fotek co vyfotim mobilem a potrebuju je hodit nekam na web a dokumenty a zdrojove kody a zalohy databazi nebo webu proste staci dropbox a jedna slozka a v ni hromada prehledne pojmenovanych podslozek :-) me to takhle vyhovuje nadmiru. Kez by sli do cloudu narvat cely windowsy …. ach jo …

Helcl

Helcl

5.7.2012 22:01

všechno je to k ničemu, jenom šoupání hudby nebo obrázků, Kontakty, kalendář nejde bez lítání po internetu synchronizovat stisknutím ikony na pc prostřednictví offline zařízení jako je usb nebo bt. Honění údajů přes internet je nejenom zlodějina dat, ale hlavně zlodějina peněz za nutné používání internetových zlodějů. Nevím, proč mám svoje údaje šířít někde světovou sítí zdlouhavou cestou různých účtů, které si po čase už ani nepamatuju a ani nevím, k čemu mi jsou. strčím kabel do pc a mobilu a zmáčknu synchronizaci a mám všechno co potřebuji. nemusím se tady natahovat, jaký jsem idiot, když umím používat stopadestá sociálních sítí k tomu, abych si nahrál schůzku s tchýní do mobilu. to je fakt děsně složité převzít fungující funkci mobilů od pravěku, jestli si chce někdo stále měnit v mobilu vyzvánění a poslouchat pořád dokola muziku, kterou mu stejně hrajou dokola ve všech rádiích, tak to je taky jednodušší po kabelu., rychlejší a levnější, tedy zdarma

bub60

bub60

15.12.2012 17:34

Ahoj,nevíte kde dělám chybu? Nejde mi obousměrná synchronizace. Spustil jsem PCFileSync a zadal Two-way. To co mám v PC se přenese do mobilu, ale naopak to nejde. Ani změny v souboru, které udělám v mobilu, ani třeba nový soubor vytvořený v mobilu.
Díky za rady.

RSS (komentáře k článku)