TOPlist

Padělané Samsungy a iPhony v česku. Pozor, co kupujete. Jak je poznat?

padělky elektronika

Čeští celníci zabavili minulý týden dodávku padělaných telefonů. Období před Vánoci je typické i pro zvýšenou aktivitu podvodníků všeho druhu. Prodej padělané elektroniky už mnoho let patří mezi jedno z nebezpečí, které na uživatele číhá nejen o Vánocích. Jak se vyhnout padělkům?

Honba za co nejnižší cenou se může někdy vymstít. Podvodníci se dnes neštítí ani prodeje padělaných telefonů a další elektroniky. Mnoho zákazníků před touto nepříjemnou zkušeností zachránili minulý týden čeští celníci. Podařilo se jim zabavit padělky 77 telefonů Samsung S20 Ultra 5G a 64 telefonů iPhonů 11 Pro Max. Celníci odhadují potencionální škodu na 6 milionů korun. Telefony se ji podařilo odhalit při kontrole rumunské dodávky. Telefony byly schované v konstrukčních dutinách vozidla. Zadrženo bylo i příslušenství jako nabíjecí kabely. Rumunští občané se pravděpodobně cestovali s falzifikáty iPhonů a Samsungů do německa. Na podobné praktiky lze ale běžně narazit i u nás.

Jak se vyhnout padělané elektronice?

Nejjistější je vždy kupovat elektroniku u autorizovaných prodejců. Pokud nakupujete z eshopu, tak je dobré minimálně zjistit jaké má daný obchod hodnocení na serverech jako heureka.cz nebo zbozi.cz. Obzvlášť na pozoru před padělky je třeba být při nákupu elektroniky přes různé bazary. Prvním varovným znamením je vždy podezřele nízká cena. Úplně každý by se pak asi měl vyhnout nákupu elektroniky na ulici, a to ať už se bude nabídka zdát sebelepší.

Jakou máte zkušenost s padělanou elektronikou?

Zdroj: Celní Správa

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)