Otrava jídlem? Umělá inteligence od Googlu si umí došlápnout na špatné restaurace

Otrava jídlem? Umělá inteligence od Googlu si umí došlápnout na špatné restaurace

Google se spojil s výzkumníky z Hardvardu a společně vyvinuli algoritmus, který dokáže identifikovat špatné restaurace, jejichž návštěvníci vykazovali nějaké zažívací obtíže. Stane se otrava jídlem minulostí?

Otrava jídlem brzy minulostí?

Bylo vám někdy špatně po návštěvě nějaké restaurace? V Googlu určitě někomu ano, protože nyní Google zapojuje strojové učení do boje se špatnými restauracemi. Společně s výzkumníky z Hardwardu představili „Finder“ („Hledač“). Finder byl trénován, aby z dodaných dat o uživatelích dokázal nalézt problémové restaurace. Jak takovou problémovou restauraci určí? Nejdříve se snaží najít uživatele, kteří vykazují znaky nějakých zažívacích obtíží. K tomu využívá anonymizovanou historii jejich hledání. Bylo vám špatně a hledali jste na Googlu živočišné uhlí? Bingo, Finder by si toho všiml a následně pomocí anonymizovaných geolokačních dat určil oblast ve které jste se pohybovali.

Otrava jídlem? Umělá inteligence od Googlu si umí došlápnout na špatné restaurace

Udělá AI od Google jídlo bezpečnějším? 

Pokud by bylo podobných uživatelů v oblasti více, tak by následně pomocí dat zúžil pravděpodobný zdroj vašich obtíží na několik stravovacích zařízení. Takto vytipované zdroje nákazy by pak automaticky nahlásil místní hygienické stanici, která by mohla daná zařízení zkontrolovat a včas zamezit dalšímu šíření problémů. Data uživatelů byla anonymizovaná a jejich poskytnutí bylo prý v souladu s podmínkami užívání Google služeb. Finder není aktuálně nasazen v ostrém provozu. Zatím se jen zkoumá jeho případná využitelnost v praxi. Google toho o nás dokáže ze svých dat zjistit opravdu hodně.

Jste ochotní vzdát se svých dat, pokud by byla použita pro podobné „vyšší dobro“?

Zdroj: nature.com (via)

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)