Otevření SMS vás nepřipraví o peníze: Čechy napálila podvodná aplikace

otevreni sms podvod

Je to několik dnů zpět, co televize Nova upozornila na to, že při otevření SMS z čísla 904 09 099 se automaticky strhne 99 Kč. Jakmile na tenhle podvod upozornil Český telekomunikační úřad, informace se rozšířila i do dalších mainstreamových médií. Tato nebezpečná SMS údajně připravila desítky Čechů o tisíce korun. Skutečnost je ale taková, že nešlo o podvodné SMS, ale aplikaci a důvěřivé uživatele, kteří si do telefonu nainstalovali nebezpečný software.

Otevření SMS se bát nemusíte. Tento úkon vám peníze nesebere

Zpoplatnění otevření SMS je v podstatě nemožné, alespoň si nevzpomínáme, že by někdy něco podobného v minulosti existovalo. Podobné nepřesné informace vznikají většinou tak, že si uživatel nevšimne odeslání prémiové placené SMS a následně, jakmile přijde potvrzení, myslí si, že jím otevření SMS sebralo peníze. Něco podobného se stalo i nyní, i když to není tak jednoduché.

"Bezmála sto korun musí zaplatit lidé, kteří otevřou SMS z čísla 90409099. Obětí podvodníků už se staly desítky Čechů."…

Zveřejnil(a) Český telekomunikační úřad dne Pondělí 21. ledna 2019

V původní reportáži televize Nova, která jako první na tento problém upozorňuje, je i několik vyjádření od diváků této televize. Většina vyjádření však pochází ze serveru vyhledatcislo.cz, kde je cca 16 hodnocení od uživatelů, kteří se s tímto číslem setkali. Podivné už je to, že televize Nova použila vyjádření pouze od těch uživatelů, kteří psali, že otevření SMS okamžitě sebere peníze, ale zcela ignorovali ostatní komentáře ze stránky vyhledatcislo.cz, kde uživatelé hlásí, že si do telefonu nainstalovali aplikaci, odeslali SMS anebo se někde registrovali. Už to nasvědčovalo tomu, že to nebude jen o „otevření SMS“, ale uživatelé naletěli.

Problémová aplikace SmartPlay

To potvrdil dnes i server lupa.cz, respektive Jiří Grund, ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Ten v článku informoval, že za tímto podvodem stojí aplikace. Celý podvod byl prezentován na nebezpečné aplikaci SmartPlay, ke které se poškození uživatelé mohli dostat přes reklamu, která slibovala „neomezené sledování bez omezení“. Spadá spíše mezi podvody na internetu, než podvodné SMS. Ty se většinou vydávají za operátory O2, T-Mobile, Vodafone anebo za známé firmy jako DHL, PPL, mBank, Alza apod. Častokrát se téma podvodných SMS točí kolem témat jako půjčky, exekuce apod.

Už při stažení aplikace, hlásí systém Android, že stažení tohoto souboru může poškodit telefon. Dále musí uživatelé povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů, protože se nejedná o aplikaci v obchodě Google Play. Teprve až poté je zpřístupněna instalace, nicméně ještě před samotnou instalací se zobrazí souhlas s oprávněními, které aplikace získá. Mezi nimi je to třeba vyhledávání účtů, přístup k GPS, čtení a posílání zpráv (dokonce označeno červeně) apod.

sms

Ještě před samotnou instalaci se tedy objevují tři různé „překážky, které hází systém Android“, aby upozornil na instalaci nebezpečného softwaru. Po instalaci a spuštění aplikace automaticky předvyplní SMS zprávu včetně textu a čísla a vybídne uživatele k odeslání. Samotné odeslání musí opět potvrdit uživatel. Jakmile se SMS odeslala, uživatel se přihlásil k pravidelným platbám za prémiové SMS. Každý týden se strhávala částka. Operátoři již v tuto chvíli odeslání SMS na číslo 90409099 zablokovali.

Jak podobným problémům předejít?

Jak už jsme psali výše, nemusíte se bát otevírat SMS zprávy. Proti tomuto typu bezpečnostních problémů se dá poměrně jednoduše bránit. V první řadě jde o to číst informace a upozornění na telefonu, a to obzvlášť pokud instalujete něco mimo obchod Google Play. V krajním řešení se dá u operátorů i zcela zablokovat možnost odesílání prémiových SMS zpráv, takže i kdyby se vám do telefonu dostala podobná aplikace, tak vám nesebere peníze. Má to ale i své nevýhody, bez prémiových SMS nekoupíte jízdenku do MHD, nebude fungovat SMS hlasování v TV soutěžích, dárcovské SMS apod.

Setkali jste se někdy s podobně škodlivou aplikací?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)