Nový operační systém Puffin OS bude fungovat přes cloud, levné mobily zvládnou i náročné aplikace

Puffin OS

Další operační systém pro levné telefony je na cestě; Puffin OS chce konkurovat systémům Android Go nebo Kai OS. Od hardwaru bude vyžadovat naprosté minimum a spoustu aplikací spustí přes cloud, takže výkon levného mobilu ani interní úložiště nebudou hrát roli. Aby byly nová platforma opravdu všestranná, umožní instalaci aplikací z Google Play.

Puffin OS sází na webové aplikace a připojení přes cloud

Operační systém Puffin je postaven na Androidu, což mu dává jistou stabilitu. Na rozdíl od pokusu Forefox OS, který byl uzavřený a neumožnil instalovat ani základní aplikace. Náročnější operace mají potom levné telefony provádět přes cloud computing, kdy výpočty provede server bez využití hardwaru v telefonu. Má to ovšem svá omezení v případě, kdy vyjedete “mimo civilizaci”, do lesa, hornatých oblastí apod., kde není pokrytí tak dobré.

Výrobce také sází na tzv. webové aplikace, které mohou vývojáři napsat v JavaScriptu, HTML5 nebo CSS3. Už teď si ale umí Puffin OS zkonvertovat existující weby a vytvořit tak vlastní aplikaci. Díky tomu teoreticky nabídne hned do začátku téměř 1,5 miliardy aplikací, co nebudou v mobilu zabírat místo. Systém ještě není dostupný pro veřejnost, ale testování na prvních telefonech vypadá slibně; dokonce dosáhly lepšího výkonu než s jinými systémy.

Puffin OS - operační systém pro levné telefonyMaskot Puffin OS, operačního systému pro levné telefony

Vývojáři Puffin OS upozorňují na širší použitelnost oproti Kai OS, který je nejvyužívanějším operačním systémem pro levné telefony (ale pouze pro tlačítkové). O bezpečnost webových aplikací a přenášených dat se má potom starat Client-Avatar-Server, jakýsi virtuální strážce mezi mobilem a serverem. Operační systém by měl být díky androidovému základu rovněž kompatibilní s chytrými hodinkami.

Uvítáte nový OS pro levné telefony?

Zdroj: gsmarena

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)