Ochutnávka her pro Android

No Image-02

Rozhodl jsem se udělat malou recenzi kvalitních a zábavných her, které jsou dostupné pro operační systém telefonů, tedy pro Android. Pokud někoho nebaví číst, stačí si pustit videorecenzi v článku, kde je vše podstatné shrnuto a ukázáno v praxi.

HTC Desire HD

K testování her jsem si vybral v současné době asi nejvýkonnější androidí telefon tedy HTC Desire HD. Nejdřív by se slušelo říci něco stručně o jeho parametrech. Tento telefon je vybaven 4,3 palcovým displejem, gigahertzovým procesorem nebo například 8 megapixelovým fotoaparátem s možností nahrávání HD videa. Disponuje pamětí RAM o velikosti 768 MB, a vnitřní uživatelskou pamětí 1,5 GB. Navíc k přístroji dostáváte 8 GB SD kartu, takže místa nabízí telefon poměrně dost. Z dalších vlastností bych už jen pouze zmínil DLNA port, Wi-fi (může sloužit i jako router), Bluetooth, MP3 přehrávač, atd.. Telefon pohání Android verze 2.2, samozřejmě je pro tento telefon připravován upgrade na novější verze 2,3 případně 2.4. Upgrade se objeví pravděpodobně někdy v průběhu roku.

Desire HD

Podstatnou část her naleznete na Marketu. Najdete zde především oddychové hry od piškvorek, přes solitére, po sudoku. Rovněž nechybí různé skákačky a logické hry. Výjimkou ovšem nejsou strategie, akční nebo závodní hry. Hry na Marketu se vyskytují většinou ve dvou verzích. Jedna verze hry je zdarma a nabízí omezený počet například úrovní, map nebo předmětů. Pokud jste připojeni k internetu, tak se Vám rovněž zobrazují reklamy. Druhá verze je plnohodnotná, bez reklam, ovšem také placená. Ceny her a aplikací se pohybují od 25 Kč po zhruba 100 Kč.
Dalším zdrojem her jsou pak přímo obchody vývojářů jako například Gameloft. Nutno říci, že se jedná o daleko kvalitnější hry, než které jsou k dostání na Marketu. Cena se pohybuje v přepočtu zhruba okolo 125 Kč.
Vybral jsem pro Vás 4 hry z Marketu a 4 hry, které využívají 3D grafického výkonu telefonů z jiných zdrojů.

Air Control

První hra, kterou si ukážeme, nese název Air Control. K dostání je na marketu v bezplatné, tak i v placené verzi. Mnozí uživatelé znají tuto hru z iPhonu. Cíl hry je velice jednoduchý, navádíte letadla k přistání na předem určené dráhy, tak že pomocí dotykového displeje určíte trasu letadla. Nejrychlejší červená letadla navádíte na nejdelší přistávací dráhu, pomalejší modrá na kratší dráhu a pekelně pomalé vrtulníky na heliport. Samozřejmě pokud se vám letadla srazí, hra je u konce a je třeba začít znovu. Postupem času Vám přibývá na mapce více letadel, takže je obtížné nastavit trasu tak, aby se Vám letadla nesrazily. V bezplatné verzi Vám hra nabídne dvě letiště v placené za 35 korun potom letiště 4. Je třeba dodat, že se jedná o velice zábavnou hru, která Vám i přes svoji jednoduchost vydrží na dlouhé hodiny.

Air Control

Angry Birds

Následující hra je asi tou nejpopulárnější hrou pro Android a nese název Angry Birds. Dovolím si tvrdit, že ji hrál každý, kdo vlastní telefon s Androidem. Pokud ne, dělá velkou chybu. Jednoduchost a velmi roztomilé grafické zpracování přineslo této hře velký úspěch. Princip hry je opět jednoduchý, vystřelováním ptáčků z praku se snažíte zasáhnout zelené obludy. Jakmile je v dané úrovni zasáhnete, všechny postupujete do dalšího kola. A těch kol je opravdu hodně.
Rovněž je více druhů ptáčků, takže krom obyčejných tu jsou takoví, kteří se rozdělí, když na ně ťuknete v průběhu letu. Další mohou shazovat vejce, která po dopadu vybuchují. Další jsou díky své rychlosti určeni k prorážení dřeva. Nechybí ani pták, který se chová jako bumerang, nebo který po určité době vybuchne. V současné době naleznete na Marketu rozšíření hry s názvem Angry Birds Seasons, takže pokud toužíte po dalších úrovních, je to jasná volba.

Angry Birds

Falling Balls

Hru s názvem Falling Balls oceníte zejména v případech, kdy máte někde čekat, většinou ale krátce, protože jedna hra Vám zabere maximálně minutu a půl. Principem hry je nenechat se zasáhnout skákajícími míči a natáčením telefonu určovat směr, kam človíček bude utíkat. Míče přibývají každých 7 sekund, takže je jen otázkou času, kdy budete zasaženi.

Falling Balls

Robo Tower Defence

Dostali jsme se k poslední hře z Marketu s názvem Robo Tower Defence. Již z názvu vyplývá, o co půjde. Pro ty méně znalé vysvětlím problematiku strategických her typu Tower Defence. Cílem je stavěním věží zabránit nestvůrám dostat se přes určitý úsek. Za každou zabitou nestvůru dostáváte určitý obnos peněz a za tyto peníze poté můžete stavět další věže. Hra končí bud Vaším vítězstvím, to je pokud přežijete všechny útoky nepřátel nebo Vaší prohrou pokud vám určitý počet nepřátel projde až na Vaši základnu. Vývojářům se hra povedla a skutečně se hraje velice dobře. Věže je možné vylepšovat v zásadě ve dvou větvích – na pozemní obranu nebo leteckou obranu. Nechybí samozřejmě věž zpomalovací, která získává na síle zpomalování každým vylepšením. V placené verzi hry poté opět dostáváme nové mapy a další vylepšení.

Robo Tower Defence

Asphalt 5 HD

Dostáváme se k hrám, které plně využívají výpočetního výkonu nejvýkonnějších telefonů. Takovéto hry si v současné době zahrajete pouze na špičkových telefonech, které zvládají 3D grafiku. První hrou, kterou si ukážeme je Asphalt 5 HD. Jedná se o závodní hru, která se ovládá natáčením telefonu. Hra nabízí možnosti rychlého závodu na Vámi zvolené trati a se zvoleným autem nebo mód kariery, kde začínáte se slabým autem a vyhráváním závodů se dostáváte k lepším vozidlům a také lepším vylepšením pro Vaše auto. Můžete si tedy koupit lepší brzdy, tlumiče, pneumatiky atd. Prostě Need for Speed pro telefony. Na trati sbíráte kromě peněz také nitro, které je hodně důležité a pomůže Vám vyhrávat závody díky zrychlení auta při jeho aplikaci. Z modů závodů je v nabídce sprint na čas, klasický závod, eliminace, kdy každé kolo vypadává poslední, nebo se vžijete do role policisty a honíte pouliční závodníky. Cílem je vyřadit jejich auta z provozu.
Hra se ovládá velice lehce a disponuje opravdu hezkou grafikou, posoudit to můžete sami z obrázků nebo z videa.

Asphalt 5 HD

Heavy Gunner

Další hra nese název Heavy Gunner a vžijete se v ní do pozice vesmírného mariňáka, který ovládá dva kulomety a brání dané pozice před nájezdy nepřátel, kteří mimochodem vypadají jako sondy z Matrixu. Váš pohled ovládáte natáčením telefonu, což může být ze začátku trochu matoucí a chvíli trvá, než si na to zvyknete. Svoje dvě zbraně potom ovládáte pomocí dvou kulatých spouští na obrazovce. S některými zbraněmi je možno mířit v rámci těchto spouští, jak můžete vidět ve videu. Hra nabízí velkou porci úrovní, jejichž hlavní náplní je buď zabít určitý počet nepřátel nebo vydržet naživu po určitý čas. Po dohrání na normální obtížnost se otevírají těžší úrovně. Zbraní je celkově 6 a jsou vylepšitelné. Za zabité nepřátele totiž získáváte peníze, za které si následně můžete vylepšit účinnost zbraní, velikost zásobníku nebo rychlost přebíjení zbraně. Nutno dodat, že hra graduje na obtížnosti, takže po úvodních snadných úrovních se v dalších opravdu zapotíte, a máte co dělat abyste se ubránili.

Heavy Gunner

Nova

Následující hru s názvem Nova lze bezpochyby zařadit do škatulky akčních her. Mohli bychom ji připodobnit k legendám starých 3D PC her jako například Doom nebo Return to Castle Wolfenstein. Ovšem Nova disponuje daleko lepší grafikou, která je na mobilních hrách naprosto nevídaná. Čím ovšem nedisponuje je kvalitní ovládání, které bylo pro mě dosti problematické. Chůzi Vaší postavy ovládáte kurzorem umístěným vlevo na obrazovce a střelbu z Vaší zbraně potom červenou spouští umístěnou vpravo na obrazovce. A teď přichází ona problematická část – pohled ovládáte pomocí dotyku na displeji. Samozřejmě je to o zvyku, ale začátek je pekelný a v úvodních přestřelkách se častěji díváte do stropu nebo do země než na nepřítele. Jak jsem ovšem zmínil, postupem času si zvyknete a posléze si vychutnáte hru naplno. V nabídce zbraní najdeme například samopal, pistoli, brokovnici nebo granáty. Vaše postava rovněž disponuje elektrickým šokem, který odhodí nepřátele blízko Vás.

Nova

Dungeon Hunter

Na závěr jsem si nechal podle mě to nejlepší. Hra Dungeon Hunter je kovaným RPG, jak to známe z PC her. Na začátku máte na výběr z 3 postav. Klasicky je to válečník, lovec nebo mág. Po zvolení postavy Vás hra vrhne do pestrého světa se spoustou zajímavých lokací. Vaším postupem ve hře se postupně odkrývá i příběh hry. Jedná se o klasické klišé hry na hrdiny. Tedy jste padlý princ a máte znovu povstat a porazit temnou královnu, která je shodou okolností vaše žena. Vaše postava plněním úkolů a zabíjením nestvůr získává zkušenosti a postupuje na vyšší úrovně. Při postupu dostáváte 2 body pro zvýšení vašich základních atributů – což je síla, obratnost, výdrž a energie, tedy mana. Dále získáváte jeden dovednostní bod, který můžete distribuovat do jedné ze speciálních schopností Vaší postavy. U válečníka je to například lepší ovládání sekery nebo silnější úder, u lovce je to například jedovatá rána mečem, atd.
Jak již bylo zmíněno, hra nabízí mnoho lokací, takže se podíváme do vesnic a měst, temných lesů, jeskyň nebo do zimní krajiny na severu. Co se týče zbraní a celkového vybavení. Vývojáři pro nás nachystali opravdu hodně velkou kupu předmětů se zvláštními schopnostmi, které vám například přidají nějaké ty bodíky k síle, nebo Vám zvednou šanci na kritický útok. Hra se ovládá skvěle, vše je tam kde má být. Pohyb postavy ovládáte pomocí kurzoru na levé straně, na pravé straně jsou pak tlačítka pro útok a pro další schopnosti. Samozřejmě jako v každém RPG nalézáte předměty, kterými se můžete vybavit, nebo které můžete prodat u kupce a získat tak zlato k nákupu jiných předmětů nebo například lektvarů.
Z výtek bych snad měl jen tu, že nepřátelé vypadají mnohdy stejně. Potkáte tu sice obří pavouky, draky, golemy, duchy, ale obří slimáci v modrém, stříbrném a zeleném provedení, stejně jako oživlé mrtvoly potkáváte až nepříjemně často. Samozřejmě se rovněž nedá počítat s nějakou umělou inteligencí nepřátel. Prostě se na Vás vrhnou a mlátí Vás. Jak jsem ale řekl v úvodu, jedná se opravdu o vynikající hru, kterou by si měl každý kdo vlastní výkonný telefon zahrát

Dungeon Hunter

Dungeon Hunter3

Video

https://www.youtube.com/watch?v=HkBgVqmY-TM

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)