TOPlist

Je lepší obyčejný nebo chytrý ventilátor? Poradíme s výběrem

obyčejný a chytrý ventilátor
  • V prostorách, kde není možnost klimatizace, najdou upotřebení ventilátory
  • Chytré ventilátory oslní spoustou funkcí, ale potřebujete je doopravdy?
  • Pomůžeme vám s rozhodnutím, jestli je pro vás chytrý ventilátor to pravé

Blíží se léto a s ním i vedra, která jsou rok od roku intenzivnější. Pokud trávíte hodně času na místě, kde není klimatizace a home office na pláži také nepřipadá v úvahu, může být aspoň částečným řešením ventilátor.

Ventilátorů je spousta druhů a dělí se podle různých kritérií např. na stojanový, podlahový, stolní nebo stropní. Dokonce můžete mít malinký ventilátor zapojený do USB vašeho počítače. My se ale podíváme na rozdělení ventilátorů na chytré a obyčejné.

Obyčejný ventilátor

Jako obyčejný ventilátor uvažujeme takový, který sám o sobě nereaguje na změny prostředí. Jednou ho nastavíte a pak dělá to, co jste mu řekli. Maximum jeho iniciativy spočívá v otáčení vrtule zleva doprava a zpátky.

obyčejný ventilátor Obyčejný ventilátor

Několik tipů na obyčejné ventilátory:

 

Typ Cena
Sencor SFN 4031BK od 540 Kč
Siguro FN-S470W 2999 Kč
Rowenta VU4210F0 od 999 Kč

 

Chytrý ventilátor

Chytrý ventilátor naproti tomu na vnější svět reaguje. V nejzákladnějším pojetí se za chytrý ventilátor označuje takový, který lze zapojit do chytré domácnosti nebo k němu aspoň existuje aplikace, která jej umožňuje vzdáleně ovládat. Další velice důležitou funkcí, která odlišuje chytrý ventilátor od běžného, je automatizace. Buď základní, kdy třeba jen nastavíte časování a intenzitu, po plně soběstačný systém, který se spustí pouze tehdy, když jste v místnosti a teplota je nad 25 °C. Nejlepší chytré ventilátory pak nabízejí funkce jako simulace lesního vánku a podobné vychytávky.

Chytrý ventilátor Chytrý ventilátor

Několik tipů na chytré ventilátory:

Typ Cena
Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 od 1836 Kč
Sencor SFT 4207BK 2499 Kč
Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C od 1490 Kč

Který je ten pravý pro vás

Jak jsme už napsali, hlavní rozdíl z hlediska toho, co nabízí, je určitá míra soběstačnosti u chytrých ventilátorů.

  • Prvním předpokladem pro koupi chytrého ventilátoru je ochota pracovat s moderními technologiemi. Znám lidi, kteří nemají chytré věci rádi a raději 5x týdně vysávají celý byt, než by totéž svěřili chytrému vysavači. A nejde o cenu.
  • Ale když už jsme cenu nakousli, druhým předpokladem je ochota sáhnout hlouběji do peněženky. Přestože lze najít levnější chytré než obyčejné ventilátory, bude to na úkor jiných funkcí nebo kvality zpracování. Pokud chcete ale srovnatelné ventilátory, bude ten chytrý pravděpodobně dražší.
  • Třetím, nepovinným předpokladem, je schopnost využít možnosti, které chytrý ventilátor nabízí. Pokud ho jen tak postavíte do kouta, nemusíte kupovat chytrou věc. Pro plné využití možností je vhodné mít nebo plánovat chytrou domácnost, aby ventilátor nebyl na všechno sám.

Chytré ventilátory mají větší smysl v menších prostorách, kde se více projeví jejich schopnosti. Naopak do haly s manuální výrobou bude vhodnější robustní ventilátor s vyšším výkonem. Už jsme nakousli automatizaci. Pokud je chytrý ventilátor kompatibilní s nějakým asistentem, který umí reagovat na podněty například z jiných senzorů, můžete si naprogramovat, jak se bude ventilátor chovat. Regulace otáček podle senzoru teploty považujeme za úplný základ, který zmiňujeme jen pro pořádek. Ale při troše práce je možné dosáhnout toho, že když je v místnosti člověk, který preferuje ticho, pojede ventilátor na nižší otáčky, a když je tam druhá směna, která preferuje chládek a hluk jim nevadí, výkon se zvýší. Senzor pohybu může sledovat přítomnost lidí v místnosti, a když všichni odejdou, ventilátor se vypne.

Google Home
Google Home

Pokud se v předchozím odstavci nepoznáváte, je pravděpodobné, že pro vás bude vhodnější ventilátor obyčejný, kterému nastavíte výkon a směr a víc nepotřebujete. Není na tom vůbec nic špatného.

Obyčejný ventilátor

+ cena

+ jednoduché použití

+ není třeba další zařízení

– omezené možnosti

Chytrý ventilátor

+ automatizace

+ často lepší možnosti nastavení

+ funkce navíc

– vyšší cena

– bez dalších chytrých komponent nevyužije potenciál

Jaký typ ventilátoru upřednostníte vy?

Zdroj: Heureka

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)