TOPlist

Obrovský únik dat se dotkl i Česka a Slovenska: Počet ukradených hesel a emailů jde do milionů

unik hesel cesko slovensko data collection #1

Minulý týden jsme informovali o obřím úniku hesel a emailových adres. Celkově se na internetu objevily databáze s daty více než 770 milionů osob. Vzhledem k tomu, že se jedná o tak velký únik dat, dalo se očekávat, že se to bude týkat i českých a slovenských. To následně potvrdil Michal Špaček, který na svém blogu zveřejnil plno zajímavých informací z „Collection #1“, které se týkají Česka a Slovenska.

Únik dat se týká i milionů Čechů a Slováků. Které weby se v databází objevují?

Soubor s názvem Collection #1 se objevil na cloudovém úložišti Mega. Obsahoval celkem 87 GB dat, v vnich je  772 901 991 emailových adres a 21 222 975 hesel. Michal Špaček přinesl i další informace ohledně tohoto balíku ukradených údajů. Ve skutečnosti má jít jen o jednu složku z pěti. Dohromady mají více než 850 GB dat. A to už je opravdu obrovské množství informací. Kolekce vychází z jedné velké databáze, která se nazývá „BigDB“. V ní se zaměřil na české a slovenské weby. Zajímavé je, že v se v databázi nenachází prolomení a únik hesel z mall.cz, který se odehrál v roce 2017.

bezpečnost

Z českých webů pochází 3 023 494 unikátních emailových adres a hesel v čitelné podobě. Většina těchto adres má koncovku .cz. Na Slovensku už to není tak hrozné. Celkem mají hackeři z BigDB 161 592 unikátních emailových adres a hesel v čitelné podobě. Zhruba 49 tisíc emailů má koncovku .sk. Pokud jde o samotné weby v kompilacích, tak českých webů bylo objeveno 100, slovenských pak 28. Přesné seznamy i s názvy webů můžete nalézt na blogu Michala Špačka. (seznam slovenských webů a seznam českých webů).

Heslo

Na stránce haveibeenpwned.com si můžete zkontrolovat, jestli byly vaše emaily nebo hesla odcizeny nebo ne. Pokud se ukáže, že ano, doporučujeme okamžitě změnit heslo. Nejlepším řešením, jak se bránit proti podobným únikům, je využívat správce hesel a pro každou službu a web mít unikátní heslo. Společnost Google nedávno zveřejnila několik tipů, jak si lépe zabezpečit účet. Tyto tipy se určitě hodí do začátku.

Zkontrolovali jste již svůj email? Jak jste dopadli?

Zdroj: michalspacek.cz (1,2)

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)