O2 spouští LTE v Praze a Brně

LTE Logo

Podle dnešní tiskové zprávy Telefónicy se již velmi brzy dočkáme pokrytí LTE v Praze a Brně. Pokud nemáte telefon, který rychlou síť nové generace podporuje, nic se neděje. O2 chystá i zrychlení sítě 3G, a to až na 42 Mbit/s.

Již od 15. května bude v provozu několik desítek vysílačů, které budou pokrývat zejména území městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10. K pokrytí dalších částí města Prahy, včetně Letiště Václava Havla, dojde podle tiskové zprávy koncem července. Následovat bude postupné pokrývání města Brno v říjnu.

“Loni v červnu jsme v Jesenici jako první operátor uvedli LTE na český trh. Nyní nabídneme LTE služby pro všechny, kdo se pohybují v širším centru Prahy. Očekáváme, že vysokou rychlost přijímání i odesílání dat a zejména nízké hodnoty odezvy (ping) ocení především nároční zakazníci vyžadující špičkové připojení na svých cestách po Praze,” říká Petr Matějovský, ředitel segmentu mobilních hlasových a datových služeb společnosti Telefónica Czech Republic.

Pro správnou funkčnost vysokorychlostního internetu bude potřeba speciální simkarta a LTE modem. Připojení bude v tuto chvíli dostupné pouze pro službu mobilní internet (internet na cesty), nikoliv pro internet v mobilu (chytré telefony). Nebude tedy možné internet využívat na stejné SIM kartě, na které jsou aktivní také hlasové služby. Tato funkce bude dle vyjádření aktivována později.

Případní zájemci, či zvědavci mají možnost si službu vyzkoušet již nyní v prodejně O2 v Obchodním centru Chodov.

Pokud se ptáte jak je možné, že O2 staví LTE síť, když byla zastavená aukce kmitočtů, odpověď je velmi jednoduchá. K rozšíření bude využito volné pásmo 1800MHz, které Telefónica již vlastní. Vzhledem k šíři pásma bude rychlost omezena na 75 Mbit/s download a 37 Mbit/s upload. Toto jsou samozřejmě maximální teoretické hodnoty, reálné budou jistě o něco nižší.

 

 

Jak můžeme vyčíst z nového ceníku, od této chvíle si zaplatíme nejen za FUP, ale i za rychlost internetu. Pokud zvážíme maximální rychlost nejvyššího tarifu a FUP, měsíční příděl tak lze vyčerpat za pouhých 17 minut.

 

Zrychluje i 3G síť

Od 15. května bude díky nové technologii v síťi 3G dostupná maximální teoretická rychlost až 14,4 Mbit/s. Ve vybraných lokalitách budou vysílače vylepšeny technologií HSPA+ Dual Carrier a poskytnou tak teoretickou maximální rychlost až 42 Mbit/s.

Pro lepší ilustraci přikládám mapy s plánovaným pokrytím LTE.

 

Pokrytí Prahy k 15. květnu 2013 Pokrytí Prahy k 15. květnu 2013

 

Pokrytí Prahy k 31. cervenci 2013 Pokrytí Prahy k 31. cervenci 2013

Zdroje: Telefónica

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)