Některé novinky Androidu 7.1 Nexusy nedostanou. Víte, které?

novinky_androidu_71_ico

Od čtvrtku si majitelé telefonů Nexus 6P a Nexus 5X mohou vyzkoušet poslední novinky Androidu 7.1 Nougat díky vývojářskému sestavení, které Google uvolnil. Nových funkcí a vylepšení, jež „desetinková aktualizace“ přináší, je skutečně mnoho. Uživatelé Nexusů si však všechny nevychutnají, přičemž nemluvíme jen o funkci Asistent Google, která je zatím exkluzivně pouze pro telefony Pixel.

Chybějící novinky Androidu 7.1 potvrdil vývojář Googlu

Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že se jedná o testovací sestavení, které zatím nemusí obsahovat vše, co nakonec bude ve finální verzi. Jeden z vývojářů Googlu Ian Lake však na sociální síti Google+ uvedl, že přinejmenším dvě novinky Androidu 7.1 Nexusy nedostanou. Mají totiž zůstat jako exkluzivní funkce vyhrazené pro Pixely. Tou první je noční podsvětlení, známé jako „Night Light“. V praxi jde o změnu barvy obrazu s ohledem na noční hodiny (filtrování modrého světla), což uživatele Nexusů nemusí nějak zvlášť trápit, protože víceméně to samé přináší hned několik aplikací třetích stran. Další, co si na Nexusech s Androidem 7.1 nevyzkoušíte, jsou gesta čtečky otisků prstů.

Android 7.1 je první verzí systému, která obsahuje exkluzivní funkce pro vybraná zařízení. I kvůli tomu je seznam provedených změn („changelog“) poslední verze poměrně komplikovaným čtením. U některých položek je složité rozlišit, co jsou a co nejsou funkce, které budou dostupné jen na Pixelech. Také některé standardní funkce jsou vázány na specifický hardware, kterým jiná zařízení nemusí disponovat. To je ostatně případ i dvou již zmíněných novinek.

Proč budou nové funkce chybět?

Funkce „Night Light“ zbarvuje obrazovku do červena filtrováním modrého světla, což podle některých studií příznivě působí na následující proces usínání. V Androidu 7.1 byla implementována tak, že využívá nové hardwarové rozhraní místo GL shaderu. To znamená, že je potřeba podpora ovladačů, které telefony Nexus nemají. Gesto čtečky otisků funguje tak, že po přejetí prstem zobrazí oznámení. I v tomto případě je na vině hardware, který prostě přejíždění prstem nepodporuje.

Další chybějící funkcí budou gesta čtečky otisků prstů Další chybějící funkcí budou gesta čtečky otisků prstů

Co říkáte na chybějící novinky Androidu 7.1? Pokud máte, nebo kdybyste měli telefon Nexus, chyběly by vám, nebo se bez nich obejdete? Diskuze je otevřená – nebojte se vyjádřit!

Zdroje: androidpolice.com, plus.google.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)