Nostalgia.NES – český emulátor s neobvyklými funkcemi

unnamed (9)

Je trochu s podivem, že mnoho uživatelů využívá neustále se zlepšující hardware mobilních telefonů ke hraní starých osmi- a šestnáctibitových her. Ale jak vám řekne snad každý nostalgik – ty hry byly tenkrát takové… lepší. Samozřejmě lze o tomto prohlášení dlouze debatovat a nelze ani opomenout právě onen nostalgický efekt, kdy se s vaší oblíbenou hrou pojí i vzpomínky na bezstarostné dětství strávené u vyboulené televize s konzolí připojenou skrz anténní vstup. Ale stejně jako někdo rád opráší staré fotky, my, hráči, rádi zapneme staré gamesky, kde sice už postup úrovní známe nazpaměť a ústřední melodie zní spíš jako pískající alarm, ale onu lásku pro staré pixely nám nikdo neupře.

Na moderních zařízeních je možno spustit staré poklady díky specializovanému softwaru – emulátoru. Nu a vzhledem k tomu, že venkovní ocelově šedou oblohu zdobí zachmuřená mračna, rozhodli jsme se, že vám dáme tip, jak si středeční večer prosytit jiskrnými barvami starých osmibitů. Poděkujte českým tvůrcům z Nostalgia Emulators! Ti připravili emulátor Nintendo.NES, který se včera dočkal velmi zásadního updatu s řadou vylepšení.

unnamed (10)

S nostalgií v kapse

Nostalgia.NES dovoluje emulaci, tedy spouštění her, systému Nintendo Entertainment System, zkráceně NES. Ten spatřil světlo světa již roku 1983, kdy pod názvem Family Computer (Famicom) uchvátil zákazníky v Japonsku. Pokud náhodou dnes nadáváte na to, že přicházející Xbox One nebude v době vydání dostupný v České republice a budeme si muset ještě nějaký ten pátek počkat, pak vězte, že se Famicom pod novým jménem NES objevil v Evropě až v roce 1986, tedy tři roky po oficiálním vydání. To však hráčům vůbec nevadilo a NES se vyšvihl mezi nejprodávanější konzole všech dob. Celkem se téhle šedé krabice prodalo po světě 62 milionů kusů a ani si nechceme domýšlet, kolik neoriginálních kopií vyrobili šikulové z Číny.

Díky NESu svět poznal takové klasiky, jakými je například Super Mario Bros 3, The Legend of Zelda, Castlevania III, Contra či Ninja Gaiden II. Nostalgia.Nes vám přiblíží doby dávno minulé, kdy k ovládání hry stačil směrový kříž a maximálně čtyři tlačítka. Navíc přidává i různé pomocné berličky, se kterými nemusí být hraní na cestách vyloženě adrenalinovým zážitkem.

Nes-transparent-improved

Bezplatný download aplikace z obchodu Google Play vám z datového limitu téměř nic neukousne – 1,9 MB je sympatická velikost. Program si vyžádá povolení k síťovému přístupu, úložišti a vypnutí zámku obrazovky, což jsou zcela standardní požadavky. Nutno upozornit, že emulátor neobsahuje žádné vestavěné hry a budete tedy muset chvilku googlovat, abyste žádané tituly našli. Tu a tam se objeví i aplikace pro stahování herních ROMek, často je ale její funckionalita omezena, žádá podivná oprávnění nebo třeba dva měsíce po vydání přestanou servery fungovat. Trocha obezřetnosti je jistě na místě. Máme nainstalováno, aplikace běží na dvou testovacích zařízeních – HTC One a ASUS Transformer Prime, tudíž je na čase vytáhnout redakční mikroskop.

2013-06-26 15.21.25

Nostalgia.NES

Emulátor se prezentuje minimalistickým rozhraním, které kombinací světle modré a černé barvy trochu evokuje retro a připomíná nám například film Tron – můžeme zde asi vystopovat jistý záměr. Hned po startu dojde k “oťukání” vašeho úložiště, kdy se aplikace pokusí detekovat nahrané hry. Jako testovací subjekt jsme si vybrali Super Mario Bros 3. Soubor zabalený v archivu ZIP byl automaticky detekován, ale než se pustíme do testování, proběhneme si ještě možnosti nastavení. V menu máme jako první volbu Remote Controller, tedy dálkové ovládání – k této funkci se vrátíme malinko později. Zajímají nás totiž možnosti emulace.

2013-06-26 15.22.45

První v seznamu je nastavení kvality emulace, sebevědomě ji nastavujeme na nejvyšší hodnotu. Počítáme, že Transformer Prime nebude mít problém. Dále vidíme klasické volby orientace displeje a vibrace. Ovšem co je novinka a jedna z hojně debatovaných vlastností tohoto emulátoru je Rewinding, tedy přetáčení. Funguje tak, že pokud vás na konci kola sejme zákeřný boss, emulátor vám po vzoru konzolových závodů Forza Motorsport dovolí převinout posledních 30 sekund zpět. Pokud máte pocit, že se jedná o nefér taktiku, nic vám nebrání si tuhle berličku odstranit z výběru. Na druhou stranu, tehdejší hry byly přece jen víc hardcore, žádné ukládání pozic v podstatě neexistovalo a když jste v posledním levelu natáhli bačkory, jelo se pěkně od začátku. Ne levelu. Hry. V dnešní době casual hraní je to přece jen docela tvrdý postih, tudíž má převíjení svůj smysl.

2013-06-26 15.24.15

Jako další zajímavost je nám v menu prezentováno ovládání pomocí Wi-fi. A zde právě přichází na řadu onen dálkový ovladač. Emulátor vám totiž dovolí k jednomu “hlavnímu” zařízení připojit pomocí Wi-fi až čtyři telefony, které pak slouží jako ovladače. Pokud se ptáte na náš názor, říkáme, že je to velmi efektivní řešení multiplayerové hry. Pokud má jeden z hráčů tablet a ostatní jsou vybaveni svými telefony, pak už pařbě ve více lidech nic nebrání. Z tohoto konceptu by si klidně mohla vzít příklad většina současných her. Navíc v případě Nostalgia.NES běží vše jak na drátkách. Samozřejmě nám chybí hmatová odezva, kterou se ale asi v dohledné době nepodaří na dotykových displejích efektivně vyřešit.

2013-06-26 15.20.18

It’s-a-me, Mario!

Český emulátor Nostalgia.NES si rozhodně zaslouží velkou pochvalu. Nejen za bezproblémový chod a podporu mnoha starých her, ale především za extra funkce – převíjení a možnost připojení dalších telefonů skrze Wi-fi coby samostatných gamepadů. Krom toho je kompatibilní i s ovladačem z konzole Nintendo Wii, kterým bohužel nedisponujeme, tudíž jsme ho do testu nemohli zahrnout. A pokud chcete cheatovat ještě víc, než přetáčením hry zpět, pak vás jistě potěší spolupráce s GameGenie. Velkým plusem je i to, že vás nebude stát ani halíř a i když je v aplikaci přítomná reklama, nejedná se o nikterak rušivý prvek. Uvidíme, jestli se dočkáme od tohoto týmu i emulátorů pro jiné systémy, stálo by to jistě za to.

Nostalgia.NES: Game Rewinding

Nostalgia.NES: Game Rewinding

 

Nostalgia.NES (NES Emulator)
Nostalgia.NES (NES Emulator)

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)